Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

какъв вид е тази палма ?

раздел палми

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот Мериголд » 19 Яну 2009, 03:00

Прилича на канарска финикова палма, но е държана на сянка, за това е хилавка. Може и да е и плодна финикова (фурма), но листата са твърде къси. Лятото изнасяй навън на шарена сянка, а постепенно и на слънце и за един сезон няма да я познаеш.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот zamakat » 19 Яну 2009, 17:39

Да и аз мисля че е финикова.И моите са горе долу такава големина. Ина моите им съхнат връхчетата,но кой им бръща внимание. без много да ги поливам зимата, без отопление и така докато дойде пролетта.После изнасям навън и почвам постепенно да поливам и торя.И така някои от финиковите ми станаха доста големи-изрязвам изсъхналите листа от зимата и те пак тръгват.Така си ги гледам с години но не можах да разбера какво и стана на една от големите финикови,кято също си отгледах от семчица след като изкарах на вън рече изведнъж и умря. Така и не разбрах от какво. А може и да не е изведнъж. :l Не знам,добре че имам и други.Все пак жалко,защото бавно растат.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот cvetar » 19 Яну 2009, 17:56

sk4 написа:a защо някои от листята покафеняват в горния край... така е и при другите ми, поне 1 е болно

При условията на късия зимен ден и презимуване в помещение това покафеняване става след често поливане...В стаята обикновено и въздушната влажност е намалена.Поливай по-рядко -само при нужда,като позасъхне горния почвен слой в саксията. Тези палми развиват мощни корени,които в малка саксия се навиват на дъното - и при прекомерно поливане жълтеят листи.Имам и от двата вида - канарската и обикновената,презимуват в светла и топла стая,но не ми жълтеят листата.Ето канарската - снимка от днес...
Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот cvetar » 04 Мар 2009, 16:26

sk4 написа:с какво ги наторявате ?

Ползвам оборски тор винаги при направа на почвената смеска за палмите ми.Смесвам го с градинска почва,компост /който сам си приготвям/,и горска. А през периода на активен растеж - от май до края на септември торя и ежеседмично със зелен кристалон,разтворен във водата за поливане.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот zamakat » 04 Мар 2009, 17:16

Искам да помоля Цветар да сподели опита си за лично приготвения компост.Може даже да си пуснем такава темичка,че всеки да казва какъв опит има в това. :D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот cvetar » 04 Мар 2009, 17:50

zamakat написа:Искам да помоля Цветар да сподели опита си за лично приготвения компост.Може даже да си пуснем такава темичка,че всеки да казва какъв опит има в това. :D

Има вече такава тема...а има и търсачка... и там съм описал какво правя...
viewtopic.php?f=17&t=79
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот zamakat » 04 Мар 2009, 21:00

Благодаря-аз пък къде съм спала,че несъм попаднала на нея. :)
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот КалиД » 05 Мар 2009, 23:57

И аз се присъединявам към Вас,финикова е.Мисля,че съхненето на връхчетата е от сухия въздух.И моята има кафеви връхчета,въпреки,че рядко я поливам,но въздуха е сух,а тя е точно до радиатора.Трябва да се оросява по-често,ако е на топло.
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот cvetar » 08 Сеп 2009, 16:37

sk4 написа:чул съм че с бира им се притриват листята, за да не съхнат ?
така ли е ?

Не.ЛистАта им не съхнат,ако се отглеждат както си изискват - поливане,торене...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: какъв вид е тази палма ?

Мнениеот cvetar » 22 Окт 2009, 18:57

sk4 написа:а би ли ми казал има ли начин да си направя торчицата...
чул съм разни бабини глупости, че ставала работата по подобен начин...
събирайки листя,иглички/борови/,горска тор от дънери и др подобни неща
но не знам това за палмите важи ли/ ако е да. дайте съветче...

Защо да са глупости - различните цветя имат нужда от различна по състав почвена смес...и ако бабите не са имали днешните готови торови смеси концентрати с готови процентни съотношения и агроаптеки на всяка крачка !? Какво,да мрат китките им,така ли... :) :P Е тука не си прав - да се бъзикаш с народния опит.Но ти си знаеш...а това,за което пишеш,че си правели бабите - нарича се приготвяне на компост и си имаме отделна тема - потърси я,ако искаш...
За моите палми важи първоначално приготвяне на почвена смес и като си отраснат в саксията дотолкова,че не мога да ги местя... си ги дохранвам.И това е.Няма философии никакви.Първоначалната ми смес е добре угнил оборски тор с градинска почва и горска също.А подхранване си правя различно -зависи какво имам.Може да ги поливаш с вода,в която са разтворени торове - например ползвам зелен кристалон,на етикета му си пише колко и как.Или ако разбъркаш оборски или кокоши тор с вода - поливай с нея 2-3пъти месечно през летния период.И толкоз.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ПАЛМИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot], ipizsagozabeo