Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

раздел декоративно-цъфтящи

Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Gradinar » 03 Ное 2008, 11:11

Тук можете да задавате Вашите въпроси за Фаленопсис - Phalaenopsis.
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот emcholuk » 19 Яну 2009, 19:45

Искам да попитам кога цъфти,понеже аз имам три фаленопсис-а на които им окапаха цветовете и сега не цъфтят, а иначе са доста живи.Поне по корените и листата ми изглеждат доста добре.
Аватар
emcholuk
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009, 17:35

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот Charodeika » 19 Яну 2009, 20:09

Ами май когато му е кеф ,моя прецъфтя преди месец и в момента на стария цветонос излиза нова пъпка ,ще видим колко време ще и трябва да се развие и цъфне , :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот emcholuk » 19 Яну 2009, 23:48

Ми благодаря за отговора :) И моите са така и се изнервям :(
Аватар
emcholuk
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009, 17:35

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот emcholuk » 20 Яну 2009, 22:38

Все пак ще се радвам ако някой може да ми помогне :)
Аватар
emcholuk
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Яну 2009, 17:35

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот zamakat » 17 Мар 2009, 13:46

emcholuk написа:Все пак ще се радвам ако някой може да ми помогне :)

Те в прозрачна саксийка ли са.
доколкото знам се подхранват на две седмици и това става като се потапя саксийката в ъв водата с разтворената тор за орхидеи.След това се оцежда и готово .Саксийката им задължително трябвало да е прозрачна.Обичат сянка,но и аз нямам много опит.Гледам ги от скоро
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 30 Май 2009, 00:13

Здравейте!За първи път влизам в този сайт,но няма да е за последно,защото днес се сдобих с phalaenopsis :D .Преди да го купя прочетох някои неща,но не са ми достатъчни.Ще ми се да пусна снимка,но съм забравила как става.В момента има 2 цветоноса,с по 3 цвята и 2-3пъпки,които обаче са позасъхнали.и 6 големи листа.имаше и 7-мо листо,но изсъхнало.Предполагам,че това е нормално.Саксийката е пластмасова и прозрачна и доста коренчета се виждат.Светло зелени са.на дъното има едно кафеникаво коренче.явно е загнило.Сега незнам дали да пресадя орхидеята,заради това коренче.нали трябва да се отреже?Над субстрата(нали така се казваше)има4-5коренчета,който растят нагоре.Какво да ги правя?Едното беше изсъхнало,другите са сребристо зелени.Ох,ще измисля и други въпроси до утре :P Надявам се че тук има хора които отглеждат това прекрасно растение и ще ми помогнат.Извинявам се за дългият коментар...
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 30 Май 2009, 00:30

Фаленопсиса е епифит, т.е. расте по корите дърветата и това с бягащите корени е напълно нормално - да не те притеснява. За пресаждане няма смисъл, защото трудно ще намериш такава саксия(аз поне не съм открил в БГ да продават). Слагат се в прозрачни саксии защото фаленопсиса фотосинтезира и с корените си. Поливането е според жегата, но както ти е казала Ани на 2 седмици е прилично( може да се ориентираш по цвета на корените, ако станат сивкави, сребристи значи е време за поливане, ако са зелени - всичко с водата е ок ). Понеже субстрата им е кора от иглолистни, т.е. няма достатъчно хранителни вещества и е абсолютно задължително да се тори, при това има специализирани торове за орхидеи. Добре е сутрин и вечер да се оросява с вода, като много се внимава водата да не попадне в розетката, защото води до загниване. Ако все пак го намокриш там, попий излишната вода с памук. Колкото до изгниващите корени - може да извадиш растението когато не е много мокро, да подрежеш сухите и гнили корени и да го върнеш пак като след това не го поливай няколко дни поне, за да се калцира раната. За пъпките може да има много причини, като прекалено топло, или прекалена светлина. При доста от фалчовците, само от преместването от магазина до дома заради стреса опадват цветовете. Иска и влажност на въздуха.

post scriptum: забравих за торовете, може да наблегнеш на фосфор и калий, и за предпочитане е да се избягват органичните торове
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот sibil » 30 Май 2009, 12:21

Благодаря за бързият отговор!Значи ще я извадя само да махна изгнилите коренчета и го връщам обратно.А аз тук си видях стъклена прозрачна саксия(има си и дупки).Мже ли в такава да я пресадя по-натам?На едно място прочетох,че на мястото на което съм отрязала коренче се напудря с канела.Предпазвала от загниване.И да попитам,за пръскането,с дестилирана вода ли да става?А кое точно да пръскам-листата,стъблото или цветовете?Ох,ставам досадна.Спирам с въпросите за сега.
Аватар
sibil
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 29 Май 2009, 23:56

Re: Въпроси относно фаленопсис - phalaenopsis

Мнениеот HobGoblin » 30 Май 2009, 14:51

Ами идеята на прозрачната саксия е да осигурява светлина на корените, не съм виждал, но предполагам че и стъклена върши работа. За водата може да е всякаква, добре е да е преседяла както за другите цветя, за да може хлора да "излезе" от нея. Оросяват се листата. За корените за канела не съм чувал, но е възможно заради канеленото етерично масло в нея, което си е естествен фунгицид, а може да ползваш и фунгицид, примерно "Топсин". Забравих в предния пост да ти кажа, добре е един път в месеца да я поливаш/потапяш в по-хладка вода. И много внимавай с преполиването, при повечето именно заради това започват да загниват, както и като я пресаждаш - задължителен е добрия дренаж
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Majestic-12 [Bot]


cron