Switch to full style
раздел луковични
Добави отговор

Лилиум

08 Ное 2008, 12:43

Лилиумите съществуват в огромно разнообразие от цветове, форми и размери, могат да бъдат отглеждани както на открито, така и в домашни условия. Някои имат строги предпочитания към почвата, други могат да бъдат посадени и в обикновена градинска почва. Цъфтят от средата на пролетта до ранна есен, в зависимост от вида. Повечето видове са отлични цветя за букет, чиито цвят издържа до 8 дни. Лилиумите включват: Азиатски хибриди, Ориенталски хибриди, Американски хибриди и други.
Растенията са подходящи за отглеждане в лехи, поля, гористи местности, сандъчета и като домашни растения. Хубаво е да са на добре осветено от слънце място или под лека сянка. Луковиците трябва да се засадят веднага след купуване, през пролетта или есента (за предпочитане), в добре отводнена, рохкава и богата на органични елементи почва.
Растенията се засаждат на поне крачка разстояние едно от друго. Трябва да бъдат поливани редовно в периода на активен растеж.
Семената могат да бъдат положени в късна пролет или ранно лято, но започват да цъфтят едва след 4 до 6 години.

Групата на лилиумите (lilium) се състои от многогодишни луковици, повечето от които са много издръжливи. Лилиумите произхождат основно от умерени гористи местности в северното полукълбо, което обуславя непоносимостта им към суха топлина. Обикновено ги откриваме растящи близо до храсти и други растения, които хвърлят сянка на корените и запазват луковиците хладни и влажни.

Изображение

Re: Лилиум

19 Яну 2009, 12:30

Любимите ми луковични цветя!!!
Снимката е прекрасна,твои ли са лилиумите???

Re: Лилиум

19 Яну 2009, 14:19

staka написа:Любимите ми луковични цветя!!!
Снимката е прекрасна,твои ли са лилиумите???


Кичеееееееееееееее :P
добре дошла тук :da

Re: Лилиум

19 Яну 2009, 15:05

Урааааа групата ни се увеличава.Кичеееее добре си ни дошла.
Тъй като гледам вече сме готови да си спретнем една срещичка. :) :-p :-p

Re: Лилиум

19 Яну 2009, 20:22

Радвам се и аз да поздравя новото ни другарче :b :da :)
ама кокто виждам за вас е старо другарче.Е,покрай лилиумите ще се запознаем и ние. И като стана въпрос за лилиумите - имам няколко сорта, но най съм доволна и обичам тези селските -дето имам от старите баби. ще ви ги снимам по-натъй.Онези хибридите -купувам ги- луковици -големи,цветове големи,красота.Обачеее на другата година.,нищо -цъффа едва ,едва.А на третата хич го няма ,също като купешките зюмбюли. :-vv

Re: Лилиум

23 Яну 2009, 16:34

Кичеее :-p !!! от мамето! И аз много се радвам, че си тук. Да добавя, че аз нямам лилиуми поради липса на дворно пространство, но през три къщи от нас има един комшия лилиуми от Холандия /около 8 вида/ - ум да ти зайде.... ще ги снимам , ако той ми позволи през лятото - поне да им се порадваме... :da1

Re: Лилиум

31 Яну 2009, 10:35

Обожавам лилиумите маме.Голяма красота са!!!

Стелка,ли е сложила тази статия тука????
Не греша нали????

Re: Лилиум

31 Яну 2009, 10:42

staka написа:Обожавам лилиумите маме.Голяма красота са!!!

Стелка,ли е сложила тази статия тука????
Не греша нали????


Даааа, Стелка е ! Хайде - чакаме с нетърпение да пускаш и ти ! :-p

Re: Лилиум

31 Яну 2009, 14:37

Имам 5-6 луковици от есента,насадени в голяма саксия на терасата.Вече на повечето им се виждат покарали връхчета - около 5 см,имат и доста листа.Ако някой гледа лилиуми на терасата си, би ли споделил кога му цъфтят... :da1 . Иначе знам навън в градината кога разцъфтяват,ама сега пусто нали е за пръв път...

Re: Лилиум

01 Фев 2009, 08:07

това са снимки от миналото лято
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тази снимка е показана от авторката на статията.Защо
ли е сложила моя снимка???

Изображение
Добави отговор