Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Кливия

раздел декоративно-цъфтящи

Кливия

Мнениеот cvetar » 09 Ное 2012, 17:28

В допълнение към хубавата статия в сайта ни ...
http://cvetq.info/news.php?extend.189.3
Да ви се похваля и с моята вече поотраснала кливия...Чакам я вече да цъфти,но нека по-знаещите помагат с условия за създаване на цветонос...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Кливия

Мнениеот dobis » 10 Ное 2012, 23:38

Хм... добре е че има статийка за тях , но според мене има малко неточности , мързи ме да творя сега , който има нещо за питане , да си пита. Ще казвам не какво съм прочела , а какво правя с мойте . Какво правя ли - обожавам ги и затова ги тормозя много . Как ги гледам - никак , те сами се гледат . В какво - все по-голяма саксия с почва от дерето и гората . Каквато е , такава е , харесва им , аз и не ги питам де ,мързелива съм и не торя . Но взаимно сме се разбрали , аз си спестявам оливането , те пък не обичат много водата. Нямам оранжерийни условия за зимата , те пък се задоволяват и със стая без отопление. Целия двор е в сянка , те това предпочитат...а и са на морето целогодишно , колко народ си мечтае за това , а ?
Е , като започнат да цъфтят изцяло ме ангажират с опрашването и непрекъснатото оглеждане , кое , как , защо, но не че ме карат , това си е само мой избор , време да се наудоволствя , да си напълня душичката с кеф ...пък и да се нафукам де - у-хааааааааа... това го умея .
Преди да съм зацветила темата със стари снимки , да отговоря и за красавицата на Цветар. Ако е готова вече за цвят / не знам на колко годинки е , каква е , кога се е появила в тази саксия , нищо не знам за нея /. Малко малка ми се вижда , на границата на цъфтежа е - 50-50 дали или ...Но не я приспивай още , на морето е рано , а и листенцето й като че ли расте . Мойте са още на двора на дъжда , точно преди замръза ще влязат по стаите и колкото са подгизнали, толкова ... докато не направят нови листа към края на февруари дори няма да ги погледна , най- много да опитам да ги достигна за семената като назреят / ще трябва да ги достигна де/. Поне до края на месеца й наливай водичка , да е влажна, че по терасите още съхнат сравнително бързо. С подложка е , нека да няма вода никога в нея , опасно е през лятото , а какво остава за зимата. Моите са без подложки целогодишно , вътре не се поливат , излишни са , на двора са направо на плочата или из касетките. Когато са на остъклената , не ми пука че тече , да си тече ...водата се изтича от терасата, такава ми е терасата . Пробвай я за влага по надолу , не се подлъгвай че горе е суха , в дълбочина може да е мокра , зависи от почвата ти колко задържа и как изпарява. Прецени кога ще спре растежа на листенцата , но някъде в средата на декември да си гушва възглавничката . Понагледай я като мине месец , ако е посбръчкала листата , налей й малко вода за корените - не знам къде ще я зимуваш и какви ще са температурите и как ще изпарява. В края на януари пак я полей и каквото е сторила ще се разбере ...или ще цъфти или ще расте , но и в двата случая започва с новите листа на сухо , днес ги няма , утре са мръднали вече 1 см. Цветоноса и той така се появява , за часове буквално надниква.

Следва афиша

Изображение

Изображение

Изображение

участничките / не всички /

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и със специалното участие на кливията Майка

Изображение
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Кливия

Мнениеот cvetar » 11 Ное 2012, 17:48

dobis написа:...Следва афиша ...


Еиииййййййййййййй.... :) :) ама страшна си...! Чудесни кливии...! Благодаря ти за съветите,ще се възползвам.А кливията ми направи 3 години,отгледана е от бебе с две листенца и едно коренче,отчупена е от друга голяма оранжева кливия.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Кливия

Мнениеот dobis » 11 Ное 2012, 19:50

ДААААА, съвсем съвсем мъничка е била , шампионче е с тия си размери , но само тя си знае дали ще цъфне.

На последната снимка , дъртата , бабушкерата ... та единия цветонос е на майката , втори на едното бебе , другите два на първото й бебе . До цвят бебоците я докараха за 2 г и половина . При мама , не са отделяни, готованковци. Отделят ли се малки , забавят много развитието си. Аз винаги съм против разчектисването , но това е още един повод да измрънкам да не се отделят. Печели се само една година от семеначе , което не се приспива първите 3 зими . А се съсипва яка туфа, богата саксия с много цвят. Е, идва и такъв момент когато наистина така е набъкано с бебета и корени , че трябва да се поразреди , но не и ако не е наложително. И пак е личен избор , дали ще се отглежда единична , накипрена , подредена , стройна красавица или ще е гюрлюшак.

Има един друг момент , когато се гони вече определен цвят , кръстосали са нещо , получило се е друго интересно ...за да се гарантира цвета , най-сигурно е издънката . Дори и самоопрашена мама , чисто , внимателно , няма гаранция какви гени на родителите ще се намесят и какво ще цъфне след това. Дори и при издънките няма пълна гранция. През лятото си поръчах оранжева килед петалс . Жената успя да ми изпрати само издънките, майката не се вмести в изискването за 2 кг пакет , та въпросните бебета , докато са пътували 4 седмици от Южна Африка , пуснали пъпчоците ..и за малко да цъфнат в колета. Размина се , цъфнаха при мене , но на едното бебе бяха две рошави камбани и 4 обичайни , на другото бяха 3 на 3. Ще чакам пролетта на 2014 да видя тогава как ще цъфнат. 2013 пролетта ще я пропуснат докато си оправят сезоните и смяната на полукълбата.
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Кливия

Мнениеот cvetar » 12 Ное 2012, 12:22

Благодаря ти още веднъж ! Много ми беше полезно споделеното ...ще чакам какво ще направи и моята кливия.Много красиви цветове прави наистина...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Кливия

Мнениеот dobis » 12 Ное 2012, 19:53

стискам палци за онова ... че да напълним темата с опрашването ...да завърже , да допълним със сеенето...много занимавки има край тия красавици... дай боже да доживеем да започнем и ние да ги кръстосваме , благодатни са за шантави резултати след опрашване.

Невероятни растения , сами се гледат ,изобщо не ти досаждат с капризи, направо незабележими , а в същото време са в състояние да те ангажират целогодишно ако ти го поискаш.
Аз имам друг проблем... къде ще ги прибирам ... но те нямат вина за това , аз сама си я творя...само 125 саксии, саксийки и саксиищета са ... и някъде към 300 и кусур семенака в кофички и не знам колко още семена сега покълват , и нови чакам , и мойте скоро ще започнат да зреят, и... пълна лудница ...

ПРЕДУПРЕЖДАВАМ - като орките са , без една може , само с една нъцки...но за разлика от орките , тия знаят какво искат , т.е.почти нищо . Ще се радвам и тук да зарибя някого , че общо взето почти сама си говоря из темите им.
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Кливия

Мнениеот cvetar » 12 Ное 2012, 21:14

dobis написа: Ще се радвам и тук да зарибя някого , че общо взето почти сама си говоря из темите им.


С тези снимки,дето ги пусна,считай че си ме зарибила... :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Кливия

Мнениеот dobis » 29 Яну 2013, 00:54

Малко цвят , че тоя сняг навън ми дойде вече в повече

реколта 2013 ...започна

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

засега толкова ...следва продължение
Аватар
dobis
Малко цвете
 
Мнения: 24
Регистриран на: 10 Ное 2012, 21:43

Re: Кливия

Мнениеот secret_rose » 29 Яну 2013, 22:29

Добис, прекрасни са...
Зарази ме и мен, сега ще трябва да се науча да ги отглеждам :)
Аватар
secret_rose
Малко цвете
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Яну 2013, 16:02

Re: Кливия

Мнениеот cvetar » 30 Яну 2013, 14:37

dobis написа:Малко цвят , че тоя сняг навън ми дойде вече в повече

....И на това му казваш малко,а ? :pp3 Ще ми е интересно тогава какво виждаш,като зацъфти мнозинството...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Majestic-12 [Bot]


cron