Кактуси03 март 2009

Ешеверия - Echeveria

Създадено от gradinar
вторник 03 март 2009 - 13:15:03

Echeveria.jpg Echeveria1_52605.JPG Echeveria_Afterglow7.JPG Echeveria_agavoides.jpg Echeveria_Agavoides_.JPG Echeveria_lindsayana_2.jpg echeveria_secunda_glauca.JPG P8238017.jpg

echeveria.agavoides..jpgЕшевериите са едни от най-често отглежданите сукуленти, но малцина знаят истинското им име. Повечето любители ги наричат погрешно кактуси, а мнозина ги познават като пустинни рози, студениче или Дебела Мара.

Растението е от сем. Дебелецови. Родината му е Мексико. Има много цветчетата с форма на камбанка, от 1 до 5 см в диаметър, плътни, покрити с восъчен налеп или с мъх, подобно на листата. На цвят са от бледо жълтозелени до оранжево-червени, от външната страна по-ярки. Листата са месести и имат форма на розетка.

Достига големина до 30 см. Обитава разнообразни равнини и планински възвишения, където температурите нерядко са минусови.

Листата са сиво-зеленикави, с различни оттенъци.
Восъчният налеп, както и лекият мъх по листата, предпазват растенията от слънчевия пек и от сланите. При ярко слънчево греене восъчният слой се удебелява, поради което листата придобиват сиво-бял или синкаво-син оттенък, а краищата и връхчетата почервеняват.
За всеки вид е характерно определено количество листа в розетката, затова, дори част от тях да окапят поради неблагоприятните условия през зимата, растението си ги възстановява през топлия период.

Повечето ешеверии имат силно скъсено стъбло, но се срещат и храстовидни.


Цъфти от март до юли.

Обича изключително много слънцето. През лятото вирее добре на балкона. Температурата в стаята не бива да пада под 15 градуса.

Размножаване: Малки странични розетки се отделят от растението и се поставят направо в почва, обогатена с малко тор и по възможност премесена с пясък.

Почва: Песъкливо - хумусна.

Светлина: Растението е много светлолюбиво.

Поливане: Не се полива директно, а само почвата или се поставя вода в подложката. Водата не бива да застоява, защото корените лесно могат да изгният. През зимата се полива пестеливо. Когато се пресажда е добре да се постави малко глина и пясък в почвата.

Торене: 2-3 пъти през пролетта и лятото с разтворими органични или минерални торове.

Пресаждане: Само когато растението трябва да се подмлади.

Съвети:
- В жегите листата започват да се сбръчкват, което показва, че растенията остро се нуждаят от поливане.
- През зимата спокойно издържа на ниски температури в помещението - под 10 градуса. В миналото са го наричали "студениче".
- В домашни условия дължината на стъблата и плътността на листните розетки зависят от осветяването. На южни и източни изложения стъблата растат бавно и листата по тях се разполагат компактно. На западни и особено на северни прозорци рано напролет растенията се изтеглят, защото вегетацията започва при слабо слънчево огряване. Там растенията не цъфтят, докато на южните почти всички видове цъфтят ежегодно.


Коментари



създай pdf с тази новина  изглед за печат

Автор: Михаил Петров
Преглеждания: 2322
Прочетено: 39887 пъти
Коментари чрез Facebook

Материалите в този сайт са със запазени авторски права. Използването им без посочване на активен линк към източника е незаконно.
Copyright © 2007 cvetq.info. Всички права запазени.

Theme by Xen