Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Ешеверия - Echeveria

Форум сукуленти

Ешеверия - Echeveria

Мнениеот Gradinar » 08 Ное 2008, 14:01

Ешевериите са едни от най-често отглежданите сукуленти, но малцина знаят истинското им име. Повечето любители ги наричат погрешно кактуси, а мнозина ги познават като пустинни рози, студениче или Дебела Мара.

Родината му е Мексико. Цветовете му са алено-червени с жълти върхове. Цъфти от март до юли. Листата са месести и имат форма на розетка.

Листа: Сиво-зеленикави, с различни оттенъци
Восъчният налеп, както и лекият мъх по листата, предпазват растенията от слънчевия пек и от сланите. При ярко слънчево греене восъчният слой се удебелява, поради което листата придобиват сиво-бял или синкаво-син оттенък, а краищата и връхчетата почервеняват.
За всеки вид е характерно определено количество листа в розетката, затова, дори част от тях да окапят поради неблагоприятните условия през зимата, растението си ги възстановява през топлия период.
Повечето ешеверии имат силно скъсено стъбло, но се срещат и храстовидни.

Цветове: Много цветчетата с форма на камбанка, от 1 до 5 см в диаметър, плътни, покрити с восъчен налеп или с мъх, подобно на листата. На цвят са от бледо жълтозелени до оранжево-червени, от външната страна по-ярки.

Цъфти: август – септември.

Не се полива директно, а само почвата или се поставя вода в подложката. Водата не бива да застоява, защото корените лесно могат да изгният. През зимата се полива пестеливо. Когато се пресажда е добре да се постави малко глина и пясък в почвата.

Обича изключително много слънцето. През лятото вирее добре на балкона. Температурата в стаята не бива да пада под 15 градуса.
Размножаване: Малки странични розетки се отделят от растението и се поставят направо в почва, обогатена с малко тор и по възможност премесена с пясък.

През зимата спокойно издържа на ниски температури в помещението - под 10 градуса. В миналото са го наричали "студениче".

Внимание:

В жегите листата започват да се сбръчкват, което показва, че растенията остро се нуждаят от поливане.

В домашни условия дължината на стъблата и плътността на листните розетки зависят от осветяването.
На южни и източни изложения стъблата растат бавно и листата по тях се разполагат компактно.
На западни и особено на северни прозорци рано напролет растенията се изтеглят, защото вегетацията започва при слабо слънчево огряване. Там растенията не цъфтят, докато на южните почти всички видове цъфтят ежегодно.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Ешеверия - Echeveria

Мнениеот Neli Maneva » 07 Фев 2009, 17:03

имам няколко вида ешеверии и едната ме зарадва днес с цветче. Отдавна е направила пъпчици но я държа на хладно и сигурно затова толкова дълго се бави с цветовете
Изображение
Изображение
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: Ешеверия - Echeveria

Мнениеот marchela » 07 Фев 2009, 18:13

Голяма красавица си имаш Нели. :? :D
Изображение
Аватар
marchela
Средно цветенце
 
Мнения: 337
Регистриран на: 04 Яну 2009, 15:53
Местоположение: Айтос

Re: Ешеверия - Echeveria

Мнениеот Charodeika » 07 Фев 2009, 19:09

Миналото лято изкачвахме един връх и там имаше много такива ,естествено си отскубнах едно ,но нещо не расте както трябва ,ама аз съм го сложила върху една ограда и го чакам да порасне :-da май ще го преместя :da1
Щом затвориш очи,аз ще дойда в съня ти,с нежни кротки коси и с крилете на истинска фея.Тиха песен в нощта сред листата от клен ще запея..И ще бъдем деца и ще бродим в мечти през сияйни златисти пътеки,а когато отвориш очи,аз ще бъда прозрачна сълза ....
Аватар
Charodeika
Напредващи
 
Мнения: 164
Регистриран на: 16 Яну 2009, 18:31
Местоположение: На края на света !

Re: Ешеверия - Echeveria

Мнениеот MEGGI » 08 Фев 2009, 11:29

едно подобно и от менИзображениеимам и едно подобно зелено и нискорастящо,но по-скоро е като по-горната снимка и е зелено.сега нямам снимка. :-p
започва новия сезон на ''искам това цвете''Изображение
Аватар
MEGGI
Напредващи
 
Мнения: 36
Регистриран на: 14 Яну 2009, 21:25
Местоположение: пред компа-пазарджик



Подобни теми


Назад към Сукуленти

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google [Bot], Google Adsense [Bot]


cron