Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Да си създадем сами двуцветен хибискус

раздел декоративно-цъфтящи

Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 27 Юли 2010, 19:26

Отделих в нова тема събраната информация за облагородяване на подложка от хибискус и по още един начин.Така,на едно място,нещата са по-прибрани и достъпни. Става дума за облагородяване на подложка от хибискус по начин,наричан "на калем под кора" с два калема от различно цъфтящи хибискуси,в резултат на което се получава дръвче,цъфтящо с цветове с два различни цвята.Не съм виждал да продават подобно нещо по цветарските магазини,но считам,че е по силите на мнозина любители да последват примера ми,за да се радват на красиви цветове.
При този начин използваме 2 калема - по един от два различно цъфтящи хибискуса,за да създадем двуцветно дръвче или храстче - по ваше желание. А подложката, която трябва да създадете, е разклонена - с две клончета.Ще ги отрежем в основата им и ще ги облагородим с калемчета от два различни хибискуса по така наречения начин "под кора".
А калемчетата са просто отрязани клончета с по две пъпки всяко. Долният им край,който влиза под кората на подложката,е скосен под ъгъл и скосената част е дълга около 1.5 - 2 см.
Важен е изборът на клончетата за калеми - те трябва да са едногодишни полувдървесинени, а не зелени връхни резници с недоразвити пъпки.
След напъхването на калемите под кората те се превързват стегнато с лентичка както е показано.А видимите отрези ( на подложката и калемчетата отгоре ) се замазват с тънък слой крем за ръце вместо овощарска замазка - и това може да видите на снимките по-долу.

Показвам ви снимките от успешния опит да създам такова дръвче поетапно.Ето така започнах на 5 май тази пролет...

На първата снимка ще видите мини оранжерията с облагородената подложка с две калемчета,чиито рани са замазани за защита с най-обикновен крем за ръце,което и ви показвам.Не ползвам овощарска замазка.Направата на подобна миниоранжерия е наложителна,защото присадените калеми може да изсъхнат поради това,че в първите дни няма сокодвижение в тях.И всеки ден махаме отрязаната бутилка за по 20-30 минути за проветряване.Иначе може да се стигне до загниване на калемите и подложката.
Поливането е минимално и само в случай на изсъхване на почвата !

Изображение

Изображение

ето развитието на леторастите на калемите от 25 май

Изображение

на 6 юни вече развързах калемите - за свободно развитие

Изображение

това са развитите вече леторасти на калемите - от 29 юни

Изображение

А това е от 15 юли - на 70-тия ден от началото на операцията... :) Леторастите са вече нормално развити -дебелички,с тъмнозелени листа и почти изравнено развитие.Имах розова фуния и жълт кичест хибрид - Classic apricot.Ето как една подложка - в случая червена фуния - се превърна в двуцветен хибискус.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 10 Авг 2010, 18:59

На три месеца вече леторастите стабилно почнаха да развиват и пъпки - и двата вида имат по 2-3 пъпки.

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот ROSSE » 11 Авг 2010, 11:46

Като гледам технологията-ми се струва ,че е много лесно създаването на такова красиво дръвче,цъфтящо в два и повече цвята :D
Ще взема да се пробвам следващата пролет,само да не стане като кучето ,което цял ден гледало касапина-аха,да стане и то :(
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 16 Авг 2010, 16:04

ROSSE написа:Като гледам технологията-ми се струва ,че е много лесно създаването на такова красиво дръвче,цъфтящо в два и повече цвята :D
Ще взема да се пробвам следващата пролет,само да не стане като кучето ,което цял ден гледало касапина-аха,да стане и то :(

Е поне човек трябва да пробва - иначе няма да знае как е.Не мисля,че е трудно - просто опитай.За начало трябва да си вкорениш някой резник за подложка - ето аз например съм се подготвил за опитите за догодина през май с 4 нови вкоренени подложки от червена фуния

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот ROSSE » 18 Авг 2010, 14:12

Тази година си вкорених няколко резника,но въпроса ми е дали старо дръвче /около 7 годишно/може да бъде подложка? :-D
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 18 Авг 2010, 19:23

ROSSE написа:Тази година си вкорених няколко резника,но въпроса ми е дали старо дръвче /около 7 годишно/може да бъде подложка? :-D

Зависи от това,дали дръвчето е поливано и има сокодвижение.Ако да - става.А ако не е поливано,няма сокодвижение и не може да му се отдели кората.Това в случай,че правиш облагородяване на пъпка или под кора.Ако правиш на разцеп - чрез разцепване на подложката - може и да стане.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот ROSSE » 19 Авг 2010, 08:43

:D Ееееех,как да не се радва човек,че има такъв добър учител?!
Тази процедура с разцепа е на пролет нали?
Остава да опитам,ииииииии да се надявам :(
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 19 Авг 2010, 18:34

ROSSE написа::D Ееееех,как да не се радва човек,че има такъв добър учител?!
Тази процедура с разцепа е на пролет нали?
Остава да опитам,ииииииии да се надявам :(

Благодаря,но за учителите се съди по резултатите на учениците.... :-p За нашите условия напролет е най-добре да се облагороди хибискус.Но разцепът е много жестока операция за мен,предизвикваща все пак рана,която зараства по-дълго време,отколкото ако облагородиш под кора.Това,разбира се,като съвет. :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот ROSSE » 19 Авг 2010, 19:09

Да!Разбрах за какво става дума! :da
Март започвам да поливам обилно/поне с поливането нямам проблеми/,за да опитам май месец процедурата по облагородяване на калем под кора/нали правилно се произнасям?/...
Ще видим какъв ученик съм :pp2
Salut,c`est encore moi! Salut, comment tu vas?
Аватар
ROSSE
Средно цветенце
 
Мнения: 466
Регистриран на: 24 Ное 2009, 14:00

Re: Да си създадем сами двуцветен хибискус

Мнениеот cvetar » 24 Авг 2010, 17:15

Като за завършек на тазгодишните опити ви показвам докъде стигна развитието на леторастите на облагородената подложка - виждате двете различни по цвят пъпки /розова и жълта/ пред цъфтене,развили се на двата различни калема,присадени на подложката.

Изображение

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: asaxagewuguno, Google [Bot], ilucowabakmi


cron