Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 26 Май 2013, 17:54

След като внимателно прочетох статията възникна следния въпрос:
От тези семена няма ли да зацъфти шипков цвят?
Питам защото на две три места из форуми точно това отговарят на питащия. Въпреки това Пак някъде из руските сайтове (за съжаление немога да го открия повторно поне до момента) пишеше че първоначално цъфти шипка а в последствие след няколко години се появява цвят носещ белези на родителите. Много ме е яд че тогава не копирах писанията в този форум на някякъв документ.
Тук има ли някой който е опитвал такива експерименти? Аз определено ще опитам :ppp , но първо искам да си прихвана любимите които се опъват :pp2
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 26 Май 2013, 19:01

Виж и този материал,в чиято автентичност няма как вече да се съмняваш...

http://www.rosehybridizers.org/howto.html

Това е сайтът на асоциацията на хибридизаторите ....и намери някой да ти я преведе,макар че не е трудна много за превод.

В нета по форумите има много пишещи и много знаещи.....чиито знания и умения не са за сериозен коментар.Остави какво пишат и препоръчват особено тези,които не дават личен опит и какво те самите правят.Ако наистина искаш ти да успееш и да провериш как ще стане - престани да четеш и почни да пробваш ти какво можеш.Е,ще загубиш време - но ще натрупаш личен безценен опит и ще знаеш кой лъже и кой казва истината на собствен гръб.

Аз така бях отначало с облагородяването на хибискуси...на пъпка.Спрях да пиша в един форум и сам залегнах над това,което исках да направя.Загубих и време,и доста подложки си отидоха,защото четях какво правели другите.Когато спрях да чета какво правели другите и направих това,което мислех - успях ...и успехът ми е тук документирано доказан,показан и неоспорим в съответната тема със снимки и видеофилмчета.
И вече 4-5 години всяка пролет облагородявам подложки хибискуси "на будна пъпка" успешно и всички пъпки ми се прихващат... :) А в един форум пишеха усърдно,че никой по света не облагородявал хибискуси "на пъпка" ....
Та ако наистина искаш - ще успееш.Не гледай форумните брътвежи на недоказани писачи.На вълчо му бил дебел вратът,защото сам си вършел работата !!
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 26 Май 2013, 19:30

За трупането а опит и знанията съм съгласна - докато не опита човек няма как да знае. Но и четенето не е за пренебрегване. Така или иначе докато му дойде времето за облагородяване (защото нямам подготвена подложка) ще си чета. За експеримента със създаване на нов сорт също понеже още не съм си набавила родителите. Но това което е най необходимо за прохождащия в тази област го намирам само тук. Казано ясно и обяснено на разбираем език с нагледни примери. Не правя четки на никой. Просто си казвам истината такава каквато я виждам аз :pp7 . И ако някой някога има времето и ентусиазма да събере информацията тук мисля че ще стане едно чудесно ръководство по цветарство :pp7 :pp7 :pp7
А сега отварям чичко гугъл и почвам да чета ... малиии пак гадния английски :P
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот valichka » 31 Май 2013, 16:56

Здравейте!
Имам безброй въпроси към cvetar : :da
На снимкита са показани 2 храста /един до друг/, които първоначално бяха трендафили и цъфтяха обилно в червено. С годините явно шипката е надделяла и сега цъфтят обилно шипки и само един клон незнайно как остана трендафил.
Идеята ми е да облагородя шипките с пъпки от катерливи рози, които цъфтят през целия сезон. Няма да изкоренявам шипките, а направо действам. От лакомия ми се ще да облагородя всеки клон, което значи да направя стотина пъпки?!
Кога да изрежа клоните и на каква височина?
Мисля си да сложа и пъпки ниско долу в кореновата шийка на шипката, за да не замръзне калемчето зимата. / ? /
И да направя калемчета на различни височини по останалите клони.
Шипките са с големи корени и няма как да разсаждам, освен ми подскажете има ли си тънкости?

Изображение

Изображение

Имам тази пролет засадени катерливи, /които вече цъфнаха, макар и ниски все още/ - едната е снежно-бяла, а другата червена с бяло/шарена/. Ако идеята ми се осъществи, ще стане водопад от червено-бели розови цветчета. Та мисълта ми беше дали от тазгодишните катерливи ще стане пъпката за облагородяване, предвид това, че разликата в големината на клонките е голяма?
Предварително благодаря за помощта!
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 31 Май 2013, 17:47

valichka написа:Здравейте!
Имам безброй въпроси към cvetar : :da
На снимкита са показани 2 храста /един до друг/, които първоначално бяха трендафили и цъфтяха обилно в червено. С годините явно шипката е надделяла и сега цъфтят обилно шипки и само един клон незнайно как остана трендафил.
Идеята ми е да облагородя шипките с пъпки от катерливи рози, които цъфтят през целия сезон. Няма да изкоренявам шипките, а направо действам. От лакомия ми се ще да облагородя всеки клон, което значи да направя стотина пъпки?!
Кога да изрежа клоните и на каква височина?
Мисля си да сложа и пъпки ниско долу в кореновата шийка на шипката, за да не замръзне калемчето зимата. / ? /
И да направя калемчета на различни височини по останалите клони.
Шипките са с големи корени и няма как да разсаждам, освен ми подскажете има ли си тънкости?

Имам тази пролет засадени катерливи, /които вече цъфнаха, макар и ниски все още/ - едната е снежно-бяла, а другата червена с бяло/шарена/. Ако идеята ми се осъществи, ще стане водопад от червено-бели розови цветчета. Та мисълта ми беше дали от тазгодишните катерливи ще стане пъпката за облагородяване, предвид това, че разликата в големината на клонките е голяма?
Предварително благодаря за помощта!

Валичка,безбройните ти въпроси показват,че не четеш темата за облагородяване на пъпка.... :) За да облагородиш шипковите леторасти на спяща пъпка през август, клоните - тоест леторастите,не се режат сега.Режат се напролет точно над облагородените пъпки,ако са се прихванали и тръгнат да се
развиват...
Остави лакомията,почисти храстите отдолу чрез изрязване на излишните стари леторасти,като оставиш по няколко тазгодишни летораста на корен /най-много 2-3 /. И всеки от оставените леторасти се облагородява на избраното място - дали ниско до корена,дали горе при направа на щамбова роза...изборът е ваш.А за да може да направиш облагородяването първо трябва да поливаш храстите си цяло лято,за да имат сокодвижение.Второ,избраната област от летораста,където ще правиш облагородяване, трябва да се почисти от бодли с фини клещички или резачки.Иначе не можеш да направиш Т-разреза си.
За разсаждане забрави вече - то се прави есента или рано напролет.Иначе в горещините следва изсъхване на преместените щипки...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 17:58

Я и аз да питам нещо че току що го видях. В саксията на щамбовата роза се е показал филиз от корена. Обикновино ги махам защото това са от шипковата подложка. Та този въпросния филиз ако го оставя да порасне още малко (примерно седмица) и го преместя в последствие в саксия дали ще стане за подложка догодина. Питам понеже миналата година като ги махах такива някои от тях си бяха с коренчета. По-точно ако отселее дали ще се е развил достатъчно за да бъде подложка.
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 31 Май 2013, 18:05

Рискуваш да си изтощиш щамбовата роза.Този ЛЕТОРАСТ от шипката подложка едва ли ще успее за седмица да направи сносни корени,за да оцелее и да се развива сам - в горещините е по-вероятно да загине.Но нищо не ти пречи да пробваш - така се трупа опит.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 18:12

Това с недоразвития летораст (май е по точно да кажа издънка) го имам предвид. Т.е. че може да не се прихване но няма да рискувам да изтощавам гражданката и да го чакам по-дълго. Ще опитам пък каквото стане. Повече ме интересуваше дали ако се прихване на новото място ще е достатъчно пораснал за да послужи за подложка :-D
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 31 Май 2013, 18:17

Phanagoria632 написа:Повече ме интересуваше дали ако се прихване на новото място ще е достатъчно пораснал за да послужи за подложка :-D


Порастването на отделената издънка зависи само от начина и на отглеждане и аз не мога да кажа дали ще стане нещо предварително - просто не съм медиум да виждам бъдещето.... :)
Целта е да бъде дебел като молив поне в основата му,ако там ще го облагородяваш.Как ще расте зависи само от теб - слънце,почва,торене и т.н.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот Phanagoria632 » 31 Май 2013, 18:20

Аз се извинявам но отговора ти към въпроса на колежката чак сега ми се появи. Та за него ... Какъв е проблема на всеки едногодишен летораст от шипките през август тази година да се облагороди със спяща пъпк? До тогава ще полива обилно и ще има сокодвижение. Има два месеца да подготви и да си подбере резниците и леторастите?

А по моя въпрос --- Ясно вече :-p
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]