Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

раздел декоративно-цъфтящи

Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 21 Мар 2011, 18:07

След като ви показах как да облагородите цитруси, хибискус, японска вишна, люляк...дойде ред и на шипката като подложка за създаване на роза.Реших да преместя в отделна тема вече показаното в една друга тема за вкореняване на рози.
И така,може да сте и чели вече,в един по-топъл януарски ден тази зима си откопах подходяща шипка за подложка,за да ми е под ръка в опитното ми поленце :) ...И после я облагородих на пъпка - разбирайте "будна пъпка",защото облагородените пъпки се развиват сега,напролет.
Ето подложката,почистена от трънчетата, как изглеждаше преди операцията...на 12 февруари тази година.

Изображение

ето и калемът от културна роза ( една жълта едра красавица от съседен двор...),почистен от трънчетата за удобство при отрязване на пъпките

Изображение

и накрая,след операцията....виждате облагородената подложка с две пъпки от културния калем

Изображение

Както си му е ред,изчаках си дните за прихващане на пъпките и днес,21 март,развих превръзките и отрязах подложката над прихванатите пъпки.Доста се развиха и двете пъпки - ето снимка от днес

Изображение

Надявам се да съм в помощ на всички желаещи да опитат :-p !... а ако все още нещо по реда на операциите не е ясно - вижте и французите от този сайт как облагородяват на пъпка.
http://www.greffer.net/?p=128
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 29 Мар 2011, 15:04

Днес ще завърша фоторазказчето за облагородената шипка-подложка...и така от 12 февруари до 29 март ви показах как се облагородява тя на "будна пъпка".На снимката долу виждате вече развитите присадени пъпки на подложката.Едната - горната пъпка, е даже развила 2 летораста поради развитието и на резервната пъпка до нормалната.Оттук нататък - преместване от саксията в градината.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот blue eyes » 26 Апр 2011, 16:37

Бързам да се запиша в новата тема, вдъхновена от предишната тема за вкореняване на рози тези дни се сдобих с три отлични подложки от шипка, които са насадени вече в градината и чакат да бъдат превърнати в красиви щамбови рози.
Твърдо съм решена да се пробвам, въпреки скептичните погледи и подмятания на половинката :?
Изчетох всичко, разгледах всички снимки и искам да питам, сега ли е момента да присадя пъпки от моите рози или съм го изпуснала?
Имам много красив облагороден трендафил, може ли да присадя пъпка от него, и ще се получи ли щамбова роза или ще стане пак трендафил?
Извинявам се ако въпросите ми са идиотски, но съм абсолютен лаик изпълнен с ентусиазъм :-vv
Аватар
blue eyes
Малко цвете
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2011, 09:33
Местоположение: Дълбоко в резервата в атомната столица на БГ

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 26 Апр 2011, 17:55

blue eyes написа:Бързам да се запиша в новата тема, вдъхновена от предишната тема за вкореняване на рози тези дни се сдобих с три отлични подложки от шипка, които са насадени вече в градината и чакат да бъдат превърнати в красиви щамбови рози.
Твърдо съм решена да се пробвам, въпреки скептичните погледи и подмятания на половинката :?
Изчетох всичко, разгледах всички снимки и искам да питам, сега ли е момента да присадя пъпки от моите рози или съм го изпуснала?
Имам много красив облагороден трендафил, може ли да присадя пъпка от него, и ще се получи ли щамбова роза или ще стане пак трендафил?
Извинявам се ако въпросите ми са идиотски, но съм абсолютен лаик изпълнен с ентусиазъм :-vv

От тази тема ...viewtopic.php?f=17&t=103 ... става ясно,че имате две възможности да си облагородите на пъпка подложките - през август на спяща пъпка или през пролетта - през февруари-март на будна пъпка.Смятам,че за облагородяване на будна пъпка с вземане на калем и пъпка от вашите рози е вече много късно - нали вече пъпките на розовите ви храсти са се развили и са малки леторасти с по няколко листенца - поне при мен във Варна е така...та закъснели сте за този вариант. Остава ви да се пробвате през август на спяща пъпка,като за целта е много важно да торите и поливате подложките си през лятото,за да поддържате сокодвижението им - иначе не би им се отделила кората и не е възможно да се извърши облагородяване.
Ако смятате,че ще намерите неразвили се пъпки или такива,които са се забавили поради студовете по вашите рози - пробвайте се сега...но мисля,че сте закъснели.Нужни са ви зрели розови леторасти с добре оформени,но непокарали пъпки.Такива по розите се развиват през лятото,но не по-рано от края на юни месец - затова можете да опитате да облагородите с пъпки и от такива летни леторасти на будна пъпка,но не по-късно от края на юни - за да се развие и да успее да узрее образуваният от присадената пъпка летораст.Ако закъснеете,първите есенни студове ще унищожат недозрелия летораст.
Щамбовата роза не е нещо извънземно - прави се от хора с определена цел... :) и тя е да се оформи розата като дръвче с корона от леторасти с цвят...Мисля,че с трендафила ви не би се получила точно щамбова роза - той прави дълги леторасти.
Има обаче още една възможност (коментирана вече по-горе) да си облагородите подложките сега точно,ако държите на това...Можете да си набавите пъпките за облагородяване от розите рязан цвят,продавани в цветарските магазини.Те са с дълги дръжки с доста пъпки по тях,повечето от които стават за целта.Изберете си цветове,купете си 3-4 рози - и използвайте за калеми средната им част с добре оформени пъпки.Огледайте ги,като ги купувате - да не са наранени пъпките им,или пък да не са прекалено развити.Ами това е - ще се радвам да покажете снимки тук с подложките ви.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот blue eyes » 26 Апр 2011, 19:07

Благодаря за полезните напътствия :da1 Наистина вече е късно за моите рози въпреки по-студеното време тук на северозапад.Ще пробвам обаче на една от подложките с купена роза.Обещавам още утре да снимам подложките :D
Аватар
blue eyes
Малко цвете
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Апр 2011, 09:33
Местоположение: Дълбоко в резервата в атомната столица на БГ

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 06 Май 2011, 20:46

Ето и как се развива облагородената шипка в градината :) - снимка от 6 май топла-топла....Има вече около 20 см леторастче.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 05 Юли 2011, 13:03

Два месеца по-късно леторастът на същата тази облагородена роза е около половин метър висок...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 19 Сеп 2011, 08:24

Облагородената ми роза е вече висок розов храст с три дебели летораста по 1.5 м...Ако желаете и вие да облагородите шипка,за да се сдобиете с желана роза,сега е вече подходящо времето да си потърсите храстче и да оставите само един летораст от него,като го почистите от трънчетата в основата му с тъпата страна на нож или ножица.Излишните други леторасти отрежете съвсем близо до кореновата шийка.Вържете му и някое парцалче за да го маркирате,полейте го при възможност.Така ще се улесните при изваждането му през някой топъл януарски ден/с положителни температури/ и пренасянето и до дома,за да облагородите на будна пъпка в случай,че съм ви заинтригувал с показаното по-горе.Потърсете си за целта по-младо и не много дебело шипково храстче - за предпочитане е ,защото трудно се вади и пренася.Набележете си и розовия храст,от който ще си отрежете калемче за облагородяване.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 16 Дек 2011, 18:10

Наближава подходящото време за вадене на шипка за подложка.Пригответе си дълбочка саксия и хубава почва за временен дом на подложката -шипка,ако ще я местите после в градината си през март,като се развият облагородените пъпки и отмине опасността от замръзване на покаралите облагородени пъпки.Внимателно трябва да я откопаете,в някой по-топъл ден с положителни температури,като запазите корените и здрави и без наранявания около основата им.Не е нужно да са много дълги - подрежете ги до 20-25 см и засадете подложката в саксията и.Оставете я на остъклена тераса или стълбище,но да не пада там температурата под 0 градуса.Стъблото и отрежете на височина до около 30 см - това е достатъчно за целите на облагородяването около кореновата и шийка.Ако искате да създадете щамбова роза,оставете стъблото по-високо.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на подложка шипка /Т-Budding roses

Мнениеот cvetar » 27 Дек 2011, 19:00

Ако има желаещи варненци от форума,може да се уговорим да им покажа как се прави облагородяването на будна пъпка на подложката шипка.Разполагаме с достатъчно време дотогава - стига да искате.Все ще има някой топъл приятен ден за демонстрация и помощ.Пригответе си подложката и се организирайте - всичко зависи от вас... :) А моите шипки - подложки са вече на терасата ми и очакват да се превърнат в красиви рози... :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron