Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Въпрос за кипарис

раздел декоративно-листни

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот КалиД » 27 Мар 2009, 22:49

wildrose написа:Cvetar,благодаря за мнението.
Аз по-горе писах, че го гледам изцяло на терасата, където има постоянна циркулация на свеж въздух. Терасата е южна, топла е и светла. Никога не съм го държала в стая.
Според мен проблемът може да е в това ако съм го оставила неполят дълго време, или пък обратно- да го поливам повече от необходимото. Или пък да му е малка саксията? За друго не се сещам. Сега напролет ще го пресадя в по-голяма саксия, и ще оптимизирам условията откъм поливането.
Много ми харесва ароматът им. Много държа да го спася. :da1

Като човек уморил 3 кипариси,ще ти кажа,че няма да го спасиш. :( Пак ,че доста се е застоял?! :? Моите умираха само за няколко дни.При това лятото. :l Аз също ги обожавам,но разбрах,че няма смисъл да ги тормозя в саксия у дома . :D и се отказах. :da
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот zamakat » 27 Мар 2009, 22:51

Изображение
Здравейте и от мен.Тъй като нямаме снимка на болното растение е трудно по телепатия да се лекува пациент.А и видът на кипариса не е споменат,но най-вероятно става въпрос за този стаен кипарис,който посочва Цветар и като този на снимката.Той наистина е по-топлолюбив от останалите,които е абсурд да гледаш вътре.Сега ще ви разкажа историята на моя стаен купресос, та дано да успеем да помогнем.Купих си го малък ок 50 см висок.Пресадих го ,но първата зима преживя в студения магазин и на пролет го сях отвън в градината.Знам ,че е за вътрешно озеленяване ,но една приятелка тук го беше сяла отвън и беше станал разкошен-голям и много красив.А и при нас в Бургас климатът е по-мек и тя решила да пробва и макар,че е стаен купресус ,да го климатизира .Така направих и аз. На зима го оставих отвън и го завихме с найлон и затрупахме.Успешно презимува. Итака около3-4 годСтана голям колкото човешки бой.и всички му се възхищаваха.И една зима защо реших,че вече се е климатизирал и тази зима не го завихме и то пък се случи една зимаааа,ама люта и докато сварим той замръзна.
И друг проблем ,с който съм се сблъсквала с иглолистните е някаква болест-един бял налеп между игличките, но като напръскам с отровичката- това се оправя -може това да е една от причините.Поразгледай го много внимателно .
Друга причина ,за покафеняването може да е пресъхване, защото той обича повече влага.Ако е в мъничка саксийка тя много бързо съхне.
Хубаво ще да ни пуснеш една снимчица да го видим и да не гадаем наизуст.Аз дори практикувам така - растения, които растат бързо и обичат да се сеят на свободна почва, но поради нашето желание е да ги сеем някъде другаде в контейнер,то тогава ги сея направо в голям- да си се развиват свободно и да си мислят ,че са си в земята.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот wildrose » 27 Мар 2009, 23:23

OK, Zamakat.
Утре ще снимам, и ще опитам да кача снимки. Благодаря, :b
Аватар
wildrose
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2009, 15:53

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот Мериголд » 27 Мар 2009, 23:25

Първо да уточним, че стаен кипарис няма. Това си е българска измишльотина на цветарките, за да пробутват този кипарис на лековерните клиенти. Това е външен кипарис, който обаче не е напълно студоустойчив в условията на България. В Гърция си вирее спокойно (не стайно). Може да се гледа от април до ноември навън, а от декември до март в много светла студена зимна градина или остъклена тераса. Най-важното за кипариса е да се полива и през зимата. Аз имам три броя в саксия, подрязани на спирала и нямам никакви проблеми с тях. Изрежи всички сухи връхчета и скоро ще стане още по-гъст и красив. Възможно е да страда от суха почва и студ в комбинация. Когато температурата през зимата се задържи под нулата продължително време, дори да не измръзне, кипариса страда от липса на вода, защото тя е замръзнала. Моите зимуват на температура около минус 5 градуса без проблем.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот wildrose » 28 Мар 2009, 15:52

Това е въпросния Cupressus macrocarpa Goldcrest.Той върви добре. Имам го от 3 години. Пробвам да го кача:
Изображение
Аватар
wildrose
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2009, 15:53

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот wildrose » 28 Мар 2009, 15:59

Е, успях.
Другите две храстчета,ми се струва неправилно са определени като кипариси. Не пазя етикетите.
Ето единия, който ме съмнява да е и Туя:
Изображение.
А това е проблемното растение, което много ми прилича на Juniperus:
Изображение
Така или иначе няма смисъл да гадая, а направо ще отида в градинския център да видя какви видове са, и ако не са кипариси, ще се поровя за особеностите на отглеждането.
Мериголд, благодаря за съвета. :da1
Аватар
wildrose
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2009, 15:53

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот zamakat » 31 Мар 2009, 20:43

И според мен е юниперус. Точно този и моя въшлясва и има някакъв бял налеп и след като напръскам с дициз се оправя. И много обичам да ги подрязвам.Тъкмо ще се премахне изсъхналото и така се сгъстява и стават най различни форми.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот Мериголд » 31 Мар 2009, 22:18

Първото е хамеципарис, вторто е юниперус.
Ето ме и мен!
Аватар
Мериголд
Експерт
 
Мнения: 163
Регистриран на: 06 Яну 2009, 03:43
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот wildrose » 01 Апр 2009, 10:44

Zamakat, Merigold,
Изображение
Аватар
wildrose
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2009, 15:53

Re: Въпрос за кипарис

Мнениеот wildrose » 01 Апр 2009, 11:10

Sorry, tova e za vas, blagodarq:)
Изображение
Аватар
wildrose
Малко цвете
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2009, 15:53

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ДЕКОРАТИВНО-ЛИСТНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: aheikihaako, ielicavlivitu