Новина: : Живи камъчета - Lithops
(Категория: Кактуси)
Публикувано от gradinar
сряда 30 юли 2008 - 11:53:50

Родината на растението е Южна Африка. Повечето от тях са членове на обширното семейство Аизоонови (Aizoacea) и наброяват около 123 рода "безстъблени сукуленти". Всъщност те имат миниатюрно стъбло, скрито от 1-5 двойки силно удебелени листа. Листата изпълняват влагозапасяваща, фотосинтезираща, маскировъчна и слънцезащитна функция. На горната им част се разполагат едно или няколко "прозорчета", през които слънчевата светлина прониква до лежащите във вътрешността фотосинтезиращи клетки. В родните си места живите камъчета се подслоняват около едрите камъни или под скални корнизи, където нощем се образува воден кондензат. Формата им е кълбовидна или цилиндрична, при нея се изпарява най-малко влага. Както повечето сукуленти, и живите камъчета имат голям централен корен, който прониква дълбоко в почвата. Особен колорит тези растения придобиват по време на цъфтежа - сравнително едрите им цветове са обагрени най-често в жълто или розово във всичките им оттенъци.От това сукулентно растение се срещат повече от 80 вида. Растенията са интересни най-вече с красивата си повърхност. Рисунъкът на тази повърхност е различен в зависимост от вида. Свикналите със сушата растения се пазят от изсъхване, като се свиват. Топчестите телца наистина приличат на камъчета, но при внимателно вглеждане откриваме две сраснали се по дължина, дебели и месести листа, срязани по средата. Горната им страна е прозрачна и светлината се асимилира безпрепятствено. През летните месеци се появяват бели и жълти цветчета, приличащи на маргаритки.
В нашата климатична област живите камъчета запазват свойствения си биоритъм. Обикновено активната им вегетация започва през август, а цъфтежът продължава до зимата и това трябва да се има предвид.
В домашни условия живите камъчета изискват специфични грижи. Трябва да се настанят на такова място, че през цялата година да се огряват продължително време от слънцето, а също и да се проветряват. При това през зимата температурата в помещението трябва да е около 10-12 градуса.
Растението е изключително непретенциозно. Трябва да помним, че в родината си те почти през цялата година се задоволяват с влагата от мъглите и росата. Затова трябва да ги наблюдаваме и щом се покажат заместващите листа, да ги полеем обилно. През периода на нарастване и цъфтеж се полива умерено - веднъж на 3-4 седмици, но все пак почвата трябва да е леко влажна. Някои любители дори не поливат, а само сутрин и вечер пулверизират. През периода на покой изобщо не се полива. Ако листата леко се сбръчкат, не бива да се тревожим - това е съвсем нормален процес.
През пролетта живите камъчета се пресаждат. Саксиите трябва да са сравнително малки и с добър дренаж. Почвената смес трябва да е лека и пропусклива - по равни части добре угнила листовка и пясък. Може да се използват и готовите смеси за кактуси.
От април до септември дръжте растението на светло и слънчево място, близо до прозореца. През зимата живите камъчета спят зимен сън и тогава преместете растението на по-хладно, но отново светло и поддържайте температура на въздуха около 15 С.
Размножаването става със семена и чрез разделяне на възрастните екземпляри. Семената поникват при сравнително ниска температура - 13-17 градуса. Съдът със засетите семена се покрива с прозрачен материал и се държи на сянка. След 2-3 седмици пониците се проветряват редовно.
Възрастните екземпляри се разделят по време на пролетното пресаждане. С много остър нож растението се разрязва така, че всеки дял да има коренова тъкан. Отрезите се посипват с медицинска сяра и се засаждат. Държат се на леко засенчено място. Поливането започва през подходящото за дадения вид време.
Отделните видове живи камъчета са твърде разнообразни по външност и и оцветяване, това дава възможност за оформяне на изключително красиви миниатюрни градинки в саксия.
svejo_url='http://cvetq.info/comment.php?comment.news.96.extend'; svejo_skin='standard'; svejo_theme='green';
[/html]