Switch to full style
раздел декоративно-цъфтящи
Добави отговор

спешно търся помощ за бегонията си

18 Ное 2009, 20:58

Имам восъчна бегония, чиито листа побеляха, като че са покрити с мухъл и опадаха. Дали мога да я отрежа в дъно и ще се възстанови ли

Re: спешно търся помощ за бегонията си

18 Ное 2009, 21:46

ilen691 написа:Имам восъчна бегония, чиито листа побеляха, като че са покрити с мухъл и опадаха. Дали мога да я отрежа в дъно и ще се възстанови ли

Ако корените не са изгнили, на всяко коляно ще поникене, дали във вода или пръст няма значение. Но трябва да е във влажна почва, не мокра. А стеблата и листата на бегонията са най вкусни за акарите, за това смятам, че трябва дда провериш най напред за акари. Дано ти помогне :-vv

Re: спешно търся помощ за бегонията си

18 Ное 2009, 21:54

Marta написа:
ilen691 написа:Имам восъчна бегония, чиито листа побеляха, като че са покрити с мухъл и опадаха. Дали мога да я отрежа в дъно и ще се възстанови ли

Ако корените не са изгнили, на всяко коляно ще поникене, дали във вода или пръст няма значение. Но трябва да е във влажна почва, не мокра. А стеблата и листата на бегонията са най вкусни за акарите, за това смятам, че трябва дда провериш най напред за акари. Дано ти помогне :-vv


а как да проверя за акари
:l

Re: спешно търся помощ за бегонията си

19 Ное 2009, 13:25

ilen691 написа:
Marta написа:
ilen691 написа:Имам восъчна бегония, чиито листа побеляха, като че са покрити с мухъл и опадаха. Дали мога да я отрежа в дъно и ще се възстанови ли

Ако корените не са изгнили, на всяко коляно ще поникене, дали във вода или пръст няма значение. Но трябва да е във влажна почва, не мокра. А стеблата и листата на бегонията са най вкусни за акарите, за това смятам, че трябва дда провериш най напред за акари. Дано ти помогне :-vv


а как да проверя за акари
:l

Ако не си свикнала да ги разпознаваш е трудно. Трябва да започнеш с лупа и отдолу под листото във вдлъбнатинките се образува нещо като мъъънички паяжинки. Понякога на много силно слънце се виждат едни ама много мърички точици, но трябва да си с перфектно зрение или с лупа. По принцип старите баби са ми казвали, че минават с памуче и ракия отдолу. Срещала съм съвет с денатуриран спирт, но има в аграрните аптеки специален препарат, с който се пръска. Но ако не е това, е възможно нещо друго. Не съм сигурна за проблема ти. Знам също, че бегонията иска доста малко вода и се избягва пръскането на листата. По добре влез в тема бегонии. Аз не съм от най добрите разбирачи. Просто като нова не мога да си намирам спешни питанки и за това се опитвам поне което знам да ти кажа.
И понеже съм новичка, все пропускам да ти кажа: по добре сложи една снимка и когато го видят, ще ти кажат мнението си. Тук има хора, които само като го видят и веднага ще му сложат диагнозата :f

Re: спешно търся помощ за бегонията си

19 Ное 2009, 15:59

Имам восъчна бегония от няколко години.И на мен ми се случи това миналата година и я орязах тотално.Прибрах саксията на хладничко - в неотопляема стая и намалих драстично поливането.Когато я изнесох пролетта си изби и се съживи.Дано се оправи и твоята!

Re: спешно търся помощ за бегонията си

19 Ное 2009, 19:57

stela75 написа:Имам восъчна бегония от няколко години.И на мен ми се случи това миналата година и я орязах тотално.Прибрах саксията на хладничко - в неотопляема стая и намалих драстично поливането.Когато я изнесох пролетта си изби и се съживи.Дано се оправи и твоята!


Благодаря, и аз си мисля, че, ако я отрежа ниско, почти до дъно, ще избият нови клони и листа
Добави отговор