Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпроси за калатея!

раздел декоративно-листни

Въпроси за калатея!

Мнениеот Gradinar » 27 Окт 2008, 00:39

Представителите на рода калатея са едни от най-красивите и атрактивни листнодекоративни растения. Те притежават ефектна и екзотична окраска на листата, изпъстрени с интересни петна, вариращи по големина и форма. Произхождат от тропиците на Южна Америка, където местното население често използва листата им за изплитане на кошници. Именно от там е произлязло и името на рода (Kalathos), което в превод от гръцки означава "кошница''. Родът включва около 150 вида тревисти растения.

Калатеите се отглеждат заради нашарените им листа, но има и изключения. Calathea crocata има почти едноцветни листа и най-често се отглежда заради ярките си оранжеви цветове.
По – известни видове са C. picturata, C. rebrina, C.Maui Queen. Не всички калатеи имат обли листа, някои са остри като копие.

Изображение
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот HobGoblin » 21 Фев 2009, 20:01

Някой може ли да даде малко повече инфо за тези цветя. Много са красиви имам доста разновидности, но от време на време някои от листата покафеняват и се свиват а им осигурявам всичко
поливане: като просъхне почвата
топлина: 21 градуса дори и зимата
влажност: около 60%
светлина: пъстра сянка
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот Strict » 21 Фев 2009, 21:05

HobGoblin написа:Някой може ли да даде малко повече инфо за тези цветя. Много са красиви имам доста разновидности, но от време на време някои от листата покафеняват и се свиват а им осигурявам всичко
поливане: като просъхне почвата
топлина: 21 градуса дори и зимата
влажност: около 60%
светлина: пъстра сянка

разгледай с лупа долната страна на листото и ще разбереш :-vv
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот zamakat » 22 Фев 2009, 12:37

И аз много харесвам калатеите, имала съм и доста уморих по същия начин- листата се завиват и кафенеят-Докато една цветарка приятелка ми каза че калатеите обичат много вода, трябва да се внимава да не пресъхне почвата, дори и да кисне във вода не пречело.Сегашната я карам така-малко да забравя да полея и веднага свива листенцата.Според мен причината е поливането - водата.Тази,която ми е в момента ягледам от едно въшливо коренче и с много ,много вода и сега изглежда мн. добре.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 12:53

Аз също си падам по тях, листата им са простоооо - ми много са красиви! :D Странното е, че в службата из разните кабинети има калатеи и са зарязани, ама от всякъде, дори корените им излизат от саксиите, толкова вече нямат ни почва, ни нищо, я ги полеят - я не.........и растат , та се късат!!! :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот Strict » 22 Фев 2009, 12:55

mama Dani написа:Аз също си падам по тях, листата им са простоооо - ми много са красиви! :D Странното е, че в службата из разните кабинети има калатеи и са зарязани, ама от всякъде, дори корените им излизат от саксиите, толкова вече нямат ни прочва, ни нищо.........и растат , та се късат!!! :)

що не каза че и аз имам калатея от службата ти :) :) :)
Аватар
Strict
Средно цветенце
 
Мнения: 414
Регистриран на: 23 Окт 2008, 20:00
Местоположение: Несебър

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 12:59

Ееееее, тъкмо щях сега да и пусна снимка! Само че не тук де....щото това от службата ми е антуриум / Anthurium cristallinum/... Тва па не дава човек да се помотае.... :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот HobGoblin » 22 Фев 2009, 13:45

zamakat написа:И аз много харесвам калатеите, имала съм и доста уморих по същия начин- листата се завиват и кафенеят-Докато една цветарка приятелка ми каза че калатеите обичат много вода, трябва да се внимава да не пресъхне почвата, дори и да кисне във вода не пречело.Сегашната я карам така-малко да забравя да полея и веднага свива листенцата.Според мен причината е поливането - водата.Тази,която ми е в момента ягледам от едно въшливо коренче и с много ,много вода и сега изглежда мн. добре.

е така не изгниват ли, или слагаш и добавки във водата. Аз доста съм търсил в интернет и по разни книжки и има доста противоречиви коментари за поливането - от неполиване до подгизнала почва. И тъй като не мога да разбера си карам по максимата "по-добре да се засуши отколкото да се преполее". Моите не умират имам и гледам от почти 2 години, но губят по няколко листа, излизат нови, но като губи листа се разваля външния вид :(
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот КалиД » 22 Фев 2009, 22:47

Листата се свиват на фунийка и покафеняват от ниска влажност на въздуха.Моите ги оросявах с минерална вода, :da защото чешмяната е много твърда.Водата за поливане и оросяване трябва да е хладка,не студена. :-p :-p Проблема при мен е ниската температура,на моменти падаща до 13-14 градуса.Лятото се поддържа винаги влажна,но не подгизнала,а зимата да не се допуска почвата да пресъхва. :( Общо взето това е :)
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Въпроси за калатея!

Мнениеот zamakat » 23 Фев 2009, 11:12

Да така е. Зимата внимавам да не пресъхне,но обикновено да не остава в подложката.Забелязах ,че издържа и на по студеничко- държа я при другите на неотопляемо помещение и понякога пада и под 10 градуса -тогава тя намалява растежа и не поливам.А като се стопли и я изнеса отвън съм й сложила дълбока чинийка и там винаги има вода само да видя,че я е изпила и веднага доливам и особено лятото- само да се залисам и да не напълня дълбоката купа с вода и хааайде - завиват се листата- днес дано остане ред да ви я снимам- моята не е от най- красивите ,но какво да правя,като имах по- хубави що ги уморих докато се науча. :lДобре,че жената която ми я даде каза че иска много вода и като я карам по този начин върват добре -казвам-вървят,защото бяха 2 -майчиното растение ми го откраднаха едни клиенти и добре,че беше мъничето,че така си го запазих- сега напролет ще може да го разделя и евентуално да направя размяна ако някой има друг вид. :D
забравих да кажа,че не оросявам,макар,че знам ,че трябва да се прави и много цветя го изискват, но все не остава ред за тази операция,но не съм отбелязала жертви от това- може би въздухът при нас си е и без това влажен.За подхранването-за калатеята, като при другите от дъжд на вятър.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Следваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron