Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Форум Растения с каудекс

Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот Charodeika » 21 Яну 2009, 23:24

Едно от любимите ми растения ,които все още се мъча да си завъдя но без успех ,сигурно накрая ще си купя та да мирясам :)
Ако някой има опит със семената да се обажда ,как става номера :-D
Дървовидни или храстовидни растения от семейство /Аросупасеае/с дебели стволове,които в естесвената си среда достигат огромни размери ,но в саксийки не стават много големи и приличат на бонзаи .В основата стеблото има естествено удебеление/каудекс /което е водния резервоар на растениетоС блестящи листа и големи цветове от бяло,червено ,розово ,цветовете и на това растение ми напомнят на олеандъра :D цъфти от пролетта до късна есен :da Адениумът обожава слънцето ,за да цъфти обилно и продължително му трябва много слънце ,и нормални количества вода ,обича сух въздух .Минимални температури около 10 градуса .Размножаването става ,със семена ,въздушни отводи и резници.
Изображение
Изображение
Изображение
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот Neli Maneva » 22 Яну 2009, 19:55

Здравей!
Миналата пролет за пръв път опитах да посея семена от адениум. Опитът ми не беше много успешен. От 8 семенца ми поникнаха 2 растения само. Просто аз ги обърках семената, бяха се разпукали и после ги уморих, поне си видях грешката. Тази година поръчах 10 семенца и ще пробвам пак. Нямам много опит със семена от сукуленти, ама проба-грешка е най-добрият учител. Така изглеждаше поникналото растение след 5 месеца. В момента и мъничко по-голямо. На пролет ще преброя и ако имам пак две адениумчета значи ще съм се правила със презимуването отлично.

Чела съм, че адениум размножен чрез отводи не прави каудекс.
Изображение
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот TediDelcheva » 05 Май 2009, 23:24

Нелка,дебелачко ти е разкошен и сигурно още е пораснал :-p
сега да споделя и за моя първи опит от сеитбата на семенца-изложих се...а уж четох доста инфо преди да се захвана...та от 14броя(за което съм толкова благодарна на съфорумка,че ми ги изпрати)добре изглеждат в момента 6 и съм в очакване на още 2 семенца,но май няма да излезе нищо от там :( сега нищо друго не ми остава освен да чакам и да се надявам поне едничко да успее да стане хубавко като на Нели-пу,пу да не й го урочасам сладуркото...
Аватар
TediDelcheva
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Мар 2009, 19:48
Местоположение: Димитровград

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот Charodeika » 07 Май 2009, 16:08

Нели за колко време покълват семенцата ?
да знам дали има надежда :-da
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот Neli Maneva » 07 Май 2009, 16:33

на 3-4 ден се пропусват семената. Аз миналата година ги посях върху зеолит и ги обърках - като се пропукаха не можаха да се забият хубаво между зрънцата зеолит и изгниха. Тази пролет насях мъничко, семената ми бяха подарени, пак зи засях в зеолит тези които се разпукаха първи им помогнах и те сега са на две листенца, останалите семенца отново изгниха защото беше много студено още в налалото на април. Сега обаче чакам още семена от чехия тях ще пробвам една част да ги засипя с малко зеолит и почва, този път ще им разбъркам манджа, другата част пак върху почвата. Лично на мен са ми трудна работа сукулентите, не мога да им се нагодя на начина на живот. Но двете ми семеначета от миналата пролет са живички не са порастнали защото през зимата им капнах вода само два пъти като ги видях да се сбръчкват, чак тогава ги съжалих. Експериментите са му майката според мене. Докато налучкам как никнат кактусите имах 5 години неуспешни опити, ако поникнеха после умираха, и така проба-грешка сега се справям с бодливите чудеса на природата остана и с дебелите да се справя :-D Сея толкова адениуми заради брат ми, той иска после да си поиграе с тях и да ги прави на бонзаи и аз нали съм добра кака ко да правя уйдисвам му на акъла :P
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот Charodeika » 07 Май 2009, 16:38

ммм ти ме отчая с аденума а за кактусите ,според мен никненето е по лесната част от работата ,ама после аз май ги давя :?
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот neron666 » 30 Юли 2009, 19:40

Имам за продаване 4,5 адениума на една година,заинтересованите да пишат на лични :-D
Аватар
neron666
Малко цвете
 
Мнения: 22
Регистриран на: 12 Яну 2009, 23:46
Местоположение: пазарджик

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот mariatrifon67 » 20 Юни 2011, 15:07

Кажете ми, моля ви -къде да си поръчам семена?
Аватар
mariatrifon67
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Май 2011, 16:16

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот cvetar » 08 Дек 2012, 14:25

Charodeika написа:...Размножаването става ,със семена ,въздушни отводи и резници...


... и чрез облагородяване на семеначета,образували вече каудекс.Този начин за жалост у нас не е популярен,но това лесно може да се промени.Стига човек да иска да го направи.Скъпи растения са,но когато имаш семеначетата с еднакъв цвят,ти си приисква да имаш нещо различно...и да имаш нещо такова...multi grafted /облагородена подложка с няколко цвята/

Изображение

а колко много красиви видове има тук...http://toptropicals.com/html/toptropica ... denium.htm

Примери за облагородяване "на разцеп" има много.Ето едно филмче за гледане



и малко снимки,от които се вижда,че няма нищо сложно за правене.Да напомня,че сокът на растението е отровен и може да работим с ръкавици,и да се измием добре след работа.Снимките са оттук ...http://www.adenium.com.tw/desert5.htm

На първата се вижда приготвянето на подложката адениум

Изображение

на втората и третата снимка се вижда как се реже подложката адениум

Изображение

Изображение

следващата снимка показва клиновидно подостряне на калемчето от клонче от желания цвят адениум за облагoрoдяване

Изображение

следва напъхване на калемчето в разреза на подложката и превързване

Изображение

Изображение

Изображение

и поставяне на пликче за запазване на влагата

Изображение

А ето и какво ще се получи,ако имате успешно прихващане

Изображение

Изображение

Ако това ви се вижда сложно,нека видим как се справят и други юнаци.... :) При това много успешно ! Ето тук ...
http://adeniumlove.wordpress.com/2011/01/29/250/

Този начин показва просто прилепване на повърхностите на отрязаната гладко подложка и калемче.При това калемчето може да бъде просто част от клонче без листа с дължина 2-3 см,съдържащо 1-2 пъпки...

Ето готовата отрязана подложка

Изображение

Ето и приготвянето на калемче с 1-2 пъпки по него

ИзображениеИзображение

Следва да наместим калемчето точно централно върху отреза на подложката и да обвием стегнато с пликче

ИзображениеИзображение

Пристягаме и с ластиче,чиято роля е да изолира присадката чрез пликчето,но в същото време и да притиска калемчето посредством найлоновото пликче към подложката,за да се осъществи прихващането

Изображение

И...резултатът след около 2 месеца

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Адениум /Adenium/-Пустинна роза

Мнениеот elinpelin03 » 11 Ное 2021, 01:12

Обожавам меките, пухкави пътеки. Имам такива в спалнята и сутрин, когато стъпя на тях, усещането е просто невероятно. Пък и лесно се поддържат. Много съм доволна.
Аватар
elinpelin03
Малко цвете
 
Мнения: 10
Регистриран на: 11 Ное 2021, 01:10

Следваща


Подобни теми


Назад към Растения с каудекс

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron