Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Кои са цветята на гоблена?

Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот wylchin » 20 Сеп 2009, 21:20

Здравейте, моето хоби са гоблените и най-много обичам да шия цветя. Искам да попитам, някой може ли да ми каже как се казват цветята на този семплер? Попитах и на гобленарските форуми, но всеки ми казва различни имена или за едно име ми посочват различни цветя. Семплерът се казва "Алпийски цветя". Разбира се някои от тях разпознавам - тинтявата, камбанките, еделвайса и димитровчето. Помогнете ми за останалите. Благодаря предварително на всички отзовали се.
Изображение
Аватар
wylchin
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2009, 20:54

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот mama Dani » 22 Сеп 2009, 13:23

Въпросът е с повишена трудност, защото бродерията не може да даде ясна представа както една снимка, особено когато е показан само цвят, без стебло и листа, които са допълнителен ориентир, но на прима виста горе-доло се сещам за следното:

1-во, 6-то и 14 то са видове кампанули, трудно е да се определи точно кой вид, защото са много, а и хибридите си казват думата, но е кампанула така или иначе.

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

четвъртото е еделвайс

Изображение

седмото е вероятно нещо от рода на тинтява

Gentiana kochiana

Изображение

осмото е горска теменужка

Изображение

дванайстото вероятно е бяла анемония

Изображение

единайстото е това май, но сега не сещам как се казваше

Изображение

13-тото може би е бяла иглика

Primula

Изображение

16-тото е възможно да е вид цъфнал седум, гледайки листата, но не съм сигурна, останалите може би ще потърся, когато имам повече време. Това за сега от мен.
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот wylchin » 22 Сеп 2009, 14:24

Благодаря Ви много! Направих запитване до списанието, от което е схемата. Дано да отговорят.
Аватар
wylchin
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2009, 20:54

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот mama Dani » 22 Сеп 2009, 14:45

wylchin написа:Благодаря Ви много! Направих запитване до списанието, от което е схемата. Дано да отговорят.


Любопитно ще ми е да видя отговорите, макар, че много не вярвам на списанията, защото наскоро едно подобно издание каза за една снимка на фикус, че е олеандър.... :)
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот wylchin » 27 Сеп 2009, 19:41

Ето имената, които получих, но са само на aнглийски. Ако някой ги знае на български, моля да ги напише.

първи ред: Campanula poscharskyana, Helianthemum yellow, Rhodohypoxis baurii, Edelweiss
втори ред: Mountain Avens, Campanula cochleariifolia, Gentian, Viola cornuta (Horned Pansy)
трети ред: Erodium chamaedroides, Helianthemum scarlet, Alpine Aster,
Saxifrage Iris Pritchard
четвърти ред: Primula x pubescens, Clematis Alpina, Lewisia cotyledon, Dianthus Alpinus
Аватар
wylchin
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2009, 20:54

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот mama Dani » 28 Сеп 2009, 09:11

wylchin написа:Ето имената, които получих, но са само на aнглийски. Ако някой ги знае на български, моля да ги напише.

първи ред: Campanula poscharskyana, Helianthemum yellow, Rhodohypoxis baurii, Edelweiss
втори ред: Mountain Avens, Campanula cochleariifolia, Gentian, Viola cornuta (Horned Pansy)
трети ред: Erodium chamaedroides, Helianthemum scarlet, Alpine Aster,
Saxifrage Iris Pritchard
четвърти ред: Primula x pubescens, Clematis Alpina, Lewisia cotyledon, Dianthus Alpinus


Ама те, няма как да се изпишат на български, защото са си повечето на чист латински и това всъщност е истинското име на растението, някои са наистина на англ. и може би това е народното наименование на растението, но дори и така да е , когато го изпишеш в Гугъл , независимо на български или както е написано тук - при всички положения ще ти излезе информация, определено е трудно да се преведе на български нещо като Campanula poscharskyana, затова както предположих преди това е вид кампанула и ако искаш подробна информация копирай името и го постави в търсачката и ще имаш такава, но лично за теб ако е - стига ти да знаеш, че е просто кампанула, или на български - камбанка, продължавам доколкото мога с останалите :

Хелиатемум жълт
Родохипоксис - вид лилиум
Еделвайс

втори ред

Планинско омайниче
Кампанула
Синя тинтява
теменужка или виола - все едно, за по-подробно, horned e виолетова, pansy- кокона :-D

трети ред

вид Еродиум, на БГ - Часовниче
Хелиатемум - в превод от helia - светлина, от sunrose - слънчева роза, от sunflower - слънчево цвете, има и видове хелиатемуми, които са дървесни и месоядни.
Алпийска астра
Саксифрага или у нас т.н. Каменоломка

четвърти ред

примула или иглика
клематис - ясно е на всички какво е то
Левизия - сукулент в много разновидности, в превод с листа подобни на шпатула
и последно Диантус - което си е карамфил, в случая, вероятно алпийски
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот wylchin » 28 Сеп 2009, 19:57

Сърдечно Ви благодаря!
Аватар
wylchin
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2009, 20:54

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот mama Dani » 29 Сеп 2009, 19:21

wylchin написа:Сърдечно Ви благодаря!


За нищо, за мен беше удоволствие :-p
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Кои са цветята на гоблена?

Мнениеот mirrorex » 20 Апр 2016, 19:31

И аз съм търсач на имена на цветя. Мисля че това лилавото номер 13 го имам и съм му открил английското име: Aster. Првеодача на гугъл го превежда като Богородичка, назнем дали е точно така. Изглежда е семйство Маргаритки.
Идвам от Планета 42
Аватар
mirrorex
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Апр 2016, 19:24
Местоположение: Европа



Подобни теми


Назад към КАКВО Е ТОВА ЦВЕТЕ ?

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], ielicavlivitu