Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

раздел декоративно-цъфтящи

Ашладисване на стаен лимон /Grafting & Budding citrus trees/

Мнениеот Stela » 21 Окт 2008, 13:46

Бихте ли описали, как се прави ашладисване на стаен лимон. Преди 3 - 4 години, го засадих от семки. Сега в една саксия са четири стръка , най-високия е към 1,20 м , останалите са по-низки.Не цъфтят и не дават плодове. Какво ,може да се направи , за да могат да плодоносят?
Stela
 

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 21 Окт 2008, 13:46

Ашладисването на лимона Ви може да се извърши на калем или на пъпка.И по двата начина е възможно,но се предпочита облагородяването на пъпка поради по-малкото рани,нанесени на дръвчето,по-лесното прихващане на пъпката от културния сорт и по-малкото необходими калеми от културния сорт.И за двата начина - изчакайте до пролетта - м. май,за да е топло и да има активно сокодвижение.За облагородяването на пъпка на около 7-8 см височина от нивото на почвата в саксията правите на дивачето си -подложката Ви - Т-образен нарез,в който подпъхвате отрязана пъпка от клонче на културния сорт,който сте си харесали...И я превързвате здраво с превръзка - лентичка от плетените чували,която лесно се изтегля от тях...Отрязаната пъпка от културния сорт се реже като щитче заедно с част от дървесината и част от листната дръжка към нея.След около 7-8 дни,ако пъпката се е прихванала,пада листната дръжка.А развързването на лентичката става след около 20-25 дни.Тогава се отрязва и дивачето над пъпката,да да се развие от прихванатата пъпка леторастче вече от културния сорт.
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот stela » 21 Окт 2008, 13:47

Много ти благодаря Cvetar ! Една Жена много ще се зарадва на твоя отговор! :)
stela
 

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 21 Окт 2008, 13:48

Ето,че ме зарадва вече...Но много бързаш...това,което написах,е само част от непознатите възможности,които бих предложил да направи тази жена с дивачето си лимон !!!Примерно - на едно диваче - подложка - се облагородяват на пъпка няколко вида цитруси -и е напълно възможно след 2-3 години вашето диваче да ражда едновременно лимони и мандарини.
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 15 Дек 2008, 17:20

Като продължение на тази интересна за много любители тема ви давам линк към един немски саит,където ще видите идеални снимки как да си облагородите на пъпка лимон-диваче.Позволих си да покажа снимките с мой коментар,за да улесня невладеещите езика.
http://www.citrusseite.de/veredeln.html
На първата снимка е показана подложката - стъблото на дръвчето,почистено от листа,преди да се облагороди :
Изображение
На втората е показано как се прави Т-образният нарез на подложката :
Изображение
И на третата виждате как отрязаното щитче с пъпка от културния вид е пъхнато в отреза на подложката :
Изображение
Остава само да се завърже стегнато отрезът с пъпката и да се чака търпеливо 20-25 дни до прихващането и...
Това не е единственият сайт в Нета с хубави снимки за хода на облагородяване на лимон на пъпка.Ето ви още един с много снимки в едър план - и то стъпка по стъпка...няма нужда от коментари...
http://www.jardin-mundani.com/English/G ... shield.htm
От 1-та до 3-та снимка показват правенето на Т-нареза на подложката,а от 4-та до 7-та снимка показват как се отрязва щитчето с пъпка от културния сорт,за да се пъхне в Т-нареза - следващите снимки - и да се пристегне.

Дотук разгледахме облагородяването на лимон-подложка на пъпка...А желаещите да видят облагородяването на подложката на калем нека посетят сайта,посочен тук и да се накефят на подробните снимки отблизо...
http://jardin-mundani.com/English/GRAFTS/Crown.htm
Показано е как да се приготви калем за облагородяване и самото облагородяване на подложката - в случая "под кора".
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот marchela » 04 Яну 2009, 16:16

На мен не ми е ясно само едно и искам да попитам.Моя лимон е от 4-5год. и е облагороден.Висок е около-1.50м.и е цъфтял 2-3 пъти,веднъж е дал плодчета(много)но всички паднаха.Добре-обяснявах си го че е за първа година,но миналата година цъфна,а плод никакъв.Подрязва ме го и го торим,а защо не ме радва с плод не знам.Какво да го правя да зема да го хвърля най-накрая.
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот zamakat » 04 Яну 2009, 16:33

Здравей, marchela! Много се зарадвах, като те видях при нас. Преди да ти споделя моя опит с лимона, искам да те поздравя с добре дошла! Аз също като тебе имам такова лимонче около 1.50 м голямо, но аз си го хванах от семка и още не е дошло ред да го облагородим. Чакам го да цъфне вече 20 години. Мъкним и прибираме всяка зима. Накрая реших да го оставя отвън. Да видим дали ще презимува. Понаучих, че трябва много да се тури, и си купих книжка аз цитрусовите култури. Купих си от семейство серафимови от село Велика, облагородени лимончета за 5 лв, една пръчица около 20 см. Поливам торя и още както са си на резничка. Още първата година, започнаха да се отрупват с цвят. Гледам и не вярвам на очите си. Бях загубила надежда да видя цъфнал лимон. Но понеже прочетох в книгата, че докато е малък лимона още първата година, трябва да се отстраняват първите пъпки и цветове, за да може да изхрани добра коренова система. И въпреки, че ги премахнах сега пак цъфти. Но наистина, че много торих лятото и по този начин гледам и портокал, дребничка мандаринка и кумкват. И сега са обсипани с плодове. Мандаринката почти я изядохме. Ако те интересува повече подробности, ще видя в книжката и ще ти отговоря. Мисля, че се тореше почти всяка седмица. Искаш ли да ти изпратя снимки на моите цитруси. И аз като тебе незнам какво да го правя моя ялов лимон. Но ми е жал за него, да го изхвърля, и го държа само така за зеленина. Защото е станало вече много красиво дръвче.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 04 Яну 2009, 16:36

А,хвърлянето няма да помогне... :) Но ако образува плодчета - въпросът е да ги задържи.За това помага наторяването и поставянето му на пъстра сянка - нито много слънце,нито много сянка...Вероятно често го поливаш - а предполагам,че го изнасяш навън през лятото.Но гледай да не е и на течение - то също може да е причина за падане на плод.Поливай само при нужда и с хладка вода,постояла през деня на слънце в бутилка от минерална вода- защото разликата в температурата на въздуха и тази на водата за поливане е също възможна причина за опадване на плод.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот zamakat » 04 Яну 2009, 16:50

да, да, да.. и аз така правя. поливам с престояла слънчева вода. Cvetar, я кажи, ти можеш ли да ги правиш тези ашладисвания? Наистина много хубаво ги обясни на снимката, обаче съм сигурна, че няма да мога да се справя, пък и нямам време. А много ще е хубаво на това моето старо 20 годишно лимонче да се превърне в 4 вида дръвчета - лимон, портокал, мандарина и кумкват. Да вземем пъпки калеми от другите дръвчета, които дават.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Ашладисване на стаен лимон

Мнениеот cvetar » 04 Яну 2009, 17:04

Мога,да.И ти можеш да се научиш...не е трудно,само така изглежда.Но старо дръвче не е за предпочитане - защото е трудно да му се отлепи кората от стъблото,което се прави при облагородяване на пъпка.По-добре нещо максимум до 1-2-годишно - за да успееш.Но и "старецът-лимон" ще ти свърши чудесна работа,не го изхвърляй - тъкмо като за желаеща да се научи ! От него напролет чрез въздушен отвод си размножи 4-5 нови лимона...и така ще имаш достатъчно за проби за облагородяване - и да сбъркаш,и да стане нещо - то така се учи човек ! Ето ти и повече информация как се прави размножаване с въздушен отвод :
viewtopic.php?f=17&t=105
и има и доста снимки - друго си е да видиш как правят хората...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron