Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

раздел луковични

Хипеаструм - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 27 Окт 2008, 21:09

Родина на това красиво цвете са топлите и влажни райони на Южна Америка. Цъфти с едри фуниеобразни цветове в бяло и розово,оранжево, в меланж и във виненочервено.
Хипеаструмът може да се размножава чрез семена и чрез луковици. По-лесният начин е чрез пресаждане на т. нар. луковици детки, които се образуват около луковицата майка. Те се отделят от нея, изчистват се добре и се засаждат в малки саксийки. Младите растения започват да цъфтят след 2 - 3 години. Самите луковици са многогодишни и може да се отглеждат до 20 години. Луковиците, които се продават в магазините, изкарват първо стебло с цветове (може да са 2 или 3) и чак след това започват да никнат листата, които достигат до 1 м дължина. През периода на цъфтежа луковицата изразходва ресурсите си и е нормално дори да намали малко обема си. Това не трябва да ви притеснява. Оставете листата да растат, за да се храни луковицата и да нарасне отново. Хипеаструмът може да бъде пресаден, след като прецъфти. Старите растения се пресаждат на всеки 2-3 години в малко по-големи саксии от тези, в които са били дотогава.
Хипеаструмът е светлолюбиво цвете, но въпреки това трябва да се внимава с пряката слънчева светлина - особено по време на цъфтеж, за да не увяхват цветовете му прекалено бързо. Обича умерената температура - през лятото не по-висока от 25 градуса, а през зимата не по-ниска от 5 - 6 градуса.
Поливането се извършва : рядко, когато растението е в период на покой ; обилно, когато цъфти ; умерено - през останалото време. Пръстта, подходяща за хипеаструма, е смес от компост, торф, глина и пясък в съотношение 3:1:1:1 Почти задължително е да се направи дренаж на саксията, като на дъното й се поставят малки керамични парченца. Така корените на растението не се повреждат от застоялата вода. За да цъфти всяка година, хипеаструмът трябва да прекара период на покой. За да се появят повече пъпки, в периода на цъфтежа е добре да се тори всяка седмица. Цъфти по-изобилно, ако е в малка, а не в голяма саксия.
Ето и два от моите хипеаструми,които всяка пролет ме радват със страхотни цветове ...
Изображение

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Gradinar » 18 Яну 2009, 02:15

Родът съдържа над 60 естествени вида, които рядко се култивират. Единственият естествен вид, който се среща по-често е H. papilio.Хипеаструмите (Hippeastrum sp.) са род от семейство Кокичеви Amaryllidaceae, като тяхната родина е Южна Америка.

За повече информация: http://cvetq.info/comment.php?comment.news.146.extend
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот emcholuk » 21 Яну 2009, 00:03

Колко пъти годишно цъвти,понеже моят прецъвтя и се чудя след колко време ще цъфне пак :)
Аватар
emcholuk
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009, 17:35

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот zamakat » 21 Яну 2009, 19:41

Цъфтят един път в годината,поне аз не знам за повече.Но, за да цъфне догодина на пролет или на есен трябва яко подхранване,за да направят голяма луковица и големи листа и да захранят цв.пъпки.Малките луковички не цъфтят.Аз доста се мотах докато ги накарам да цъфнат. :-D
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 21 Яну 2009, 20:28

emcholuk написа:Колко пъти годишно цъвти,понеже моят прецъвтя и се чудя след колко време ще цъфне пак :)

Обикновено веднъж годишно цъфти.И това е по-добрия вариант,за да не се изтощава луковицата.След цъфтежа тя се нуждае от период на покой през лятото,когато трябва да се подхранва,за да цъфне отново напролет.През есента се засушава постепенно с падането на температурите.Напролет при затопляне се показват първо цветоносите.Не се полива тогава,защото тръгва да прави листи и не развива цветонос. Има обаче и любители,които карат луковицата да цъфне втори път през лятото,като след добро подхранване я засушават и прибират на по-хладно с цел да предизвикат развитие на цветонос.Аз не го правя - считам,че се изтощава прекалено много луковицата и напролет може да не цъфне.Предпочитам веднъж да е,ама да е ето с такива размери... :)


Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Charodeika » 21 Яну 2009, 21:09

Имам една луковица ,но незная какво точно е ,изпросих си я в края на лятото ,засушила съм я отдавна ,но от нея пак избиват листа ,дори две детки образува,чудя се дали да не я изнеса някъде на по хладно та да спре да образува листа ,май няма да мога да видя каква е :l
Изображение
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот cvetar » 21 Яну 2009, 21:25

Моите зимуват на светло и хладно - около 18 градуса в северна стая.Нямат листа и не ги поливам. А за детките - ти решаваш какво ще ги правиш.По принцип изтощават основната луковица и може и да не образува цветонос.Но ако е ценен вид и искаш да го размножиш - остави ги да образуват 4-5 хубави листа и тогава през късна пролет ги отдели и ги засей отделно - ще са си образували вече коренчета новите луковички.Така ще загубиш едно цъфтене - но пък ще имаш 2 нови ...и при добро гледане на 3-4-тата година трябва да ти цъфнат.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот Charodeika » 21 Яну 2009, 22:06

Детките се образуваха ,още като го засадих ,до скоро беше на хладно ,иначе за поливането ,отдавна е на сух режим ,но когато го донесох вкъщи избиха нови листа ,явно топлото ги е събудило ,а старите листа не съхнат и това си е ,само едно листо пожълтя отдавна и го махнах ,май тази година ще се размине с цъфтежа така изглежда и няма да разбера какъв вид е :l
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот marchela » 22 Яну 2009, 08:44

Не знам топлото ли ти ги е събудило,но защо мойте като са на терасата(остъклена)са постоянно с листа.Та те не ми заспаха спряла съм всякакво поливане,защото не са при мен(нито едно цвете) и вчера отидах да видя какво е оцеляло еми имат листа-намалели са но има.Какво да ги правя моите да им одрежа листата ли-незнам.
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Амарилис (Хипеаструм) - Hippeastrum vittatum

Мнениеот zamakat » 22 Яну 2009, 12:25

Марче,не им се привтрисай и моите са така.Движат се със закъснение.До късно бяха вън свежички,прибрах ги в неотопляем коридор чак ноември месец.Някои заспаха,но някои още са с листа. Имам сяти амарилиси отвън в земята.Похлюпих ги само с едно шише от мин. вода. Така зимуват вече 2-3 год.Вчеро ходих на оглед в градината и още имаха листа-смяяятай.Външния още не съм го видяла цъфнал, но на отец Стилян в Черноморец казва,че му цъфтят. :f
А на Цветар амарилисите са страхотни.В началото от снимките не можешеда се разбере колко са големи, но сега с тоз сантиметър направо се шашнах.Моите са други цветове,но не мога да ги докарам тоз размер.И понеже имам много детки отивам веднага на темата за размяна.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Следваща

Назад към ЛУКОВИЧНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: uvqozugomumuh