Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот valichka » 31 Май 2013, 18:22

И аз ти благодаря cvetar за бързия отговор! Доста изчетох, но всичко ми се струва много сложно и объркващо. На всичкото отгоре се съмнявам в сръчността на двете си леви ръчици... То това облагородяването не е като да си цъкаш по клавиатурката из нета.... :)
И все пак мисля към края на юли и началото на август да започна с някакви опити. Поне имам материал и желание... пък каквото стане накрая! :b
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 18:25

Тая вечер го разчекнахме Цветар :)
Извинявай душа не е нарочно :b просто така се случихме :b :pp4
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 31 Май 2013, 18:32

Phanagoria632 написа:Аз се извинявам но отговора ти към въпроса на колежката чак сега ми се появи. Та за него ... Какъв е проблема на всеки едногодишен летораст от шипките през август тази година да се облагороди със спяща пъпк? До тогава ще полива обилно и ще има сокодвижение. Има два месеца да подготви и да си подбере резниците и леторастите?

А по моя въпрос --- Ясно вече :-p

Няма за какво да се извиняваш,нали се учите и без питане не върви.... :) Проблем да остави всички леторасти няма никакъв и да опита всички да ги облагороди - също няма проблем.
Но не може без снимка отблизо да се каже кой летораст е подходящ и дали става за целта.Няма как да се прецени колко са леторастите и кой колко е дебел.Затова по принцип се оставят няколко подходящи според собственика им и се облагородяват през август.Пък и ще ви дойде до главата и друг въпрос - как при 7-8-10 летораста гъсто разположени един до друг,ще стане да ги облагородиш на пъпка и да превържеш пъпките с тая ми ти тънка лентичка за превързване,която ще се омотае около другите и ще се ядосваш на лакомията си ?

Така че вече въпросът е практически и се усеща липсата на опит у вас - но това е нормално,момичета...Е затова се оставят 2-3 летораста и с лекота се превързват пъпките,даже да са по 2-3 в основата на всеки летораст.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 18:44

:) Бас ловя че гледката ще е за запис :) как се бориме с 10 летораста :) Догодина като облагородявам ще накарам някой да снима как се боря ... все ще има за какво да се посмеем :D А след години ще си кажем "ииииииии колко съм била тъпа - как не съм се сетила - то е толкова близо до акъла .... " Но с това уточнение Цветар ще ни спестиш най големия резил :b
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 31 Май 2013, 18:50

Phanagoria632 написа:Но с това уточнение Цветар ще ни спестиш най големия резил :b


Не само резила,ами и доста кръв и надрана кожа по пръстите и ръцете ще ви спестя - нали не забравихте,че става дума за шипка,която между другото е и с бодли по леторастите...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 18:54

Моите розички всеки ден се стараят да ми го припомнят макар и да не са шипки :)
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 12 Юни 2013, 00:54

Phanagoria632 написа:Я и аз да питам нещо че току що го видях. В саксията на щамбовата роза се е показал филиз от корена. Обикновино ги махам защото това са от шипковата подложка. Та този въпросния филиз ако го оставя да порасне още малко (примерно седмица) и го преместя в последствие в саксия дали ще стане за подложка догодина. Питам понеже миналата година като ги махах такива някои от тях си бяха с коренчета. По-точно ако отселее дали ще се е развил достатъчно за да бъде подложка.

След последвалите насоки от Цветар да докладвам по въпросът с издънката.
Отстраних я преди около седмица и към днешна дата се развива добре. Не е повяхнала, пораснала е със сантиметър, и има нови листенца на връхчето. Дано да стане номерът.
Също така възниква и един друг въпрос. Понеже за сега е посадена в кофичка от кисело мляко дали ще е добре да я пресадя есента в кашпата където възнамерявам да отглеждам вече облагородената роза? Или да изчакам пролетта?
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 12 Юни 2013, 09:07

Ако внимателно и с повече пръст около корените я преместиш,става и есента.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 29 Дек 2013, 11:53

Поради топлото време сега можете да си извадите шипка за подложка,за да почака до пролетта за облагородяване.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 15 Яну 2014, 18:40

Дано не съм закъсняла с това мероприятие ... аз имам една от есента но ми се искаше поне още една да облагородя защото любимите цветове са много

П.П. След като се отчаях с моята шипкова подложка (че не се е прихванала) вчера й клъцнах връхчето ... все още е свежа сърцевината. Притеснението ми е че кората все още стои като изсъхнала. Поливам, но не смея да поливам много понеже е на неостъклен балкон и ако паднат температурите много под нулата ме е страх да не измръзне. Междувременно подготвям една от другите ми рози за облагородяване. Тя е прихваната от резник от един букет купешки рози. За съжаление и при нея няма необходимото сокодвижение но е започнала да се облиства доста добре според мен. Тези дни ще ги снимам за да покажа какво точно имам предвид и да разбера дали правилно се ориентирам за този процес "сокодвижение".
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: egeyaciputib, Google [Bot]


cron