Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Вкореняване на рози

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 15 Май 2012, 22:18

Мисля,че ще е за предпочитане по-млада на възраст подложка - по-лесно и се отделя кората.И че напролет на будна пъпка е с по-малко чакане за резултат.Успех !
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот valichka » 21 Май 2013, 14:36

Здравейте всички запалени почитатели на розите,
нова съм във форума, но съм изчела всички теми свързани с кралицата на цветята :)
Поводът да пиша днес е cvetar, който има дарбата освен да се справя успешно с отглеждането на цветя, умело успява да разпали желанието и на останалите да опитат. Благодаря ти, cvetar за всички подробни описания, които си дал и за това, че успя да запалиш и мен - с тия две леви ръчички да опитам да облагородя роза! :-p

Ще изчакам нетърпеливо края на юли-началото на август и ще опитам. Въпросът ми е следния:

имам катерлива роза, която след дълги години явно обхваната от шипката, загина и тази пролет не цъфна роза, а шипка. От един, храстите станаха 2 /явно издънки на шипката/ . Искам без да я изкоренявам /растението е старо и мощно/ да облагородя катерлива роза върху шипковите клонки. Тъй като има доста клони, идеята ми е да облагородя с различни цветове катерливи рози.
Мислиш ли, че е възможна мечтата ми без да се налага да изкоренявам шипката?! :da1
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 21 Май 2013, 14:51

Благодаря за хубавите думи...добре си дошла !Темата за облагородяване на подложка шипка не е тази,а е тук

viewtopic.php?f=6&t=998

и ако желаеш,нека продължим там с въпросите ти,ако имаш такива след прочитането на темата.А тази тема си е за вкореняване на рози.То също има място като начин и си има своите почитатели,макар че аз не съм сред тях по ред причини.
Да,мечтата ти е съвсем възможна и всичко е в твоите ръце...Остави от покаралите шипкови леторасти 1 или 2 за да наедреят до август и поливай добре корена шипка.Не зная защо си спестявате да посочите откъде сте при регистрация,а това дава възможност и за други съвети ...защото в зависимост от това в кой район на страната сте може да се удължи времето за облагородяване на спяща пъпка почти до средата на септември при хубаво топло време...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот valichka » 21 Май 2013, 15:02

Амииии... погрешно писах тук и съжалявам, че обърках... Иначе съм от Плевен.
В момента съм заложила за вкореняване над 30 пръчки от рязан цвят по различни методи въз основа на прочетеното във форума:
в перлит, в пясък, в торф и пясък, дори експериментирах със забождането на пръчката в картоф, както прочетох някъде из темите. Всичко е в саксии, в пликове и проветрявам всеки ден. Ай дано се хванат поне половината, защото розите са невероятно красиви /от подарени букети/. Малко ме притесняват жегите през деня, но се надявам на успех! :ppp
Последна промяна valichka на 21 Май 2013, 15:44, променена общо 1 път
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 21 Май 2013, 15:08

Вкореняването на резници не е сред най-успешните начини да си създадеш нова роза.Та ако беше така,то и в разсадниците щяха да вкореняват резници....и щяха да фалират... :) ...Но не би - там просто облагородяват подложки от определени сортове шипки.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот valichka » 21 Май 2013, 15:14

Разбира се, че си прав! Но както споменах по-горе, започнах да си правя опити, вдъхновена от вас. Иначе си имам прекрасна градина с много рози, коя от коя по-хубава и се развиват успешно вече трета година. Но това на 15км. от града, в който живея и където на терасата имам малка градинка с рози и щамби в саксии, ей така, колкото да ми радват окото докато се тровя с никотин... :P
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 30 Май 2013, 11:02

Сега ще видите още един начин за вкореняване на рози,обяснен и показан подробно и много ясно стъпка по стъпка.Той се нарича "вкореняване с въздушен отвод" и за него имаме отделна тема във форума.

viewtopic.php?f=17&t=105

Но конкретно за розите,вижте какво правят тук

http://www.gardeninginfozone.com/propag ... ring-roses

за затрудняващите се с английски език обясненията към снимките в последователен ред ...Избирате за предпочитане прецъфтял тазгодишен летораст от роза,която ще вкоренявате, с дебелина на молив и отстранявате листата му на определеното място - препоръчват да е под петия лист...явно търсят област с известно вдървесиняване,за да образува по-лесно корени.Изрязвате внимателно и обелвате пръстенче от кората на избрания летораст и напудряте с вкоренител мястото.Обвивате го с пликче,което пълните с почва.Завързвате отгоре пликчето и след около 3 седмици трябва да видите корените...но може и повече време да им е нужно.После отрязвате вкоренения летораст и го засаждате отделно.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот valichka » 30 Май 2013, 14:07

Задължително ще изпробвам идеята, макар това да е само начин да размножим розите, които вече си имаме! Друго си е тръпката от вкореняването на екзотична роза подарена на букет...
А дали ще стане без да се намазва с вкоренител, дори и да отнеме повече време?!
Аватар
valichka
Малко цвете
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Май 2013, 14:20

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 30 Май 2013, 14:16

valichka написа:А дали ще стане без да се намазва с вкоренител, дори и да отнеме повече време?!


Аз не съм пробвал,предпочитаният мой начин е чрез облагородяване "на пъпка".Това,което показвам,е чуждо ноу-хау...Пробвай и ни разкажи как се е получило,valichka :f :f :f
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Phanagoria632 » 30 Май 2013, 20:36

Според мен пак ще стане , но с по голям риск да загубим резника който се опитваме да вкореним. Самия факт че прекъсваме връзката на кората между резника и стъблото. Лично аз си го представям както при дърветата когато искат да се отърват от някое дърво му обелват частично кората. Незнам но докато не опитаме няма да знаем със сигурност :-D
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: uzurufiba


cron