Switch to full style
Добави отговор

Обикновената манатарка - Boletus edulis

30 Мар 2009, 23:44

Можете да давате своите мнения за публикацията
http://cvetq.info/comment.php?comment.news.198.extend

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

31 Мар 2009, 09:31

Gradinar написа:Можете да давате своите мнения за публикацията
http://cvetq.info/comment.php?comment.news.198.extend

Интересна тема :D доста години се занимавахме със заготовка на диворастящи гъби и билки ,а манатарките си спомням по бай Тошово време се изкупуваха по 30 -70 стотинки за килограм но тогава имаше тонове продукция и никой не се интересуваше.Сега сухата манатарка е над 100 лв в зависимост от качеството .Много се цени тъй като е изключително калорична и и се носи славата че изчиства токсичните и радиоактивни елементи от организма.Аз я предпочитам маринована,панирана и печена на жар със сланинка :) :) :) .Въпреки усилия на много учени не може да се клтивира и отглежда в изкуствена среда даже да са на лице всички условия .Хайде че поогладнях :) :) :)

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

31 Мар 2009, 10:29

keisi-flowers написа:
Gradinar написа:Можете да давате своите мнения за публикацията
http://cvetq.info/comment.php?comment.news.198.extend

Интересна тема :D доста години се занимавахме със заготовка на диворастящи гъби и билки ,а манатарките си спомням по бай Тошово време се изкупуваха по 30 -70 стотинки за килограм но тогава имаше тонове продукция и никой не се интересуваше.Сега сухата манатарка е над 100 лв в зависимост от качеството .Много се цени тъй като е изключително калорична и и се носи славата че изчиства токсичните и радиоактивни елементи от организма.Аз я предпочитам маринована,панирана и печена на жар със сланинка :) :) :) .Въпреки усилия на много учени не може да се клтивира и отглежда в изкуствена среда даже да са на лице всички условия .Хайде че поогладнях :) :) :)


Май и аз огладнях :) :)

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

31 Мар 2009, 13:50

]

Май и аз огладнях :) :)[/quote]
Съжалявам че тази година нямах във фризера щях да почерпя :D ,но ме нямаше пролетта и есента да си събера а и колегите по гъби казват че миналата година е било доста сушаво и не е имало задоволително

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

31 Мар 2009, 21:09

Здравейте и поздравления за хубавата тема.Мога гордо да се похваля че съм бог :-D на гъбите или поне тези който растат по нашия край,а те са доста :P
С моя мъж се занимаваме с манатарките от 9 години(тоест от както сме заедно)изкупували сме и рижика,но за съжаление с всяка година цените на гъбите в сурово ,а и в сухо състояние :( падат.Просто така да се каже се бъзикат с цените,а манатарката е деликатес например в Италия и чужденците дават луди пари за нея.Преди време бях чула че за 100 гр. манатарка дават 300 евро,но сега незнам как е.Наближава им сезона и ще сме на линия :) само дъждове и слънце да има.В нашите гори растат доста от манатарките,има рижинки,челядинки,булка гъба,сърнела,масловка която пак е към вид манатарки,горски и ливаден пачикрак,горска и ливадна печурка и още други който ние не берем но се ядат :da1
Без манатарки не сме останали,това е закон за нас имаме винаги в сухо или прясно състояние когато им е сезона.Повечето пъти ги берем за да ги продаваме,но оставаме винаги малко и за нас. :da :da :da
Миналата година беше 7 лв. за килограм първо качество(сурово състояние),да видим тази колко ще е.
А аз да си призная най я обичам панирана с галета и то от всички качества само 3 защото има повече "месо".....
Мога да пиша романи на тая тема ама спирам чеее.........и аз огладнях :-da :-da :-da :-da

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

01 Апр 2009, 07:10

Танче ако искаш да пишем за някоя гъба - кажи :) За нас ще е удоволствие да издирим малко инфо :)

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

01 Апр 2009, 10:24

Танче, при нас е така с рибата, както при вас с гъбите :) :) :)
вий си имате гъби, ние така си имаме риба, :D

Re: Обикновената манатарка - Boletus edulis

01 Апр 2009, 12:06

Gradinar написа:Танче ако искаш да пишем за някоя гъба - кажи :) За нас ще е удоволствие да издирим малко инфо :)

Ами като се замисля може да се намери инфо за сърнелата :-D .Тази гъба я има в нашите гори,но едно семейство се отрови от нея :( поради консумацията на нейния опасен двойник :( ,така че ще е добре да се запознаем с нея и да я обсъдим тая гъба :? .Ние не я берем понеже хич не ми е симпатична :)
Инфо и за така труднооткриваемият трюфел също няма да е излишно :-D
Била много вкусна по нашия край я има,ама за нея трябва да си опитомя диво прасе :) :) :) за да ми я откива,понеже е подземна гъба :P :P :P

zamakat написа:Танче, при нас е така с рибата, както при вас с гъбите :) :) :)
вий си имате гъби, ние така си имаме риба, :D


Ани и риба си имаме в изобилие.На мен гъбарството и рибарството са ми хобита.Е наща риба не е чак морска :) :) :) ама има де което е важно.
Добави отговор