Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот DarinaN » 24 Окт 2009, 13:53

Пускам темата поради възникнал проблем с пепино / повтарям се, но нямам как/ . В момента пепиното ми е прибрано в къщи на стайна температура - над 18 градуса и листата му почти напълно окапаха само за няколко дни . преместих го на по - хладно - 16 - 18 градуса. имате ли идея къде правя грешка ? възможно ли е растението да не се е аклиматизирало, макар че лятото е било на много по - високи температури ? възможно ли е да му влияе това, че няма постоянен приток на свеж въздух ? какво да го правя ? гледам го от пролетта и не е било вадено на открито . в нета пише, че може да зимува в съд . но как ?
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот baba_tzveta » 26 Окт 2009, 12:39

DarinaN написа:Пускам темата поради възникнал проблем с пепино / повтарям се, но нямам как/ . В момента пепиното ми е прибрано в къщи на стайна температура - над 18 градуса и листата му почти напълно окапаха само за няколко дни . преместих го на по - хладно - 16 - 18 градуса. имате ли идея къде правя грешка ? възможно ли е растението да не се е аклиматизирало, макар че лятото е било на много по - високи температури ? възможно ли е да му влияе това, че няма постоянен приток на свеж въздух ? какво да го правя ? гледам го от пролетта и не е било вадено на открито . в нета пише, че може да зимува в съд . но как ?

Даре, аз много малко знам за пепиното, но имам едно растение, което лятото беше навън, като го прибрах го нападнаха паяжинообразуващи акари и докато разбера, стеблата се оголиха и само на върха останаха малко листа.
Доколкото знам, то трябва да се отглежда като доматите- с едно или две стебла, а е по-добре да се размножава с резници, отколкото от семена, които може и напълно да липсват в плода и затова още през лятото си отделих и вкорених няколко чески(вкоренява се много лесно-във вода). Сега продължавам да изчаквам образуването на нови колтуци, които също ще вкореня. Доколкото знам при нас се отглежда като едногодишно растение и съм се вкопчила в идеята за следващата година да си отгледам нови растения. Така, че за да не си загубиш пепиното, може да си вкорениш резници, а това го огледай за въшки и акари. Някъде бях чела доста подробна статия за пепино, но сега не помна къде беше. Ако го намеря, ще пиша пак.
Но нека и специалистите си кажат думата...
Може да прочетеш тук
http://www.kpr.sk/botanix/bg/index.php?text=4
Аватар
baba_tzveta
Средно цветенце
 
Мнения: 188
Регистриран на: 21 Юли 2009, 15:30
Местоположение: Варна

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот zamakat » 26 Окт 2009, 15:12

Даре , имам малко опит, с презимуването на пепиното.Според мен причината е в свежия въздух.И аз като Дончето миналата година си прибрах няколко растения едното от които беше много голямо.Бяха в неотопляеми но не много студени помещения.И при мен през зимата всички пострадаха -къде им окапаха листата , къде ги нападнаха хиляда вида въшки ,защото се пренасят от другите растения.Но не умряха ,изкараха до пролетта и като почнах да им вкоренявам резници станаха 100 и напълниха градината .От старите изрязях каквото можах и старите растения изхвърлих,новите плододаваха. Сега вкорених за прибиране доста резници.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот DarinaN » 26 Окт 2009, 16:48

ммммерси :D , обаче пепиното много ме ядоса. едно на терасата - цялото въшлясало и го пръскам през ден - а е свежо като ряпа. а вътре - всички листа - долу. миналата вечер където намерих кортуци ги набодох и ... това е. каквото стане :(
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот zamakat » 27 Окт 2009, 12:18

И аз цяло лято това правих -боцках култуци.Има къде ли не . Напълни саксийките на другите растения даже.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот DarinaN » 27 Окт 2009, 20:41

ще видим дали ще оцелее . уж се гледа лесно, на топло ... явно чистия въздух е от решаващо значение :(
а зимата е малко трудничко , особено в апартамент . калкото и да се проветрява не може и да е топло и да е свежо :(
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот DarinaN » 31 Окт 2009, 11:25

поредната питанка , само ще помоля за мнения от опит , ако някой има такъв. защото нета е изчетен и няма какво повече да ми "каже" .

може би ще ми помогве вякой, който се занимава с отглеждане на лозя .... имам няколко резника от киви. какво съм направила до сега - горе - долу на всяко от тях има поне по две "коленца" - място, където са били листата. запечатах горната част на резниците с восък, и съм ги поставила в пясък така, че първото "коляно" да е заровено.
оттук нататък ..... виждала съм в оранжерии че ги слаган в перлит / ще потърся и ще ги преместя. ако не намеря с какво да го заместя ?
освен това ги държат на земята, т.е., предполагам, че долния крой няма опасност да измръзне. да увия ли всеки съд отделно с вестници и да наредя съдчетата плътно в касетка ? и самата касетка при каква температура да държа ?
засега са в общ съд, но смятам да ги разделя .
в оранжериите е топло, но и все пак обема на въздуха там е голям . как да им осигура необходимата въздушна влага без да създам опаснос да изгният? естествено, най - доброто е да си направя конструкция, която да отварям от време на време и тя да е с по - голям обем. но в апартамент ще ми е сложно, а и изхвърлих аквариува - щеше да свърши страхотна работа.
друг вариант - да ги увия с тъмен найлонов чувал ....

то с две думи - да защитя ли корените от студ, при каква температура да го оставя , да покривам ли с нещо или да ги оставя открити ?
ако съм пропеснала - приемам съвети .
блаодаря :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот zamakat » 31 Окт 2009, 13:18

DarinaN написа:ще видим дали ще оцелее . уж се гледа лесно, на топло ... явно чистия въздух е от решаващо значение :(
а зимата е малко трудничко , особено в апартамент . калкото и да се проветрява не може и да е топло и да е свежо :(


Моите пепина бяха в неотопляемо помещение и пак оцеляха
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот stefanbg1973 » 02 Ное 2009, 15:44

Аз имам няколко растения.Две от тях започнаха да цъфтят.Преди седмица прибрах едното в хола.Отсъствах една седмица.Снощи се върнах и гледам-на това,което е в хола са му опадали цветовете без да разцъфнат,а другото е на терасата на студено,но продължава да цъфти.Питам се дали да го прибирам или да го оставя още няколко дни?
Аватар
stefanbg1973
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Ное 2009, 15:25

Re: ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Мнениеот DarinaN » 02 Ное 2009, 21:14

искаме снимки на пепиното :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Следваща


Подобни теми


Назад към ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot]


cron