Декоративно-листни11 юли 2008

Аспарагус - Asparagus

Създадено от gradinar
петък 11 юли 2008 - 14:14:56

asparagus2.jpg Asparagus_densiflorus_03_asparagus_fern.jpg asparagus_schoberioides1.jpg asparagus_seeds.JPG

asparagus.jpgПроизход: Източна, Западна и Южна Африка

Като всички аспарагусови, аспарагусите цъфтят с малки невзрачни цветчета. Те се състоят от прост прицветник с 6 листчета, 6 тичинки и плодник. От него се развива плода с няколко големи семена. Коренищата са хоризонтални, от тях излизат нагоре фотосинтезиращи разклонения.
При аспарагуса зелени листа липсват. Фотосинтезата се осъществява от удебелени клонки, разположени в пазвите на малки люсповидни листа. Тези клонки са съвсем малки. При някои аспарагуси, например Aspsragus fatcatus, клонките са големи и плоски.

Ритъм на растеж
Аспарагусовите растат, подчинявайки се на определен ритъм. В началния етап на растежа всички органи на бъдещия филиз се появяват в подземна пъпка. На втория етап от растежа се увеличава дължината на филиза, но новите органи още не се появяват на него. Ако други растения са способни лесно да понасят подрязването, то при аспарагусовите, ако се подреже, филизът престава да расте. Коренището “извършва” подготвителен етап на растеж и чак тогава, не много скоро, се вижда резултатът. Тази етапност на растежа трябва да се отчита при грижите за растенията.


Многогодишно висящо растение. Стъблото е изправено, високо до 150 см. Листата са видоизменени клонки (филокладии), които са дълги до 3 см и са събрани в снопче от 3 до 6 броя. Филокладиите заместват листата и чрез тях се осъществява фотосинтезата. Култивираните растения са ядливи, диворастящото растение са горчиви и не се употребяват за ядене.
Някои видове:
Asparagus plumosus, Asparagus densiflorus – с нежна переста зеленина и тънки стебла
Asparagus densiflorus "Meyers" – с прави клонки и покрити с власинки “листа”, достигащи дължина 40 – 50 см
Asparagus fatcatus – със сърповидни “листа”, дълги до 5 см, разположени на дълги (до 1 м) бодливи стебла
Asparagus asparagoides Wight – със стелещи се, дълги клонки, за които трябва опора. Клонките запазват дълго след отрязването им свежестта си и служат за аранжиране на букети. Плодовете на този вид имат аромат на портокал.

Отглеждане и грижи:

Трябва да се поддържа умерена почвена влажност. Поливайте винаги с вода със стайна температура. Не издържа на засушаване. От май до септември се тори всяка седмица. Растенията, внесени на топло през зимата, трябва да се торят и поливат на всеки две седмици
Вирее на полусянка с много свеж въздух. През периода на растежа се поддържа температура 20* C, а през зимните месеци - 12* C.
Растенията се засаждат чрез разделяне на корена или чрез семена. Почвата около корените трябва да е добре примесена с течен тор и да е рохкава. Засадените семена се покриват с 4 - 6 см пръст. Пресажда се на всеки 4 години.
Опасности:
• Въздушни течения – може да доведат до нападения на въшки и акари;
• Пряка слънчева светлина;
• Недостатъчна светлина;
• Засушаване;
• Прекалено висока температура.
Подрязването е пагубно за аспарагуса.

Проблеми:
- Ако “листата” жълтеят, крайчетата им стават кафяви, имат опърлен вид и падат, причината е, че растението е било на пряка слънчева светлина или пръстта е била прекалено засушена;
- Ако листата жълтеят и падат, но нямат опърлен вид – прекалено висока температура или недостатъчна светлина.


Вредители:
• Щитоносни въшки;
• Листни въшки;
• Трипс – при висока температура и ниска влажност на въздуха;
• Акари – рядко, но е възможно при прекалено сух въздух.
Коментари



LAN_NEWS_24  изглед за печат

Автор: Михаил Петров
Преглеждания: 5521
Прочетено: 22270 пъти
Коментари чрез Facebook

Материалите в този сайт са със запазени авторски права. Използването им без посочване на активен линк към източника е незаконно.
Copyright © 2007 cvetq.info. Всички права запазени.

Theme by Xen