Switch to full style
раздел луковични
Добави отговор

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

07 Мар 2010, 10:45

subversive7 написа:Цялата луковица ли се покрива с пръст?
Така добре ли са?

Изображение

Изображение



Ами аз всички луковици покривам, без амарилисите.Имаше нещо като правило че далбочината е горе долу колкото големината на луковицата.

А за поникването, различно,понякога и въобще не поникват :) като една моя червена кала,И аз само ходя да ги ровя и така разбрах,че е направо изгнила.

Има значение и как се сеят- кълнчето трябва да е нагоре. обаче има някои бая зор виждам да разбера кое е нагоре.Глориозата все я въртя и тъй и тъй и не мога да разбера как трябва да е .На калите и картофената палма се понаучих вече.

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

07 Мар 2010, 21:38

Зарових ги, както ми каза жената, която ми ги прати, вече имам поникнали 5 :D

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

31 Мар 2011, 12:22

Здравейте,искам да попитам по-вещите в занаята тъй като аз съм начинаеща цветарка :) За прекрасното цвете фрезия става въпрос, имам 7 луковички в различни цветове,искам съвет от Вас,как да посадя в 1 сандъче всички или в 2 по 3 или 4 фрезийки :( не знам дали ще е удачно и затова питам вас. Също така с обикновена тор-почва от магазините ще тръгнат нали? Ще съм много благодарна на тази която ми помогне,и успех!! Цветята са нашите малки домашни фей :f :-p :-p

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

27 Апр 2011, 14:22

Здравейте,имам нужда от съветттт. :( Посях си фрезийките,както си му беше реда,и какво от 7 сега само 1 ми се е хванало :eek: На какво се дължи,какво обърках? Почвата им беше хубава, в сандъчета посадени,поливани и на светло..толкова в хубави цветове бяха...сега ми е много мъчно :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: Луковицата я погледнах и беше много мека и разкашкана :( моля за съвет...

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

27 Апр 2011, 16:23

Може би си преполяля!
На топло ли ги държа, или на открито?
Съжалявам за загубата ти! :-da Аз също много ги харесвам, те са прекрасни, и ухаят чудесно...
Но моя опит с фрезиите е плачевен!
Посяти в къщи - стават дълги и хилави ,и не цъфтят! Посяти на двора -измръзват!
Една година само ме зарадваха-посях ги на открито през пролетта.Бяха страхотни-кичести ,ароматни :f :f :f :f :f ,различни цветове!
Но следващата зима измръзнаха-не ги бях извадила!Повече не съм опитвала!
Съчувствам ти! :-da

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

30 Апр 2011, 10:17

Бяха на топло при прозореца,и не съм ги поливала често.. :\ явно са от "трудните" цветя и искат наистина много грижа и са много претенциозни.. а кога се вадят? :-da

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

04 Май 2011, 13:22

Щом са в сандъче, можеш да ги оставиш там за нужната им почивка. Фрезиите почиват през лятото, като поливките се намаляват драстично(дори не са необходими).Когато наближи есента, сами ще се събудят, и започваш всичко от начало :D
Пожелавам ти успеха, който аз нямах :da

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

03 Окт 2011, 11:27

Значи и аз си купих оня ден 3 луковици,да се пробвам.Момичето в магазина ми каза,че ако ги садя в градината,за да не измръзнат се слагат на 10см. ако са в саксия,се садят като амарилис,1/3 от луковицата се заравя.

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

03 Окт 2011, 13:35

За по-сигурно ги посей в ранна пролет направо в градината, но можеш да опиташ и този вариант-дълбоко есенно, и непременно покрий отгоре с пласт суха шума!Зависи каква зима ще имаме.Май прогнозите са за мека и топла!
Успех ти желая! :da1

Re: Фрезия/Freesia/ сем.Iridaceae

03 Окт 2011, 19:24

За съжаление нямам градина,така че съм на втория вариант със саксията.Мерси за пожеланието,да ти се връща двойно. :D
Добави отговор