Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

алое сапунария-aloe saponaria

Форум сукуленти

алое сапунария-aloe saponaria

Мнениеот zamakat » 15 Фев 2009, 19:12

Когато известният ботаник и пътешественик- изследовател Милер обикалял районът на остров Добра Надежда в Южна Африка, той направил интересно откритие.Местните жители имали особено красива, гладка и блестяща кожа и бистър тен на лицето.Дори и по- възрастните хора се отличавали с младежка кожа и свежа външност.Милер наблюдавал начина им на живот и установил, че африканците изстискват от тъмнозелените листа на определен вид голямо алое бял сок,подобен на течен сапун и го използвали за миене.Съдържащите се в този сок лечебни вещества, не само почистват порите на кожата, но и представляват защита срещу ултравиолетовите лъчи,като по този начин предотвратяват образуването на бръчки.Така природата предлага готов за използване течен медицински сапун, за който до сега знаеха малцина посветени.Този вид алое,след откриването му от европейците,получава названието aloe saponaria,т.е. сапунено алое. Използва се за миене не само в Африка но и в САЩ и Мексико.Негови синоними са -"Алое Каролина" и "Американско алое".Както при повечето видове то разкрива пищността на цветовете си през август септември.Високо израстналата цветна корона е искрящо червена.
Изображение
http://calphotos.berkeley.edu/imgs/128x ... /2053.jpeg
Изображение
Изображение
Имам това алое и синът ми друг сапун не признава и има много гладка и избистрена кожа. Аз също го ползвам, но признавам не съм толкова упорита.Обичам да колекционирам алоета .А понякога се възползваме и от тяхните лечебни качества.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: алое сапунария-aloe saponaria

Мнениеот Neli Maneva » 15 Фев 2009, 19:20

и аз имам такова алое, това лято направи много нови розетки. zamakat издай тайната, как се ползва, нещо предварително обработваш ли го за да се измиеш или направо със сокът от откъснатото листо?
Изображение
Аватар
Neli Maneva
Експерт
 
Мнения: 147
Регистриран на: 19 Яну 2009, 21:04

Re: алое сапунария-aloe saponaria

Мнениеот zamakat » 15 Фев 2009, 19:52

Здрасти Нели . :D Забелязах, че имаш същото алое,още когато разглеждах прекрасните ти кактуси . Аз също много ги обичам, но много проблеми създават с пренасянето, когато станаха големи и много.От алоето направо избираш един дебел и сочен лист и си изстискваш от мазния сок,като го разтриеш по ръцете, той леко се пени като сапун,опитай и ще видиш колко свежа става кожата. Ние имаме много такива алоета и винаги на мивката има отрязан лист.Резваш си малко от него-мажеш,утре пак резваш,пак мажеш.И нищо не правиш - аз такива ги харесвам.Ако знаеш само до каква големина беше стигнал един от екземплярите,ама го продададох,че още ме боли сърцето за него.Ама то беше врънкане, а и ние бяхме затънали в дългове и се принудих.Сегашните ми са по малки, но и те вършат работа.Обичам това алое защото е от неумиргащите.Веднъж се получи така залисани от работа едно издънче стоя почти година изскубано и несято без пръст-близо една година и пак не умря-сях го чак на другата пролет.Направо съм за утрепване,ако имаше наказание за отношение към цветята трябваше да ме осъдят на смърт :l Затова обичам кактусите-не изискват много,много да им се превтрисаш.А сега вече минах на студоустойчиви кактуси -ти имаш ли такива? Но май трябва да направим специална темичка за тях.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39



Подобни теми


Назад към Сукуленти

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани