Switch to full style
раздел декоративно-листни
Добави отговор

Съвет за кордилине

05 Май 2009, 11:59

Здравейте! Не намерих тема за кордилине и затова пускам нова. Имам нужда от съвет и се надявам да ми помогнете. Имам кордилине от декември 2007г. В началото вървеше добре, но го пресадих и оттам започнаха ядовете с него...Първо започнаха да му капят листата, нещо го бях преполивала системно и му загниха корените. Пресадих го пак и го оставих така- да видя ще оцелее ли. След известно време до стъблото на "майката" израстна малко стръкче и продължи да си расте. Съответно пък "майката" изсъхна, окапаха всичките листа и така си остана до днес- една суха пръчка и до нея живото цвете. Беше ме страх да отчупя "майката" , за да не изсъхне и другото... Обаче от две седмици забелязвам, че младото кордилине започва да губи цвета си, капят му листата и кафенеят по краищата. Не знам как да го спася -трябва ли да махна "майката" и как, или да преместя саксията на друго място? Не съм го пресаждала тази година, защото четох, че се правело на две години /младото е точно на 1 год/, поливам го на 15 дена и то по малко... Къде бъркам?!.. Моля ви, имам нужда от съвет от вас! Желая на всички хубав ден !

Re: Съвет за кордилине

05 Май 2009, 13:00

Не ги разбирам тез работи с цветята, но кордилинето зимата май се полива много рядко, предполагам че за това ти се е получил проблема. Като се позатопли може повечко да се полива. При всички положения може да му смениш почвата и да махнеш старото растение, но внимателно, тъй като гние от многото влага. Ако младото си е направило добри коренчета отдели само него, и като го пресадиш не го поливай 1-2 дена за да се калцира раната. А за поливането е добре да поливаш по-рядко но по-добре, примерно като потопиш саксията в кофа с вода. Ако е преместено в по-голяма саксия съответно трябва да съобразиш че водата в нея се задържа повече време(зависи и от субстрата който позлваш) и може да се "разреди" поливането. Може веднъж в месеца да го ториш и малко готварска сол да му слагаш. А листата не се пръскат с вода, това ги прави на точки, а ако им покафеняват краищата може влажността да е ниска, или да е студено. Кордилинето иска около и над 60% относителна влажност, и температура над 15 градуса. Ако младото растение е мъничко още, може да го сложиш в торбичка за да има влажност и температура докато не укрепне достатъчно.
И аз имам такова, само че при мен е обратното. Бях отпуска и нямаше достатъчно вода. И при мен направи детка, но все още си я държа в торбичка и си се развива добре.
Това е за Cordyline terminalis, ако кордилинето ти е австралийско, т.е. Cordyline australis тогава може и по-често да го ториш - на седмица, с тор с еднакво съотношение на NPK- 20:20:20, примерно може да ползваш "зелен кристалон"

Re: Съвет за кордилине

05 Май 2009, 13:35

Благодаря за бързия и изчерпателен съвет! Само да уточня още нещо- в стаята е над 15 градуса, но за влажността не съм сигурна ... Как да постъпя- да сложа съд с вода до саксията ли например, защото растението е около 7-8 см високо и си мисля, че е достатъчно голямо да не се налага да го слагам в найлон- или греша? За листата признавам, че съм ги пръскала.. Ще пробвам със смяна на почвата и махането на старото растение, пък дано да го спася.

Re: Съвет за кордилине

05 Май 2009, 14:35

За влажност има няколко общи правила, ако не трябва да се мокрят листата:
-пръска се наоколо с вода, ако има в близост други цветя
-слага се по-голяма подложка в която има камъчета и се държи постоянно пълна с вода, но без да достига саксията( дано ме разбереш )
-групиране на растенията, т.е. по няколко близо едно до друго, така по-лесно се запазва влагата
-овлажнител :) това излиза скъпо > 50 лв. така че е краен вариант

post scriptum: за торбичка не е голямо, стига да намериш с подходящи размери(говоря за онези щипващите), образува минипарник и цветето наистина се чувства добре там. Ако решиш да го направиш, имай предвид че изваждането после трябва да стане постепенно, за да се намали стреса, иначе "клюмва" :). И срещу гниене като универсална рецепта може да се ползва "Топсин" или друг фунгицид.
Добави отговор