Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот tatkoto » 24 Яну 2014, 21:36

Цветар :D имам още едно питане ????
Дръвчето от което ще взема пъпка за присаждане е ЛАЙМ закупен от Гърция ,високо е около 2 метра и никъде по него не видях да е ашладисван !!! Може да е от резник или възд.отвод незнам, но виждам че на всички пъпки има шипове , как да процедирам ???
Иначе от септември до сега ми роди 3 лаймчета и поне 20 цвята :f които откъснах . В основата дебелината е като на дръжка за парцали :P според мен е на поне 5-6 че и повече години . Другата седмица ще направя снимка за детайлна представа !!!

Поздрави
Аватар
tatkoto
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Яну 2014, 18:51

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 25 Яну 2014, 12:37

tatkoto написа:Цветар :D имам още едно питане ????
Дръвчето от което ще взема пъпка за присаждане е ЛАЙМ закупен от Гърция ,високо е около 2 метра и никъде по него не видях да е ашладисван !!! Може да е от резник или възд.отвод незнам, но виждам че на всички пъпки има шипове , как да процедирам ???
Иначе от септември до сега ми роди 3 лаймчета и поне 20 цвята :f които откъснах . В основата дебелината е като на дръжка за парцали :P според мен е на поне 5-6 че и повече години . Другата седмица ще направя снимка за детайлна представа !!!

Поздрави


Това,че не виждаш следи никъде по дървото,че е облагородявано говори за добре свършена работа при облагородяване ( ако е било облагородено,а не размножено по друг начин )...Има начини,при които след 2-3 години трудно ще разбереш как и къде е била облагородена подложката.А за шиповете - ще трябва да потърсиш едногодишно клонче с поне една - две пъпки по него без шипче.Покажи все пак снимка...ама детайлна и на фокус, със заснети отблизо клончетата .
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот tatkoto » 12 Фев 2014, 23:10

Цветар , моля помагай :l. Нямаше ме две седмици вкъщи и като се прибрах , лайма и лимона нямаха нито едно листо и плодовете изпопадали .Като положението при лимона е много зле ,10-15 см от върха към основата на повечето му клони видимо са изсъхнали.
Преди да тръгна ги полях средно ,но не много ,а като се прибрах почвата не беше мръднала все едно сега са поляти???
Снимки утре на светло .
Аватар
tatkoto
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Яну 2014, 18:51

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 12 Фев 2014, 23:54

Лошо,много лошо...И що поливаш като е зима ? С нищо не мога да ти помогна...Изрежи изсъхналите клонки до зелено и се опитай да просушиш почвата - може и да изгребеш много влажната и да я замениш със суха.Зимата е период на покой - корените и листата почиват,растението не изпарява влага така,както през лятото.Затова и седи влажна почвата и оттам падат листа и сигурно и корени ще заминат...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот tatkoto » 17 Фев 2014, 23:16

Здравей цветар , ето и снимки от ЛАЙМА , който изведнъж пощуря и за една седмица от много зле , се съвзе пуска яко филизи , че дори и цвят :f изкара !!! Но искам да видиш въпросните шипове , в едно клипче гледах един градинар как реже шиповете и взима пъпка за присаждане ??? Дали да не пробвам. :) Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последната не е на фокус , но се добива представа за какво иде реч :P .
А относно лимона , орязах го както ми каза , но си мисля да го присада в по-голяма саксия и с нова пръст , дали момента е удачен или да изчакам да се окопити малко ???
Аватар
tatkoto
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Яну 2014, 18:51

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 18 Фев 2014, 20:49

Лимона може много внимателно да опиташ да го преместиш.Но да не разбуташ корени,че ще го съсипеш.А за това дали може да вземеш пъпки с шипче - по-добре недей.Видях на втората снимка и пъпка без шипче по стъблото някъде по средата,може с такива да пробваш.А проблемът на такива пъпки с шипче е , че заради шипчето в това място настъпва вдървесиняване на тъканта и отдолу ще остане дървесина,като отрежеш щитче за облагородяване.И това ти проваля прихващането.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот goss » 21 Мар 2014, 12:35

Здравейте. Бих искал да попитам използвали ли сте метода чип бъдинг при присаждане на лимон? Кога е най-подходящо да се използва този метод /сега мога ли да го приложа/? Искам да науча повече и за подбора на пъпките които се използват за присаждане. Предварително ви благодаря
Аватар
goss
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Мар 2014, 12:25

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот cvetar » 21 Мар 2014, 17:52

goss написа:Здравейте. Бих искал да попитам използвали ли сте метода чип бъдинг при присаждане на лимон? Кога е най-подходящо да се използва този метод /сега мога ли да го приложа/? Искам да науча повече и за подбора на пъпките които се използват за присаждане. Предварително ви благодаря


Здравейте и добре дошъл ! По първия въпрос - не, не съм използвал този начин при цитруси. По принцип той се използва за облагородяване и при отсъствие на сокодвижение за разлика от облагородяването на пъпка.Моите лични предпочитания са за облагородяване "на пъпка" но това не пречи никому да пробва който начин желае.
А за подбора на пъпките за присаждане - трябва да са от зрели клончета с едногодишна дървесина, от които да си отрежете калеми .Използвайте пъпките от средната част на клончето /калема/.И отрежете щитчето така,че да съдържа само пъпката и кората под нея без дървесина под кората. Но това вече е коментирано в нашата тема за облагородяване по-подробно.

viewtopic.php?f=17&t=103
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот Nikolova » 26 Май 2014, 22:39

:D Здравей те на всички .Искам да се запиша тук,и да помагате :-D .Моята история е : Не се занимавам с цветя(доста за дълго отсъствам от вкъщи през год.)Миналата год. ми подариха едно малко лимонче.Беше в кофичка от кисело мляко и имаше 3-4 листенца.До колкото знам е "издънка" (незнам дали така се казва)от голямо дърво е взето.До месец имаше и едно :f ,но за няколко дена и падна.Сега със сигорност му има нещо :pp7 ,много трудно върви и както ви чета трябва да му сложа тор.Най-новите му листенца са на дупки(все едно нагризани,и после изсъхват.Има и няколко листа с по-жълтели петна,и още няма цветчета.Сега ще се опитам да кача снимки,извинете ме но фотоапарата не е в ред и сега са малко лоши снимките.При първа възможност ще пусна други. най-голямото ми притеснение е че сега се налага да замина за 3 месеца и незнам какво да направя,да го дам на комшийка,на сестра ми( в др. блок) или да го взема с мен.
Аватар
Nikolova
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Май 2014, 18:56


ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron