раздел декоративно-листни
Добави отговор

Re: Фикус Бенджамин

22 Апр 2009, 10:54

Имам 3 фикуса,вкорених ги в саксия като в продължение на месец бяха под буркан,като през 2-3 дена ги отхлюпвах за по няколко 4аса.Поливам когато горния слой на пръста стане рохкава,пулверизирам ги 4есто и това им се отразява добре.А единия буквално "полудя"след като го преместих до аквариума с рибки.На всяко поливане завъртайте саксията на 45 градуса,за да расте равномерно.Успех! :D

Re: Фикус Бенджамин

21 Май 2009, 23:02

Здравейте! Може ли някой да ми отговори дали е възможно да се размножи фикус само с листа?!? имам няколко, но не съм сигурна дали ще си пуснат коренчета! Благодаря ви :)

Re: Фикус Бенджамин

21 Май 2009, 23:32

Аз за клончета съм чувал, ама за листа нищичко. Даже си мисля че и ин-витро няма да може с листа

Re: Фикус Бенджамин

29 Май 2009, 08:41

Аз пък съм си захващала бенджамин с клончета които ги държах във вода да пуснат коренчета и чак тогава си ги сях в саксийката.

Re: Фикус Бенджамин

30 Май 2009, 23:21

marchela написа:Аз пък съм си захващала бенджамин с клончета които ги държах във вода да пуснат коренчета и чак тогава си ги сях в саксийката.


Аз съм пробвала с фикус "Алии",но не стана само от листо.За фикус еластика съм сигурна,че трябва да има поне 1-2 см.от стеблото.С клонки е сто процента сигурно.

Re: Фикус Бенджамин

03 Юни 2009, 15:48

Здравейте и в тази тема! :D

Първо да кажа, че този фикус е едно от любимите ми растения.

Сдобих се с такъв (от непъстролистните сортове), щом дойдох да уча в София. За по-малко от година увеличи височината си 3-4 пъти, раззелени се, пусна едни листа, едни клончета ... Не е за описване - голяма красота! Просто стана прекрасен! :-p
До тук добре - обаче през есента на миналата година късничко (кажи-речи зимата) го прибрах от терасата в стаята. То пък стаята ни е една - източно изложение и доста тъмничка след обяд. Та стана най-лошото - светлината му дойде малко и остана 2-3-4-5 листа ... Хубаво - казвам си - през пролетта ще живне. Добре обаче вече отдавна е навън, пресадих го (използвах естествен горски компост от място, където гние дърво и конска тор), няколко пъти го поливах с вода, в която има течна тор, на слънце е, окастрих изсъхналите клончета, приведох го в изряден вид, НО ... той едва-едва още в началото, когато се стопли, но още беше с стаята (т. е. непресаден и не на слънце) беше пуснал съвсеееммм малко листа и от тогава си стои така, въпреки че се погрижих за него. Просто не е мръднал и май нямам надежда да се "съживи"!!! :l :l :l А беше толкова красиво растение, така жизненео и силно! :l
Сега вече не знам какво да правя и се обръщам за съвет към вас, като се надявам, че ще ми помогнете, защото сте последната ми надежда ... :l
Днес ще пробвам препоръката на мамчето - ще сложа малко захар на повърността на саксията и ще полея, пък да видим ...
Моля, помагайте!!! :l

:-da :-da :-da

Re: Фикус Бенджамин

03 Юни 2009, 21:40

Пробвай към водата да сложиш и една-две таблетки витамин Б1 стрит на прах - помага за преодоляване на стреса, както и 1 лъжичка прясно мляко

Re: Фикус Бенджамин

03 Юни 2009, 23:49

Благодаря за отговора! :f Ще пробвам, каквото ми препоръчваш - 2 таблетки Вит. Б1 и прясно мляко (даже ще налея няколко лъжици, а не една).

Иначе и с бира му почиствах листата, и му наливам бира в саксията отвреме-навреме (без да прекалявам разбира се), но уви ...

Както и да е - днес му сложих малко захар, ще пробвам и с витамините, и с прясното мляко, а ако това не помогне, ще пробвам и с кокосовото мляко (четох, че някъде го препоръчваш). Ако и тогава няма ефект ... :l

Стискайте ми палци!!! :f

Re: Фикус Бенджамин

04 Юни 2009, 00:22

Успех! Дано успееш, това са красиви цветенца :D

Re: Фикус Бенджамин

16 Юни 2009, 11:23

И аз имам нужда от помощ за бенджамина си. Имам го от зимата и си растеше добре до скоро , а сега почти оплешивя :l . Уж не го преполивам в светла стая е , а листата му покафеняват и капят . Чудя се да не би да е хванал някакви гадинки , обаче нищо не виждам да има . Да не би да трябва да го изкарам на терасата ,обаче тя е западна и е много горещо там и ме естрах да не го доуморя . Някой ако може да ми даде съвет ще съм му много благодарна :-da
Добави отговор