раздел декоративно-листни
Добави отговор

Папрати и как да ги отгледаме

24 Апр 2009, 09:20

Здравейте.Да поговорим за папратите и техните видове,които виреят добре във всеки дом.Най разпространените видове са -нефролепис,полиподиум и богороди4ен косъм.Нефролеписът понася най добре условията,а е и най красив и има три вида от него.Вирее добре както на топло,така и на по хладно.Изискват лека по4ва и плитки съдове,оросяването им действа благоприятно.Садят се в плитки съдове,тъй като кореновата им система е къса ,поливат се обилно през периода на растеж без да подгизват.Подходящо изложение е до северния прозорец.Ако листата им се ронят то или сте преполели или сте засушили по4вата.Ако имате идеи за тяхното отглеждане пишете.

Re: Папрати и как да ги отгледаме

25 Апр 2009, 21:24

Много харесвам и ми се иска да си намеря дървовидна папрат, но не знам въобще има ли я тук

Re: Папрати и как да ги отгледаме

29 Апр 2009, 09:59

Много са красиви дървовидният вид папрати,но тук в България са изклю4ителна рядкост.Доколкото съм 4увала се внасят от Англия,а и са доста скъпи.Едни от техните представители са:Диксонията и Cyathea australis

Re: Папрати и как да ги отгледаме

01 Май 2009, 18:04

аз пък съм си насадила в градината няколко вида от нашата гора ,много ми харесват и много им се радвам :-p
ето ги пресни,пресни,някои едва са се показали :D
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
от този асплениум имам повечко ,но не съм го снимала още
Изображение
и тази ,но тя не е от гората :D
Изображение
Изображение

Re: Папрати и как да ги отгледаме

18 Сеп 2009, 17:06

Аз също се сдобих с нови попълнения от гората това лято. Ето ги
Тази расте като луда. Като си я донесох имаше само 2 пречупени листа-от транспортирането-милата пътува 500 км, докато стигне до вкъщи
Изображение

а тази не помръдва, макар че я донесох непокътната в мъха, в който растеше, но ми харесва и така
Изображение

Re: Папрати и как да ги отгледаме

18 Сеп 2009, 19:18

а колко дълбоко се копаят, че да се пренесат успешно ? защото ... на мене не ми се получава с разни там папрати , аспарагуси и птериси :(

Re: Папрати и как да ги отгледаме

18 Сеп 2009, 21:34

Charodeika, разкошни папрати имаш :D

Re: Папрати и как да ги отгледаме

02 Окт 2009, 17:08

DarinaN написа:а колко дълбоко се копаят, че да се пренесат успешно ? защото ... на мене не ми се получава с разни там папрати , аспарагуси и птериси :(

Дари, чак сега забелязях, че си ми задала въпрос за папратите, извинявай, че не съм ти отговорила веднага. Аз нямам опит, но ми помогна късмета на начинаещия. На първата снимка-растението беше между едни не много големи камъни и като ги пораздигнахме, то излезе с доста голяма туфа с пръст, а от втората снимка-беше върху туфичка мъх и като я повдигнах, папратите се предадоха без бой. Така и ги докарах довкъщи. Тук само допълних с пръст от магазина, за да запълня съдовете. Дори едната я сложих в кофичка, сащото нямах толкова дълбока саксия. Така, че не съм копала и не знам колко дълбоко трябва да се копае, при всеки случай трябва да се внимава да не се повредят корените.

Re: Папрати и как да ги отгледаме

02 Окт 2009, 22:13

тогава ще опитам да задам въпроса по друг начин .... примерно : калко е голяма подземната част на папратите - като при минзухарите ли е - на около 8 - 10 см , повече или по - малко ? питам като лаик, защото нямам представа папратите корен или коренище имат ?

мерси :D

Re: Папрати и как да ги отгледаме

03 Окт 2009, 11:09

Страхотни папрати имат вашите гори-Чародейка.Изображение
И сега ако се смели някой и ми прати от тия папрати по
едничко за да ги захвана и аз ще съм адски щастлива.Изображение Изображение
То може и по нашите гори да ги има ама няма кой да ми :l
удиса да ма закара да си извадя и аз.
Добави отговор