Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Вкореняване на рози

раздел декоративно-цъфтящи

Вкореняване на рози

Мнениеот Ilinka » 21 Окт 2008, 13:44

Моля да ми каже някой как се вкореняват рози?
Ilinka
 

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Лора » 23 Окт 2008, 09:05

Чесно казано и аз не знам. Питай Градинар
Лора
 

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 23 Окт 2008, 20:07

Ilinka написа:Моля да ми каже някой как се вкореняват рози?

Един от начините е посочен и в статията от сайта - чрез стъблени резници.Можете да ги заровите през есента в земята,или през юни-юли също - в градината или в саксия на тересата...под буркан.Другият е чрез отвод - извивате и заравяте в земята клонче така,че горната му част е над земята.Трети начин е чрез въздушен отвод,когато вкореняването става с чашка,пълна с почва,която се поставя около стъблото на клончето.До наесен някои видове пускат корени.Но посочените начини не гарантират сигурно вкореняване - има частичен успех,който често ни разочарова....Най-добрият начин да си размножим роза е чрез облагородяване на дива такава - тоест шипка.Това е и начинът,практикуван от всички сериозни производители.За целта трябва да разполагате с шипка - шипков храст,наречен подложка.Напролет се извършва една операция с нея,наречена облагородяване на пъпка.Тук това може да се опише и разгледа по-подробно по-нататък при проявен интерес от потребителите ни.Не е сложно - учи се...
Давам ви линк към немски сайт,където много добре е обяснено с текст и страхотно качествени снимки как да си облагородите върху шипка роза "на пъпка". Това са снимки от разсадник в Германия,където се произвеждат облагородени по този начин рози и се обяснява всичко по ред.Много добре онагледено - всичко се вижда в едър план как се прави.Прегледайте,няма да се разочаровате,ако искате да учите и да видите...
http://www.eggert-baumschulen.de/okul0.htm
като кликнете върху "Zum naechsten bild " на първа страница,излиза втора такава.Там вече има повече препратки.
"Zum naechsten bild " означава : към следващата снимка.
Кликвате първо върху изписаното долу вляво - ANFANG значи НАЧАЛО.Ще видите как се взема пъпка от отрязания летораст - калем,и всички стъпки
Та на същата тази втора страница има по средата й 4 препратки със снимки. Vorbereitung - подготовка за работата
Augenschnitt - изрязване на око - пъпка от калема
T - schnitt - Т - разрез на подложката
Verbinden - завързването на пъпката - пристягането и .
По принцип може и да се оформи розовия храст и като дръвче,няма проблем.Това са така наречените щамбови рози.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Ilinka » 24 Окт 2008, 08:52

Благодаря ти cvetar. Много ми помогна!
Ilinka
 


Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 04 Яну 2009, 13:51

Изображение
Сега да продължим за розите... прочетете и си направете по ваш вкус храстче или дръвче като това горе на снимката...Не се мъчете да вкоренявате резници - не е невъзможно,но трудно се прихващат.Има по-лесен начин.При това можете спокойно да биете много собственици на така модните напоследък щамбови рози-уверявам ви,не е трудно...Неслучайно пиша за оформяне по ваш вкус - представете си розово дръвче с 3-4 клончета,всяко от които цъфти с различен цвят- все едно имате един голям пъстър букет на един корен роза...Е,това е възможно при облагородяване на шипка - подложка за бъдещата ви роза.Има два варианта за подложката шипка-или я имате някъде в двора,или трябва да откопаете отнякъде с хубави корени - сега е моментът- и да я засадите там,където искате да ви е за постоянно.Оставяте 2-3 летораста максимум да растат,и при добро отглеждане и редовно поливане до август те трябва да надебелеят и да станат поне с дебелината на молив.През август ще облагородите леторастите на каквато височина искате - ако ще правите щамбова,трябва на височина поне 50-60 см да направите отрезите и да изберете предварително клончета от видовете рози,от които ще вземете пъпки за облагородяването.Ако ще правите обикновени храстовидни рози,отрезите на подложката се правят ниско долу до кореновата шийка.За втория случай в по-горния ми пост съм дал линк към немски сайт с хубави снимки как се прави.А нищо не пречи единият шипков летораст да се облагороди с трендафил - бял, другият - с червен...Е на това му казвам по ваш вкус- да видим кой би имал нещо подобно...
Ако сте затруднени да намерите шипково храстче,но имате такова в градината,то от него можете да си произведете нови храстчета-а тях за в бъдеще ще ползвате като подложки за нови облагородени рози.
Това става лесно и бързо - само за един сезон.Напролет хубаво окопавате почвата около шипковия ви храст и си избирате от него 2-3 едногодишни летораста.Почиствате ги от по-големите им странични разклонения и внимателно ги огъвате във форма на буква "U".Огънатата част на летораста заравяте в рохкавата почва близо до храста,без да режете летораста от майчиния храст - той ще продължи да се храни от него,докато си пусне коренчета в мястото на заравяне.Но за да стане това,вие трябва много редовно да поливате около тези леторасти и да почиствате от трева и плевели.А за да са изправени леторастите,ги превържете към колче,забито до тях.Така заровените шипкови леторасти при добри грижи се вкореняват отлично и можете да ги отрежете от майчиния храст и да ги откопаете с цел преместване на избрано от вас място на следващата пролет.Дълбочина на заравяне - 10-15 см.Пробвайте,няма да съжалявате- това е сигурният начин да имате дълговечни и НЕПОВТОРИМИ розови дръвчета или храсти-те ще цъфтят в зависимост само от вашите предпочитания.
А не на последно място като стимул - след показаната снимка на красивото розово дръвче от сайта на fidusbg.com - e време и да научите колко струва,ако си го поръчате готово от тях - вижте сами...В зависимост от размера / предлагат 2 размера/ ...един с цена 200 лв и друг,по-голям - с цена 250 лв...Дръвчето се води в сайта им като Rose Чадър ./Раздел Храсти - розови - rose чадър/.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот marchela » 04 Яну 2009, 16:21

Едната ми роза в двора е много стара и от подрязването е придобила точно такава форма и е много красива като цъфне.
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Мериголд » 07 Яну 2009, 01:33

Някой правил ли е присадка на роза върху друг вид подложка (не шипка или роза)?
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот cvetar » 07 Яну 2009, 12:17

Мериголд написа:Някой правил ли е присадка на роза върху друг вид подложка (не шипка или роза)?

Аз съм опитвал върху подложка шипка и роза - но на друг вид подложка...не.Каква би могла да бъде тя - нали трябва да са от подобен вид ...Имаш ли нещо предвид,че ме засърбяха ръцете...това ми е слабост... ;)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Вкореняване на рози

Мнениеот Мериголд » 08 Яну 2009, 00:51

Някъде в мрежата мярнах опити с присаждане върху глог, с цел да се получи здрав дървесен ствол на щамбова роза. Като се има впредвид че глога е от семейство розоцветни... :roll: Остава да се подбере от кой вид глог да е подложката и да започваме с експериментите :lol:
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron