Switch to full style
Добави отговор

Непознати инсекти

26 Апр 2010, 19:25

здравейте на всички!

нов съм тук, регистрирах се за да потърся помощ за непознат на мене проблем.

всяка пролет на балкона садя различни цветя - разсад и семена. не обновявам всяка година почвата, карам със старата. всъщност повечето от засадените неща са от семена - тагетес, невен, телефончета, латинка, калдаръмче, мирабилис и др. засега само тагетесът е набол. преди около 2-3 седмици забелязах че всички саксии са осеяни с мини къртичини - пръстта е избутана навън около една дупчица с диаметър около 2-3 мм. едва оня ден забелязах, че всъщност из саксиите щъкат някакви инсекти.
случва ми се за пръв път и нито знам какви са тези твари, нито знам как да се справя с тях. още повече, че ме е страх да не повредя семената с някакви по-силни препарати. предполагам, че гадовете копаят тия канали за да снасят ларви вътре, и е много възможно да се хранят и със семената - не знам, но се плаша, че може нищо да не поникне.
ако някой е наясно с каква гадост съм се сдобил моля да помогне с инфо - що за твари са това и как бих могъл да се справя с това без да повредя семената.

благодаря предварително! :)

Re: Непознати инсекти

26 Апр 2010, 21:21

Добре си дошъл,faeton ! Не може ли да поразровиш и да пуснеш някоя снимка ? Или да хванеш някой от неканените гости и да го покажеш в агроаптека на спец - ще го познаят и ще ти кажат с какво да пръскаш ...За препаратите не се тревожи - ако решиш да пръскаш,няма да ти повредят семената.Например добър ефект има пръскане с Нуреле Дурсбан,който се продава по агроаптеките.Но въпросът има и икономическа страна - според мен е по-добре да си купиш нова пръст - така и така твоята е стара и изтощена,вместо същите пари да дадеш за препарат - струва поне 4 лв шишенцето.Защото не е сигурно,че с пръскането ще успееш да умориш всички гадини в цялата пръст.Налага се второ и трето пръскане през определено време,за да изтребеш и следващите поколения,които сега са още като яйца...и все някое гадле ще остане да ти трови живота.Но ще мине време и тогава пръскането може да увреди листа на цветята ти.Затова просто смени пръстта и почисти и огледай саксиите,даже ги напръскай с препарат профилактично,ако искаш да не се повтаря тази история...

Re: Непознати инсекти

27 Апр 2010, 22:46

cvetar, благодаря много за идеите, малко не ми се ще да изпразня саксиите и да изхвърля всичко посадено. дано стане с препарат. ще дебна. ;)

направих снимки и ги показвам, та малко да просветля въпроса за каква гад иде реч. дано помогне да бъде разпозната и оттам - лечението..

Изображение
Изображение
Изображение

Re: Непознати инсекти

28 Апр 2010, 15:34

Ето, оказах се права.
Както ти писах на Лични съобщения- същите такива пчелички имах в една от саксиите си.По всяка вероятност имат ларви, но цветята ти не би трябвало да са застрашени.Като израстнат цветята, ги пресади в нова пръст,така ще разрушиш гнездото на гадинките; до тогава и малките ще са отлетяли.
А какво толкова лошо има в това да си отглеждаш и пчелички на терасата? :)

Re: Непознати инсекти

29 Апр 2010, 10:29

ефикасно средство срещу тях е посипването с гранули на пръстта от хим препарат"Скипер",който за съжаление май вече не внасят.Но ако си от по-малко градче или село може пък да има по агроаптеките нещо останало.Посипват се няколко гранули и се полива обилно.Така те отделят акт. в-во,което гони почвените неприятели.

Re: Непознати инсекти

02 Май 2010, 10:00

мерси за идеите! :)
оказа се, че са вид хищни оси, които не вредят на растението. препоръчаха ми, че за спокойствие би могло да се напръска с широкоспектърен препарат (напр. "Б 58").

дано всичко е наред! :-vv
Добави отговор