Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

раздел декоративно-цъфтящи

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 14 Авг 2013, 19:02

И така,отново изминаха три месеца в очакване да се развият леторасти от облагородените пъпки на показаните облагородени подложки хибискус.И ето ви и резултата след три месеца развитие - вече сме пред цъфтеж,а леторастчетата са отрупани с пъпки - всеки с такива от своя цвят...Клончето на жълтия кичест Classic Apricot и другото клонче на пъстрата фуния Bangkok са с пъпки пред цъфтеж,а червеният кичест лееееко изостава,но също има пъпки вече.

Изображение

Спомнете си как изглеждаше облагородената подложка само преди 3 месеца,на 10 май...една гола пръчка...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 15 Авг 2013, 15:13

Ето и първия цвят на облагородената подложка реколта 2013 - Bangkok изпревари останалите 2 вида на подложката и цъфна първи !

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 26 Авг 2013, 19:07

Рядко се случват такива дни,когато можеш да видиш резултатите от доста години труд...заедно нацъфтели облагородени хибискуси.Ето,дойде и такъв ден на моята тераса и не ми се излиза от нея.Вижте сами защо....

Ето най-старият 4-цветен облагороден хибо как е нацъфтял

Изображение

Отвориха се цветове и от двата цвята на двуцветния облагороден хибо от миналата година

Изображение

А тазгодишният 3-цветен облагороден хибо /едва тримесечен/ също се разписа заедно с другите си събратя

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 06 Сеп 2013, 21:27

Днес не е просто празничният ден 6 септември 2013 г ...днес четирицветният ми хибискус разцъфна с всички възможни негови цветове...

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот Phanagoria632 » 09 Сеп 2013, 11:27

Браво Цветар :pp7
Прекрасна работа :P Крайния резултат е страхотен :-v
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 14 Сеп 2013, 18:17

Предлагам на вашето внимание и едно филмче от Ютубе-то ...Това е завършекът на усилията ми по създаването на трицветния ми хибискус,за който става дума по-назад тук в мненията ми от тази пролет досега.

Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот belika » 14 Сеп 2013, 23:11

Здравей и тук, Клапан!

Поздравления за прекрасните резултати от присажданията! :pp1

При мен, за съжаление с розите беше голям провал, от около 20 опита до сега всичко замина.

Днес направих пореден опит с 6 шипки, защото едно мило бургаско момиче ми изпрати 6 клонки от маркови рози, присадих по 1 пъпка на шипка, а остатъка от клонките топнах във вкоренител и завих във влажен вестник и плик в хладилника по метода бурито, който показваха в хобито. не съм оптимист, но ми е жал за клонките.

Колкото до хибискусите - няма да мога да чакам по-подходящ сезон, мисля да ги правя сега опитите, защото ме предупредиха, че трудно се вкореняват, а резници ще получа в средата на седмицата. подложките вече са готови. мислех да опитам присаждане на клонка, не на пъпка, по метода, който се прилага и за овошки.

Дано поне нещо се получи този път.
Аватар
belika
Малко цвете
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Сеп 2013, 23:02

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 15 Сеп 2013, 16:39

Добре си дошла,Belika ! Хубавото на всички опити е,че човек се учи.Трупа опит и знае къде е сбъркал.А това също е добро развитие.Щом си решила да се пробваш да облагородяваш "на калем" подложки от хибискуси,то тогава ще ти е в полза специалната ни тема за такова присаждане на хибита - ето ти я

viewtopic.php?f=6&t=872

Там показвам как съм облагородявал "на калем под кора" и какво съм постигнал.Защото мнозина пишат,че правят - но май само аз показвам РЕЗУЛТАТИ ...

Колкото до това,че са те предупредили как трудно се вкореняват - това тук няма значение. Имаш подложка,облагородяваш я с калем или на пъпка - и толкоз.Нали търсим в случая ефекта от готовите корени на подложката - за да получим бързо готово ново растение.И това,че марковите хибита трудно се вкоренявали вече не ни интересува.Трябват ни само резници от тях,за да си направим калемчета за облагородяване...

А може ли да видя някоя снимка на хибитата за подложки ? На каква възраст и дебелина са ?

Показвам ти моите две подложки за догодина напролет,получени от вкоренени тази пролет резници от червена фуния хибискус.Вече са с дебелина почти като на молив

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот belika » 16 Сеп 2013, 13:56

Благодаря ти!

Сложих да се зареди батерията на апарата и довечера ще мога да снимам подложките, те не са подложки де, всичките са в различни цветове - жълто, бежаво, оранжево и други, но не са маркови. Има с различна дебелина. Доколкото разбирам - по-дебеличка подложка е по-подходяща. Ще опитам най-напред с по-дебелите значи. :-vv

Ще чета още и ще пиша, когато получа резници за калеми.

Междувременно исках и теб да попитам - ти как процедираш след присаждането - слагаш надуто пликче над присадката или поставяш цялото растение в минипарник?
Аватар
belika
Малко цвете
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Сеп 2013, 23:02

Re: Облагородяване на хибискус "на пъпка"/Т - Вudding hibiscus/

Мнениеот cvetar » 16 Сеп 2013, 19:08

belika написа:Благодаря ти!

Сложих да се зареди батерията на апарата и довечера ще мога да снимам подложките, те не са подложки де, всичките са в различни цветове - жълто, бежаво, оранжево и други, но не са маркови. Има с различна дебелина. Доколкото разбирам - по-дебеличка подложка е по-подходяща. Ще опитам най-напред с по-дебелите значи. :-vv Ще чета още и ще пиша, когато получа резници за калеми.
Междувременно исках и теб да попитам - ти как процедираш след присаждането - слагаш надуто пликче над присадката или поставяш цялото растение в минипарник?

Хибискусите,по-дърти от една година,носят само ядове при използването им като подложки.Поне моят опит е такъв.Затова аз използвам само едногодишни хибита,вкоренени специално за целта да станат подложки.
Който и начин да предпочетеш за облагородяване,ще си имаш работа с кората на подложката.И когато хибито-подложка е дърто,кората му е дебела и не се отделя лесно от стъблото му,за да пъхнеш под нея пъпка или калемче.Къса се,трудна е за работа.А при едногодишната подложка с кората се работи много добре,стига хибито да е било поливано,за да има сокодвижение.

"На разцеп" не облагородявам,защото стават големи рани,които много повече време отнемат,за да зараснат.Прихващането при другите два начина е по-лесно и бързо и това е документирано със снимки и по дати в темите,които съм ти посочил.

И пак обърни внимание - това,че ще облагородяваш,като използваш калеми от трудновкореними хибита,няма значение тук.Калемът си е калем - той се прихваща съм подложката за определено време и това колко трудно пускал корени няма връзка с прихващането на калемче или пъпка към подложката.

А как правя парник в началото докато забележа,че са налице нови листенца - това ще видиш на снимката отдолу.Пликчета не използвам,защото може при отваряне за проветряване да счупя покарал летораст.От отрязаната бутилка по-добър парник не познавам.

Изображение

Дотук не си казала нищо и за това какви резници ще използваш за калеми.Ако си прочела назад другата тема,която ти посочих ще знаеш,че резниците за калеми не трябва да са зелени тазгодишни връхни клончета,а вдървесинени вече части от клонче от долната или средната му част.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЦЪФТЯЩИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]


cron