Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

паразити

паразити

Мнениеот светла » 21 Окт 2009, 13:35

здравейте май имам проблем и незнам как да го реша в почти всички саксий забелязвам едни малки мушици взех един препарат продавача каза че е добър EKTO KILL пръсках с него но ефекта е временен до 3-4 дни пак се появяват и аз пак пръскам а трябва на 15 дни днес дори видях малки бели червейчета и си мисля че това са ларвите на мухичките една от драцените започна да образува светли петна по листата точно при нея видях малките гадинки образува се и нещо като плесен по повърхноста на почвата :l моля дайте ми съвет благодаря предварително :-vv
Аватар
светла
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Сеп 2009, 20:42

Re: паразити

Мнениеот katiusha » 21 Окт 2009, 19:15

светла написа:здравейте май имам проблем и незнам как да го реша в почти всички саксий забелязвам едни малки мушици взех един препарат продавача каза че е добър EKTO KILL пръсках с него но ефекта е временен до 3-4 дни пак се появяват и аз пак пръскам а трябва на 15 дни днес дори видях малки бели червейчета и си мисля че това са ларвите на мухичките една от драцените започна да образува светли петна по листата точно при нея видях малките гадинки образува се и нещо като плесен по повърхноста на почвата :l моля дайте ми съвет благодаря предварително :-vv


За съжаление и аз имам същия проблем ! :l Тези гадинки се наричат Галици. мушиците са безвредни, но те снасят яйца в почвата , а именно лаврите - тези белите червейчета. Една позната ми препоръча някакъв препарат, който всъщност не е за цветя, а за паразити по домашни любимци и има ефект за мушиците, но едновременно с това поливах цветята с обеззаразител за почви , който си купих от цветарски магазин!
В крайна сметка трябва да направиш 2-те неща едновременно и да наприскаш цветята и да поливаш почвата с нещо ! Лошото е , че този проблем го имам винаги когато купувам нова почва и ако някой знае друг метод за премахването на тези гадинки - ще се радвам да го чуя и аз !!!
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: паразити

Мнениеот cvetar » 21 Окт 2009, 19:46

katiusha написа:Лошото е , че този проблем го имам винаги когато купувам нова почва и ако някой знае друг метод за премахването на тези гадинки - ще се радвам да го чуя и аз !!!

При купуване на нова почва не се знае какво си купувате с нея.... :( Затова ако искате,правете като мен...Сипвам новата почва в стара тава на тънък слой и я загрявам във фурната на печката за 15-20 минути при 150 градуса.И като изстине,край на привнесените гадинки...и си я използвам.Е малко мирише понякога - ама трае се,пред избора да се пръска с препарат си е за предпочитане. Ако търсите сигурно действащ и ефикасен препарат за всякакви червеи,ларви,мухи,въшки - то това е Нуреле Дурсбан,който се продава в агроаптеките и струва 4-5 лв за шишенце 50 мл.Има на опаковката му упътване с каква концентрация се пръска - а и можете да питате продавача в агроаптеката.Това е моят фаворит за гадове от всякакъв вид,изпробван от години.Но винаги пръскайте всичко и отвсякъде - и почвата в саксията,и самото растение като листата се пръскат и отдолу,и отгоре.Ако се страхувате,че може да не понесе дадено растение този препарат - пръснете само няколко долни листа и изчакайте 1 ден да видите дали са изгорели или сбръчкани - ако е така,значи сте превишили концентрацията.А ако няма повреди,смело пръскайте цялото цвете.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: паразити

Мнениеот katiusha » 22 Окт 2009, 12:36

Много благодаря за съвета !!! :-da
Виждала съм майка ми да пече пръста, но честно казано аз никога не съм пробвала този метод, но явно наистина трябва , когато си купувам нова почва! :da1
Аватар
katiusha
Средно цветенце
 
Мнения: 150
Регистриран на: 15 Апр 2009, 21:08
Местоположение: Плевен

Re: паразити

Мнениеот pypylota » 22 Окт 2009, 13:00

Печенето е ако имаш печка на дърва и въглища не в дома, на домакинската мирише доста неудобно за домашните и писукат :-da
Иначе аз си купувам готова пръст от градински център и тя е обеззаразена.
Може да напръскаш и почвата с препарат за обеззаразяване - ще ти препоръчат в агроаптеката, а и препоръчания от цветар е много добър.
Ако не мога да си купя готова смес, каквато ми трябва аз я оставям да престои една година. като купя я пресипвам в една тенекия и я държа на балкона на слънце, напръсквам я с препарати няколко пъти и е готова. В това време ползвам от миналогодишната обработена и престояла пръст. Зависи си и от потреблението. В градината в Бургас купувам наедро оборска тор. Торя и с препарати от агроаптеката.
Това е мястото, на което искам да отида да живея....
Спокойствие и само спокойствие!
Карлсон, който живееше на покрива...
Аватар
pypylota
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 08 Окт 2009, 09:20
Местоположение: София

Re: паразити

Мнениеот SuN » 22 Окт 2009, 18:25

Тези мушички се появяват когато растенията се преполиват ,най -вече точно по това време ,когато вече е студено и почвата съхне бавно .Безвредни са за растението но са ужасна напаст :( веднъж появят ли се трудно се махат. Миналата зима не можах да се отърва от тях .Тая година от рано съм предвидила и съм забола в всички саксий клечки :pp1 .За сега не се се появили, и дано да не се появяват :(
:pp2 :pp3 :ppp
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: паразити

Мнениеот milimi » 22 Окт 2009, 19:27

SuN написа:Тая година от рано съм предвидила и съм забола в всички саксий клечки


Какви са тези клечки?
Изображение
Аватар
milimi
Малко цвете
 
Мнения: 35
Регистриран на: 20 Окт 2009, 09:46

Re: паразити

Мнениеот SuN » 22 Окт 2009, 19:39

О забравила съм да напиша :) Забити кибритени клечки в почвата .Аз слагам по 4 -5 на саксия и сменям периодично , при мен има ефект :ppp
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: паразити

Мнениеот DarinaN » 24 Окт 2009, 14:02

при мене първо на пасифлора и после / изненадващо за мене/ на друго растение се появиха малки лепкави капчици по листата . с пасихлората се справих с пръскане с някаква магическа смес на татко :) , но на другото растение, много ценно за мене , само за няколко часа листата станаха кафеви и изсъхнали . опасявам се, че може да загине.
каква е тази напаст и как да се боря с нея ?

а на една лиана редовно се появяват някакви листни въшки / все пак ги виждам навреме/ . след обилно пръскане няколко дни умират за известно време и после пак се появяват, макар че пръскам и по почвата. пръскането не й се отразява изобщо на растежа - дори се развива все едно я торя :) . за капак дори цъфтя. но оттърване от гадинките няма . какво ще препоръчате ?
благодаря :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: паразити

Мнениеот cvetar » 25 Окт 2009, 16:23

DarinaN написа:каква е тази напаст и как да се боря с нея ?

а на една лиана редовно се появяват някакви листни въшки / все пак ги виждам навреме/ . след обилно пръскане няколко дни умират за известно време и после пак се появяват, макар че пръскам и по почвата. пръскането не й се отразява изобщо на растежа - дори се развива все едно я торя :) . за капак дори цъфтя. но оттърване от гадинките няма . какво ще препоръчате ?
благодаря :D

А,има какво да препоръчаме... :) ама няма кой да чете май,щото вече за кой ли път го пиша...Първо - какъвто и да е препаратът,той действа определено време и като измине то - гадинките отново се появяват,защото трябва да се пръска поне 2-3 пъти,за да се унищожи и потомството им....Затова се пръска с препарат с продължително действие след напръскване - например за Нуреле този срок е 28 дни,а за други е само няколко дни.Затова четете какво пише на етикета на препарата и не се доверявайте на всеки,който ви препоръчва как и с какво е успял...Второ - пръскайте с разтвор с правилната концентрация,която е указана на етикета - иначе просто няма ефект - въшливата твар се позабърсва и си продължава да си похапва. :( ..Трето - вече стана дума,че с първото пръскане повечето цветари се успокояват и не го повтарят...А всъщност от преживелите яйца след първото пръскане се развива ново поколение гадове...и ако не повторите с пръскането - ето ги отново...И четвърто - особено ако цветята са на двора или на тераса на нисък етаж - ами замислете се как са попаднали там щитоносните въшки например...ако не е с почвата или с друго заразено вече цвете ? Те не летят...значи някой ги е пренесъл,нали ? Огледайте си добре двора,терасата,под нея - аз направих така преди години,когато имах този проблем много редовно...Скъсвах се от пръскане и след месец гадовете пак идваха...ама видях с очите си агентите по пренасянето на въшките по връхчето на цветето и под листата - това са ...мравките ! Така че ако не отстраните и тях - мравуняците и гнездата им в близост до цветята ви - като мине карантинния срок на препарата - те отнова ще донесат нови въшки по цветята ви.За такова усърдие от страна на мравките си има причина - и тя се нарича симбиоза.Мравките обичат да се гощават с отделения сладък лепкав сок от действието на въшките - затова и си ги пренасят ...защото после знаят,че ще ядат наготово ! Затова с Нуреле пръснете обилно и мравуняка и мравките - и ще видите какво значи рахат.... :) Обърнете внимание - мравките може да се заселят и на терасата ви на 12-я етаж примерно - в някоя от саксиите ви да си имат гнездо...Затова добре гледайте - може да сте си ги пренесли с пръстта !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към БОРБА С ВРЕДИТЕЛИ И БОЛЕСТИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]


cron