Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

раздел храстовидни

Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот scleri » 29 Дек 2010, 11:20

Здравейте.

Срещу скромна сума от няколко лева станах собственик на едно пакетче семена / около стотина / от това не само интересно но и полезно растение.
Сега се обръщам към вас с молба за помощ. Как се сее това чудо? Как се отглежда?
Чувал съм че възрастните растения са крайно непретенциозни. Отнася ли се това определение и за малките току що поникнали растения? Като любител кактусист бих ги нарекъл семеначета, но не знам това ли е точната дума която се използва в градинарството. Може би трябва да кажа разсад. Моля ви не ми се смейте. С кактуси се занимавам повече от двайсет години, но в градинарството съм напълно начинаещ. За това помагайте. Какво трябва да направя за да имам догодина в двора си две, три растения от този вид. Повече не са ми нужни.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот DarinaN » 29 Дек 2010, 19:45

от написаното правя извод, че вече са налице растения - да ?
опази ги до пролет - тогава вече трябва да са към 20 - тина см и добре развит корен и слагай на постоянно място . ако се чудиш какво място обича ...... тук сме малко скъпи на опита - всеки си го пази за себе си
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот scleri » 29 Дек 2010, 20:04

Може би съм се изразил малко неясно. В момента разполагам само със семена. Не ми е много ясно при какви условия трябва да ги сея за да поникнат, и какви грижи трябва да положа след това за да оцелеят.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот cvetar » 29 Дек 2010, 22:09

Здравейте,scleri ! Обръщам се и към останалите потребители : като търсите тема или инфо за нещо,форумът е снабден с търсачка ! В горния десен ъгъл е и е достатъчно да напишете търсеното име на растение или дума и да натиснете "търсене"...И ако има тема вече пусната - ще ви излезе всичко.
DarinaN написа:.... тук сме малко скъпи на опита - всеки си го пази за себе си

За пореден път Даринка не е чела или потърсила,но си пише...защото ако го беше направила,щеше да види писаното от нашите потребители - Ани/Zamakat/,Мериголд и Алпина за лиция,мерджана...и че те не са пазили опита си ,а са го споделили.

http://cvetq.info/forum/viewtopic.php?f ... &start=100

zamakat написа:
Една клиентка ми се похвали, че се е сдобила с много интересно растение и ми каза неговите имена, от които естествено в първия момент аз нищо не запомних, само ми остана в главата едно от имената - императорски плод, било билка на дълголетието и мнооогоо лечебно за много болести. Сещам се за това растение след известно време и викам: "бе какво ли беше това? Я да питам чичо Google". И написах "императорски плод", излязоха и другите му наименования:

други имена: лиций, лициум, гоу чи дзъ, императорски плодчета

латинско название: Lycium chinensis, Lycium barbarum L.

После натиснах на "изображения"...
Добре намерих растението. Обаче като видях снимките, бях много учудена. Толкова ми заприлича на един бурен, дето съществува на оградата с комшиите, още когато купихме мястото преди 25 години. Гледам го така и така - прилича си на Мерджан. Прави същите малки червени плодчета. Но никога не сме знаели, че се ядат и са полезни. Изпращам ви две снимки на моето растение:

Изображение

Изображение

Да ми кажете е ли наистина това Мерджан??? И е толкова упорито! Когато купихме мястото беше цялото в тръни и бурени, троскот, всичко успях да изкореня, само то си стои до ден днешен. Страшно яко растение - от не умиращите :) ! Ако и по качествата си наистина е това, няма повече да го кореня.

Цяло лято му правих снимки с целта да ви го покажа и да ви питам и всичките ставаха размазани и нищо не излизаше от тях с изключение на тези двете ! :)

Ето и допълнително ИНФО за Мерджана - http://hanlin.hit.bg/wolfberry_bg.htm


Алпина написа:Отново за лициума. Лициумът, който се среща масово у нас - подивял, също е с азиатски произход, но е Lycium halimifolium. Макар и не толкова популярен като китайския лициум, той има сходно действие като билка - антиоксидант, имуностимулатор, с антираков, с подмладяващ ефект (и съгласно този сайт е превъзходна храна : http://www.pfaf.org ) и т.н. Единственото условие е плодовете да се берат добре узрели, иначе съдържат соланин. Китайският лициум (Lycium chinense) е по-популярен като билка и даже и унас се продават изсушените му плодчета под името "годжи бери". Отглеждането на китайски лициум не би трябвало да е проблем, по изисквания той е абсолютно сходен с местния. И тъй като се начетох на какво ли не за чудодейните му свойства, реших да си внеса семена от него. Живот и здраве, наесен ще зарибявам българския пазар с фиданки от годжи бери. Според някой твърдения, можел да цъфне и върже още на първата година - разбира се съвсем символичен урожай.


Нека сами потребителите да си направят изводи кой как пише ... :)
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот scleri » 29 Дек 2010, 22:54

Здравейте отново.

Извинявам се за бъркотията която предизвиках. Или аз не мога да се изразявам ясно, или има някаква друга причина но явно не можем да се разберем.
Ако забелязвате аз не питам що за чудо е това Мерджанът, а КАК СЕ СЕЯТ СЕМЕНА ОТ МЕРДЖАН. Като растение той ми е добре познат. Виждал съм го на живо. Изчел съм в нета един куп мнения, включително и писаното в този форум, за това колко е полезен и т.н. Ако трябва да съм искрен намерих в един англоезичен форум и малко оскъдна информация как се сее, но попитах тук защото се надявах да получа помощ на базата на български опит. Знам че има хора които успешно са сяли това растение, а аз както си признах съм съвсем начинаещ не само по отношение на Мерджана, а въобще в градинарството.

Още веднъж се извинявам че попитах. Ще потърся помощ и в другите градинарски форуми. Надявам се някъде да разберат какво точно ме интересува.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот zamakat » 29 Дек 2010, 23:27

Здравейте, скъпи приятели,рядко поради проблеми имам възможност да влизам във форума и сега не може да не се включа в темата, защото наистина Цветар е прав, тогава опита ни за лиция беше един , а сега вече е друг и няма защо да го крием и отново можем да го споделим.
Не знам какви семенца има нашия колега -дали диви или от китайския лиций, но аз си закупих от Англия семенца и всичките 20 броя поникнаха през миналата пролет.Температурата трябва да е над 20градуса и да са засадени плитко около 5мм дълбочина в богата на хумус почва, за около 7-10 дни.
Ето още по темата от нашия онлайн магазин
http://garden.zamakat.com/index/details/0846/
Дано това с коментариите отдолу да ви свърши работа
аз първо ги засадих общо в една паничка и ги похлупих с прозрачен капак, после постепенно открих и като поотраснаха ги пикирах отделно всяко отделно в кофичка . междувременно се тръшнаха 3-4. Към средата на лятото засадих на постоянното им място - на слънце. Обаче ми прави впечатление не расте много бързо, поне не както на мен ми се искаше. Но сравнително, не се бой. Аз съм много слаба в поникването на семена , мразя го това, защото никога не ми никнат, все са едни капризни. Още веднъж се убедих че мержана е яко растение, и семената са яки, значи нивото на градинаря и ниво начинаещ за лиция.
А сега на късна есен мъжа ми искаше да направи проба пак със семена от него иаз му викам -няма да поникнат- не му е време. Ама не- той ги хвърли на майтап в едно сандъче, и похлюпи, и от тогава като се наредиха едни проблеми, кой да ти мисли за тях. И след месец като ги погледнахме - поникнали на 90 процента. Така че моят съвет е- имате дори сто семена, а ви трябват 3-4 растения. Сега можете да засадите 20 - с пинсетка ги наредете на разстояниепрез 2-3 см. дръжте на топло и светло. Другите оставете за на пролет.и по същия начин .
По нататък вече ще имаме опит и с презимуването на китайския лиций. Сега за първа зима оставих три на вън - тези от пролетта. и три от кофичките прибрах вътре но на хладно, неотоплено. Тези ,които бяха в земята станаха три пъти по големи от тези ,които прекараха лятото в кофичките. За дивия вече знаем че зимува без проблем , най вероятно и този ще е така, но го позатрупах с тор и малко иглички. На пролет ще ви кажа резултата
Използвам момента, че се включих, да ви изпратя на всички поздрави и целувчици :-p :D :pp4 :pp7
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот scleri » 30 Дек 2010, 11:45

От мен едно голямо БЛАГОДАРЯ.

Точно от това имах нужда. Два реда за условията при които се сее и две шепи кураж.
В края на януари ще сея поредната порция кактусови семена. Този път ще са малко. Не повече от трийсетина вида така че в " люпилника " ще има място и за една кутийка семена от Лиций. И моите семена са от Англия, за това се надявам да става въпрос за културната / или по-скоро китайската / форма на растението.
Надявам се и китайският лиций да няма проблеми със студа така както и неговия български събрат - Мерджан-а. Поне по сайтовете които открих пише че без проблеми издържа на температури до минус 25 - 27 градуса.

Ако семената се окажат качествени и покълнат така както са покълнали семената на колежката, а и ако аз успея да ги опазя на есен ще имам доста Лиций за раздаване. Стийскайте палци.


Приятен ден, и весели празници на всички.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот cvetar » 09 Фев 2011, 17:39

Желаещите да се снабдят с това полезно растение може да цъкнат тук за информация,ако желаят.

http://www.otto.de/is-bin/INTERSHOP.enf ... est=DV2010
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот scleri » 13 Фев 2011, 00:10

Интересен сайт само че цена за едно растение - 15 евро плюс поне още десетина за транспорт.
Същото растение се предлага и отhttp://zelena-prolet.com/ на скромната цена от три български лева/ десетократно по - евтино / . За съжаление от този разсадник не предлагат онлайн пазаруване. Можем само да завиждаме на софиянци за това че живеят на няколко километра от Негован.
Аватар
scleri
Малко цвете
 
Мнения: 13
Регистриран на: 20 Яну 2009, 15:44

Re: Годжи бери / Мерджан / наричан още и Лиций

Мнениеот DarinaN » 15 Фев 2011, 12:42

scleri написа:Интересен сайт само че цена за едно растение - 15 евро плюс поне още десетина за транспорт.
Същото растение се предлага и отhttp://zelena-prolet.com/ на скромната цена от три български лева/ десетократно по - евтино / . За съжаление от този разсадник не предлагат онлайн пазаруване. Можем само да завиждаме на софиянци за това че живеят на няколко километра от Негован.

винаги можеш да намериш някой софиянец , който ще ти услужи и дори ще ти го прати по пощата.
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Следваща


Подобни теми


Назад към ХРАСТОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron