Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

КАЛАМОНДИН

раздел декоративно-цъфтящи

КАЛАМОНДИН

Мнениеот DarinaN » 15 Юни 2009, 17:41

Така ли му беше името ? Подариха ми едно много симпатично такова растение и у нас започнаха да му капят листата. Всички растения са м хола ми - южен, но няма пряко слънце - не става "лупа" от прозореца, а за втори път тази година ми се случва ? Кажете какво да правя ? И ме е страх да го преместя в по - голям съд. Да изчакам ли да се стабилизира ? Помагайте :l

ето го и него
Изображение

надявам се да се оправи скоро. Тази година два вида ми преболедуваха, това е трето растение, което започва да капе :l

но пак му се радвам. надявам се да оцелее
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот Areka » 21 Юни 2009, 12:02

Открих това за теб в нета, надявам се да ти е полезно.

Портокал каламондин (Calamondin, Citrofutnella mitis variegate)

http://www.zadoma.com/editor/img/f_93936849.jpg

Мини портокалът каламондин е кръстоска между кумкват (kumquat) и портокал, който е любим на градинарите заради пъстрите си листа и малки декоративни плодчета. Цветовете му са изключително ароматни, а плодът - много кисел и от него се приготвя мармалад. Веднъж захванато в саксия, растението се гледа много лесно. Дръжте го на слънце и го наторявайте два пъти в месеца през сезона на активен растеж. То ще цъфти късна есен или рано напролет, след което ще даде плодове. Плодчетата ще представляват прекрасна украса за дома ви месеци наред.


Ще споделя личен опит. Добре е растението да бъде в керамична саксия, тя трябва да бъде с 2 пръста по-широка и малко по-дълбока от купения съд. На дъното можеш да подредиш малки камъчета за дренаж, след това смес от натурална пръст, горска и тор. Поливаш без да се събира вода в подложката по-добре често с малко вода. Добре е да се пръска с препарати против различните акари и т.н. Аз пръскам с бордолезов разтвор, когато ги изнасям навън и когато ги прибирам зимата. Трето, периодично изискват подмяна на почвата в саксията, на четвъртина и периодично торене.

П.п И ще оцелее, няма да се притесняваш, а и не забравяй, че климатизирането също оказва голяма доза влияние. :D
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот DarinaN » 22 Юни 2009, 14:55

Мерси все пак, макар че тази информация съм я смляла отдавна. А той си продължава да капе въпреки всичко. :(
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот cvetar » 22 Юни 2009, 15:39

DarinaN написа:Мерси все пак, макар че тази информация съм я смляла отдавна. А той си продължава да капе въпреки всичко. :(

Така като гледам снимката ти,си личи по досегашното развитие на каламондина,че е бил на много светло място...А ти не казваш каква е светлината в хола ти ? Вече е лято,ако имаш тераса - по-добре го изнеси навън,но на сянка. Оросявай често листата с пулверизатор,като във водата може да добавиш съвсем малко тор - за да направиш листно торене.Прилича ми на вкоренен резник...Натори го с някакъв тор за листни - не бързай да имаш плодове.Нека развие първо малко клончета и листна маса,да го оформиш - той ще си зацъфти.Но по принцип плододаването много изтощава младото дръвче. Нормално е 2-3 годишни листа да падат,а ако има много плодове,нови листа не се образуват - защото корените изхранват излишни за този етап на развитие плодове...По-добре почакай един сезон без плодове,да се развият нови листа и клонки.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот DarinaN » 23 Юни 2009, 10:27

На мене ми прилича на облагородявана подложка. Част от плодовете изкапаха - и продължават. Стаята е южна, а терасата е ужас - жив си опечен . Ще опитам с листно торене и може да откърша зелените плодове. Мерси :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот Profesora » 07 Авг 2009, 16:32

Жълтеенето на листата на каламондинът се дължат основно на две причини: липсата на пряка слънчева светлина и алкалност на почвената смес (желязо дефицитна хлороза).
1. Изнесете растението на терасата, за да се огрява най-малко 3-4 часа от слънцето.
2. Незабавно сменете почвената смес в саксията с обогатен торф, който има кисела реакция, като внимателно извадите каламондина от старата саксия. ПромиЙте корените с вода и върнете растението в по-голяма саксия, която е запълнена до 1/3 със влажен торф, досипете и уплатнете.
Полейте с много вода докато се уверите, че всичкият торфен субстрат е влажен. Ежедневно поливайте растението през горещите дни, но не оставяйте много вода в съда под саксията.
Пожелавам Ви успех. Проф. КАРАГЕОРГИЕВ
Аватар
Profesora
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Авг 2009, 16:06

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот DarinaN » 07 Авг 2009, 20:32

мерси за инфото, Професоре. каламондина се спомина
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот Kalamondin » 16 Мар 2016, 11:33

Може ли някой да ми каже, защо моят каламондин не връзва плодчета. Иначе е здрав и няма проблеми.
Аватар
Kalamondin
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Мар 2016, 11:32

Re: КАЛАМОНДИН

Мнениеот simeonovall » 25 Ное 2018, 21:01

И моя няма плодове.
Аватар
simeonovall
Малко цвете
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Ное 2018, 19:40


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: azesoazse, Google [Bot]


cron