Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

Re: Вкореняване на рози

24 Юни 2011, 10:32

Rosse,какъв цвят роза си взела?

Re: Вкореняване на рози

24 Юни 2011, 15:52

Резника е от розова роза. Нали знаете, селски дувар, висок метър и половина ,а върху него се простряла три метра влачеща роза. Когато я видях отдалеч, онемях :? Толкова време живея в това село, а не съм я забелязала...
Беше нацъфтяла на кичурчета от по пет шест рози, голяма красота! :da
Самата тя ме викаше:"Искам да ме има и твоя двор! Захвани меееее!"
Не можах да устоя на изкушението! :da

Re: Вкореняване на рози

25 Юни 2011, 14:56

Пък да ви кажа розите ,които посадих тази пролет,почти нищо общо нямат с картинките на опаковката. :l :(
Какво да правя?
Как да си намеря рози,които ми харесват,като не отговарят в разсадниците?

Re: Вкореняване на рози

25 Юни 2011, 18:34

Mira_MB написа:Пък да ви кажа розите ,които посадих тази пролет,почти нищо общо нямат с картинките на опаковката. :l :(
Какво да правя?
Как да си намеря рози,които ми харесват,като не отговарят в разсадниците?

E,аз отдавна съм го посочил начина - като си създадеш розата със собствените си ръце...намираш подложка шипка,харесваш си роза някоя,вмемаш си калем от нея когато е подходящо времето за облагородяване...и действаш.Тук си има описано всичко и с картинки. :-p

Re: Вкореняване на рози

02 Май 2012, 14:46

Здравейте!
Много съм боса по отношение на цветята, и моля за извинение, но моля и за помощ!!!
Подариха ми роза-рязана, която увехна, но когато реших да я изхвърля, видях, че си е свила пъпки, от които излизат листенца...отрязах увехналият цвят, и я оставих във вазата и те се разлистват още... Мога ли да я засадя, защото ми се струва кощунство да я изхвърля...та това е нов живот... живея в блок и само в саксия мога да я сложа, долу нямаме градинка и даже място, където да я засадя, и да се захване... :l
Благодаря предварително!

Re: Вкореняване на рози

02 Май 2012, 18:39

koalka1 написа:Здравейте!
Много съм боса по отношение на цветята, и моля за извинение, но моля и за помощ!!!
Подариха ми роза-рязана, която увехна, но когато реших да я изхвърля, видях, че си е свила пъпки, от които излизат листенца...отрязах увехналият цвят, и я оставих във вазата и те се разлистват още... Мога ли да я засадя, защото ми се струва кощунство да я изхвърля...та това е нов живот... живея в блок и само в саксия мога да я сложа, долу нямаме градинка и даже място, където да я засадя, и да се захване... :l
Благодаря предварително!

Това,което искаш да направиш,се нарича вкореняване на роза от резник.Резникът е част от дръжката на увяхналата ти роза - около 15-20 см парченце от средната част,който ти можеш да засадиш като оставиш една пъпка над почвата в саксия,щом нямаш градинка...и да го похлупиш с отрязана бутилка от минерална вода - за да не изсъхне в горещините.Прочети изцяло тази тема,щом имаш желание - всички твои въпроси вече са коментирани.Не ми се иска да те огорчавам,но шансовете да вкорениш резник са много малки.Все пак опитай,но не си спестявай прочитането на мненията в темата - ще научиш много неща.

Re: Вкореняване на рози

02 Май 2012, 21:08

cvetar написа:
koalka1 написа:Здравейте!
Много съм боса по отношение на цветята, и моля за извинение, но моля и за помощ!!!
Подариха ми роза-рязана, която увехна, но когато реших да я изхвърля, видях, че си е свила пъпки, от които излизат листенца...отрязах увехналият цвят, и я оставих във вазата и те се разлистват още... Мога ли да я засадя, защото ми се струва кощунство да я изхвърля...та това е нов живот... живея в блок и само в саксия мога да я сложа, долу нямаме градинка и даже място, където да я засадя, и да се захване... :l
Благодаря предварително!

Това,което искаш да направиш,се нарича вкореняване на роза от резник.Резни!!кът е част от дръжката на увяхналата ти роза - около 15-20 см парченце от средната част,който ти можеш да засадиш като оставиш една пъпка над почвата в саксия,щом нямаш градинка...и да го похлупиш с отрязана бутилка от минерална вода - за да не изсъхне в горещините.Прочети изцяло тази тема,щом имаш желание - всички твои въпроси вече са коментирани.Не ми се иска да те огорчавам,но шансовете да вкорениш резник са много малки.Все пак опитай,но не си спестявай прочитането на мненията в темата - ще научиш много неща.

Сърдечно благодаря за бързият отговор! Ще направя опит, въпреки нерадостната прогноза, и ще послушам съвета Ви да прочета повече по темата! :)

Re: Вкореняване на рози

14 Май 2012, 22:51

cvetar написа:
Мериголд написа:Някъде в мрежата мярнах опити с присаждане върху глог, с цел да се получи здрав дървесен ствол на щамбова роза. Като се има впредвид че глога е от семейство розоцветни... :roll: Остава да се подбере от кой вид глог да е подложката и да започваме с експериментите :lol:

Ауу,считай,че съм ги почнал експериментите.... ;) при мене в гората има глог колкото искаш - и от червения,и от черния.Аз вече опити с глог имам - облагородявах на подложка глог мушмула.Само да се постопли....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Здравейте,
Нека да се представя първо: :
Току що регистрирал се,който обича и цветята.
От Габрово съм,имаме си градинка в която си засяваме какво ли не,
понякога даже цъфтят и цветя(ако са саморасли).
И въпрос към cvetar:
Какво стана със експеримента със глога и розите имате ли успех,
че и мен ме ядат разни .........т.е. хобита?

Re: Вкореняване на рози

15 Май 2012, 19:05

Не правих опити с глог.Вместо това предпочетох да облагородявам шипка като подложка напролет "на будна пъпка" за рози,които харесвам.И съм много доволен от резултата.Всъщност така правят и в разсадниците - само че си подбират подложките.А аз и без подбор на подложките ви показвам какво се получи тук вече две поредни години - всички присадени пъпки се прихващат на 100 %...

viewtopic.php?f=6&t=998

Re: Вкореняване на рози

15 Май 2012, 21:46

cvetar написа:Не правих опити с глог.Вместо това предпочетох да облагородявам шипка като подложка напролет "на будна пъпка" за рози,които харесвам.И съм много доволен от резултата.Всъщност така правят и в разсадниците - само че си подбират подложките.А аз и без подбор на подложките ви показвам какво се получи тук вече две поредни години - всички присадени пъпки се прихващат на 100 %...

viewtopic.php?f=6&t=998

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Благодаря,стана ми интересно и затова попитах,аз ще опитам
и каквото сабя покаже.....не са малко тревичките и дръвчетата
които съм пратил във рая на растенията.Вие как мислите колко голяма
т.е. възрастна трябва да бъде подложката от глог?
Поздрави
Добави отговор