Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Къде да сложите кактусите си

Форум кактуси

Къде да сложите кактусите си

Мнениеот Gradinar » 30 Окт 2008, 13:06

Epyphyllum или Rhipsalis заедно с лобивии и ребуции на прозореца. Преди всичко трябва да се съобразите с коренно различните условия на отглеждане за да избегнете постоянни и в крайна сметка разочароващи неуспехи. Най-напред трябва да се запознаете с особеностите и да се съсредоточите върху такива родове, които може да се култивират успешно в условията, с които разполагате. Разбира се има много здрави и трайни кактуси, които виреят добре дори при неблагоприятни условия на култивиране, но те са изключения. За неуспеха винаги има причина. Ето защо не бива да бързате да се разочаровате. По-добре е да се опитате с помощта на специализирана литература или обмяна на опит с напреднали колекционери да разберете коя е най-сериозната грешка в културата и да я поправите. Естествено, натрупаният с течение на времето собствен опит ще ви помага в правилната преценка на условията на културата. При правилен подбор на подходящи видове кактусите виреят отлично дори на прозоречната дъска. Ако нямате достатъчно слънце, по-добре е да се откажете от кактуси, които се нуждаят от много светлина, а да предпочетете видове, които се задоволяват с по-малко слънце. Такива са например видовете Rhipsalis и Schlumbergera, родът Gymnocalycium, както и „зелените” видове Mammillaria и Notocactus.

Едва след като сте наясно с възможностите за разполагане на кактусите, може да пристъпите към оформянето на колекция!
Важни фактори са: слънце, свеж въздух, големи температурни разлики и топлина.

Независимо от тези изключения, кактусите (както и останалите сукулентни растения) обичат много слънчево място с достатъчно свеж въздух – на прозоръчната дъска, на балкона, в ранна леха или в оранжерията. Освен оптималното слънчево греене (поне през част от деня) важно условие за здрави и преди всичко цъфтящи кактуси е много чист въздух с голяма разлика между дневната и нощната, както и между лятната и зимната температура.
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Къде да сложите кактусите си

Мнениеот tancheto86 » 27 Мар 2009, 21:48

Здравейте.
Незнам дали точно тук трябва да задам въпроса си,но ако не е на правилната тема моля да ме уведомите.
Имам 4 кактуса и искам да попитам може ли вече да ги искарам навън.....ще издържат ли на тези температури или е рано още за вънка. :D :D
Ето ги и тях понеже им забравих имената(ще трябва да си ги пиша вече ...че то едно ли е)

Изображение


Изображение
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Къде да сложите кактусите си

Мнениеот Neli Maneva » 29 Мар 2009, 20:57

Танче, първият кактус е Mammillaria bocasana - през зимата поливала ли си я? Ако не поливаш през зимата мамилите ще са по-стегнати , самият кактус ще изглежда по-космат и ще заложи пъпки :-D
Високият кактус на втората снимка е Оpuntia, кактусчето от лявата страна е Echinopsis, другото кактусче ми прилича също на мамилария но не е ясна много снимката.
Дали да ги изнесеш навън личто ти трябва да си прецениш. Ако температурите не падат под нулата може да ги изнесеш.
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Къде да сложите кактусите си

Мнениеот tancheto86 » 29 Мар 2009, 22:12

Neli Maneva написа:Танче, първият кактус е Mammillaria bocasana - през зимата поливала ли си я? Ако не поливаш през зимата мамилите ще са по-стегнати , самият кактус ще изглежда по-космат и ще заложи пъпки :-D
Високият кактус на втората снимка е Оpuntia, кактусчето от лявата страна е Echinopsis, другото кактусче ми прилича също на мамилария но не е ясна много снимката.
Дали да ги изнесеш навън личто ти трябва да си прецениш. Ако температурите не падат под нулата може да ги изнесеш.


Хиляди благодарности Нели,че ми поясни имената на кактусите :da :da :da Не съм поливала мамиларията,а и тя единственна всяка година ме радва с цвят :f ,как така не знам,понеже не мога да ги накарам много много да цъфтят :) ,но тя сигурно ми се отблагодарява( моята комшийка искаше да я хвърля в контейнера :( и аз я спасих)другите кактуси са ми миналогодишни.Ами темп. не падат под нулата,ама няма да бързам да не измръзнат :P :P :P
Животът е тъкъв,какъвто си го направиш!
Аватар
tancheto86
Средно цветенце
 
Мнения: 181
Регистриран на: 13 Мар 2009, 10:47
Местоположение: Елхово

Re: Къде да сложите кактусите си

Мнениеот Andriana » 21 Апр 2009, 14:02

Обожавам цветята, но кактусите заемат едно по-специално място в мен. :-vv
През зимата ги слагам на най- слънчевият прозорец у дома, сега започнах да ги изкарвам на вън, но само през деня.
Притеснявам се да не падне слана, а през този период от годината, това е нормално- особено за североизточна България :-D .
Аватар
Andriana
Малко цвете
 
Мнения: 15
Регистриран на: 21 Апр 2009, 11:31
Местоположение: Балчик



Подобни теми


Назад към Кактуси

Кой е на линия

Регистрирани потребители: abuzunif


cron