Switch to full style
раздел луковични
Добави отговор

Тубероза

04 Ное 2008, 16:45

Туберозата ми е навън на балкона и цъфти ли цъфти, но ....забелязах, че върху луковицата избиват нови стръкчета :o . Просто се чудя :roll: Аз си мисля, че ще я приспивам, а тя......... Направо не знам какво ще я правя.

Re: Тубероза

04 Ное 2008, 18:21

Значи няма такова растение наречено само тубероза.
Ако става дума за бегония тубероза, растението е така устроено, че принципно заспива в доста по-късен период,така че е нормално да пуска нови леторасли, защото времето е топло все още. Би тръгнала да заспива, ако стане студено, или изкуствено я приспиш на тъмно и стеблата окапят сами. На този етап нека си цъфти.

Re: Тубероза

07 Дек 2008, 15:01

Ясно е, че става дума за бегония тубероза. Бегониите, са топло и влаголюбиви растения, които през лятото ни радват с прекрасни цветове. При мен например порастна една грандифлора, която бе направо в ненормален вид и размер - значи в 20 см. саксия израсна един гигант, със стебла дебели по около 1.5 см. диаметър и листа като чадъри, висока около 50 см.!!! цъфна в невероятни бели цветове - кичести и до сега не ще и не ще да заспива. Другите ми бегонии /слабост са ми / също се принудих да ги орежа до дъно и да ги прибера на тъмно - белким заспят.Грудките купих от изложението "Агрия" и трябва да ви кажа, че нито една не се оказа такава, каквато бе показана на етикета! Но затова пък всички покълнаха и цъфтяха много яко това лято! Без никакви особени грижи - само да не е на пряко слънце!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

хайде стига толкова, че прекалих!...

Re: Тубероза

04 Яну 2009, 16:31

Олееее Дани стахотни бегонии.Между другото нямам нито една
от тез красавици така,че като ги оправяш на пролет ме имай предвид. :lol: :lol:

Re: Тубероза

05 Яну 2009, 23:28

Нямам си представа къде ги виждате тези мои бегонии, пускам ги отново

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

имам още три вида, но са ми затрили моите хора снимките от апарата и ще чакаме новото лято... Ако все пак в предишно мнение виждате снимките, админът да изтрие тези се надявам..

Re: Тубероза

06 Яну 2009, 03:51

В същност има цвете тубероза и това е Polianthus Tuberosa или Tuberosa Polianthes. Имах това извънредно силно ухаещо луковично цвете. Ароматът му се усеща надалеч и е съставна част на много парфюми. Традиционно цвете в погребалните церемонии на някои католически държави, тъй като силната му миризма потушава миризмата от мъртвите.
Ето и снимчица
Изображение

Моите не преживяха една зима в почвата на двора и вече ги нямам.

Re: Тубероза

06 Яну 2009, 12:24

Изглежда много нежно растение, обаче като виждам, освен за парфюми за какво друго се ползва и вече не ми е така на сърце... ;)

Re: Тубероза

07 Яну 2009, 01:19

Цветето няма вина че ухае толкова силно и приятно. Те и калите са досаден плевел в източните страни и е цвете за погребения, но при нас се правят булченски букети ;) . В същност туберозата е много приятно за отглеждане и благоуханно луковично цвете, което обаче през зимата трябва да бъде изкарвано от почвата и съхранявано в мазе.

Re: Тубероза

07 Яну 2009, 01:32

аз пък да кажа че Невена....т.е. Мериголд тук
е много, много навътре в нещата с китките и обширни познания
и каквото каже, лично аз го приемам за последна дума за достоверност:!:

Re: Тубероза

07 Яну 2009, 11:07

Аз също, радвам се че още една градска е при нас, при това спец, от който можем да научим много полезни неща! :!: А иначе - вярно е , че китчицата не е виновна, че ухае толкова, в същото време има сукуленти, които миришат на умряла преди три дни мишка :D , но ....цветът им е великолепен.
Добави отговор