Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

раздел декоративно-цъфтящи

Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот Gradinar » 27 Окт 2008, 14:19

Сенполия, още известна като африканска теменужка е едно от най-разпространените цветя за дома днес. Тя е много популярна, защото е малка, красива и цъфти целогодишно.
Цветовете са деликатни и във всевъзможни форми и цветове. Варират от бяло, розово, пурпурно до синьо и виолетово. Напоследък има цъфящи с два цвята и такива с различни цветове на едно растение.
Листата са мъхести и нежни, като могат да бъдат опръскани с бели петънца по края, кичести или прости.

Температура около 20 градуса.
Да се полива с мека вода, според сезона, като се поддържа умерена влага.
Тори се всяка седмица, през зимата на 3-4 седмици.
Противопоказно е да се пръска с вода, защото по листата се образуват кафяви петна.

Размножаване: Разможаването става лесно чрез резници от листа. Потапят се в чаша, като е добре дръжките на листата да не се допират помежду си. Подходяща температура е над 20 градуса. Коренчета се появяват след 3-5 седмици.
След това е добре резниците да се засадят в лека торфена почва. Глинести тежки почви не са подходящи, защото коренчетата загниват.

За да цъфти, премахвайте прецъфтелите цветове и подхранвайте редовно. Пресаждайте в рохка хумусна пръст всяка година.

За повече инфо: http://cvetq.info/comment.php?comment.news.145.extend
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот mama Dani » 29 Мар 2009, 12:36

Изображение
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот Charodeika » 30 Мар 2009, 23:31

mama Dani твоя ли е тази красавица :-p
аз миналото лято си вкорених 5 листенца ,и се чудя има ли шанс скоро някоя от тях да покаже цвят :D
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот mama Dani » 31 Мар 2009, 18:28

Моя е да, красавицата! Много си я обичам. :-p В службата са вманиачени на тази тема и има над 10 - 12 разновидности, садят ги на момента - откъсват листото и - хоп в саксийката и растат тия ми ти теменужки и цъфтят, и твоите ще цъфнат- не се притеснявай. :f
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот роси » 31 Мар 2009, 20:04

отговарям по спомен.четох някъде ,че сенполията ,която най-късно достига до цъфтеж...цъфти 9 месеца след като е посята.от опит обаче знам,че това изобщо не е вярно.моите не би трябвало да имат големи претенции,но се инатят и вече повече от година чакам да им дойде настроението. :) според мен поважно е на каква дълбочина са посяти и температурата.
Изображение
проба
Аватар
роси
Малко цвете
 
Мнения: 10
Регистриран на: 20 Мар 2009, 22:53

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот TSVETA » 16 Май 2009, 22:13

Изображение

Тази и още няколко различни ги имам от три години.Започнаха да цъфтят миналата зима,когато им смених мястото и започнах да махам долните листа.Сега имам нацъфтели теменужки и множество вкоренени листенца :)
Аватар
TSVETA
Малко цвете
 
Мнения: 39
Регистриран на: 25 Фев 2009, 21:33

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот lusien » 18 Авг 2009, 18:17

Здравейте! Аз съм голям любител на сентполиите. Ето и моята скромна колекцийка :
Изображение
Изображение
Аватар
lusien
Малко цвете
 
Мнения: 28
Регистриран на: 18 Авг 2009, 18:04

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот SuN » 19 Авг 2009, 14:41

lusien, чудесна колекцийка :D аз имам десетина бебета от листенца макар, че скоро няма да цъфтят много им се радвам. Много са красиви и нежни .Като зацъфтят и моите ,може да си менкаме листенца :-D
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот lusien » 20 Авг 2009, 10:41

Sun, няма проблеми с менкането. Преди около месец пак от един такъв форум си размених антуриум с една жена и тя ми даде седем различни листенца. Те са пуснали вече корени и скоро ще ги засаждам. На две момичета също пратих по пощата до Монтана и казаха, че листенцата са пристигнали в добро здраве :D Ето на този адрес можеш да разгледаш и другите ми цветя:
http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACT ... DER=RATING
P.S. : Ако администратора прецени, че не е редно да слагам този адрес се извинявам и нека го изтрие. :b
Изображение
Аватар
lusien
Малко цвете
 
Мнения: 28
Регистриран на: 18 Авг 2009, 18:04

Re: Сенполия, африканска теменужка - Saintpaulia

Мнениеот Areka » 20 Авг 2009, 14:52

И аз разгледах албумчето. :D Люска, нямаш грешка всичко е изпипано един път! :-p :D
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot]


cron