Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Карамбол

раздел храстовидни

Карамбол

Мнениеот Ордонез » 30 Сеп 2010, 19:31

Моля за помощ и съвет, току що ометохме ( хапнахме ) 3 карамбола от които отделих няколко семена - какво да ги правя ?? Искам да ги засадя но незнам процедурата , ако има такава или всичко е стандартно. Моля някой да помогне. А също и за Папаята, имам и от нея семена, пак пресни от днес. как да процедирам. И последен въпрос , някой има ли дръвче папая което да ражда? Благодаря.

ПС: По първия въпрос си намерих отговор ...........и той е....
Карамбола е вечнозелено дърво, високо от 5 до 8 м. Родината на карамбола е Цейлон, но в продължение на много векове тя се култивира из цяла Югоизточна Азия. Расте бавно, затова се явява идеално за отглеждане в контейнери. Цъфти с ароматни розови цветове. Плодовете са сочни, кисело-сладки или сладки, а когато се разрежат напомнят на звезда. Затова често я наричат звезден плод. Пониците, които са отгледани от семена, започват да плодоносят след 2-3 години след засяването. Листата са тъмнозелени, перести с дължина 15-30 см, много ароматни и богати н етерични масла. Листата са много чувствителни на светлината и в по-голяма или по-малка степен са склонни да се събират през нощта или когато дървото изпитва стрес (например, при преместването на контейнера).
Цъфти с ароматни розови цветове, събрани в метловидни съцветия. Цветовете се появяват на младите клонки в пазвите на листата през цялата година, но най-обилно - от пролетта до есента.
Плодовете са с жълт цвят, покрити с восъчен налеп и имат дължина 5-15 см. А най-добро развитие и плододаване, (снимка) растенията се нуждаят от много светлина и въпреки че може да понесе засенчване, това оказва влияние върху захарността на плодовете. В зимния период температурата не трябва да пада под 10 градуса. И ако възрастното дърво може да понесе понижение на температурата до минус 3 градуса без особени тревоги, то за младите растения температурата не трябва да пада под нулата.
Всички плодове има по пет ребра и при разрез напомнят звезда. Месото е много сочно, прозрачно с жълт цвят, не съдържа влакна, има кисело-сладък или сладък вкус. Узряват за около 2 месеца и колкото повече стоят на дървото, толкова по-сладки стават.
Всеки плод съдържа по 12 плоски кафяви семена, с дължина 6-12 мм.
Плодовете се събират в различна степен на зрялост, в зависимост от начина им на употреба. Зелените плодове се използват като зеленчуци в салати, мариноват се. Такива плодове могат да се съхраняват в свеж вид около 3 седмици, постепенно узрявайки и пожълтявайки, но вкусът им ще бъде леко кисел. Плодовете, които узряват изцяло на дървото, са по-сладки, употребяват се в свеж вид, като се приготвят салати, коктейли и торти. За храна се използват и цветовете на карамболата, и младите листа, като заместител на спанака.
Карамболата се размножава чрез семена и присаждане. Семената се засаждат във влажна почва (може да се използва торф, мъх, кокосово влакно) на дълбочина около 1 см. През лятото семената поникват в продължение на една седмица, а през зимата им е нужен три пъти по-дълъг период.
Аватар
Ордонез
Малко цвете
 
Мнения: 36
Регистриран на: 27 Сеп 2010, 21:44

Re: Карамбол

Мнениеот svetlozelen » 15 Окт 2010, 12:13

За папаята-едва ли някой може в Бг. да се похвали с раждащо дърво папая.....Обикновено е двудомна в дивата природа, хермафродитни са културните сортове.Култиварите на на "Соло" или Хавайската папая са еднодомни сортове, само1.8-2.4 м високи, от които се добиват малки плодове. Мексиканската папая ражда плодове с тегло до (4.5 кг), на много по-високи растения.Аз лично не мога да ги различа кои са 1 и 2домни като видя растението.Ако знаеш мястото на произхода на твоята,можеш да се надяваш на нещо,затова ти написах и по-горе различните сортове какви са.Но са красиви и като зелени растения ,а ти папая можеш да си хапваш явно когато поискаш.....ако разбира се не почерпиш с една заради инфото/толкоз само знам/. :P
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Карамбол

Мнениеот azalia » 26 Апр 2011, 17:04

Здравей!От миналата година отглеждам карамбол.По същия начин като теб си купих плод и засадих семките.Когато се отчаях вече, че нищо няма да поникне-те се появиха-малките карамболки-февруари 2010г.Лятото ги изнесох навън.Чувстваха се много добре докато не ги нападнаха акарчета-борбата бе безмилостно жестока/загубих едно растение/.Да не говорим,че карамболчетата са чувствителни на някои препарати за акари.Зимата бяха наредени по первазите на прозорците-отнякъде пак се появиха акари,хайде пак пръскане.Забравих как се казва препарата,но на дръвчетата им окапаха листата.За щастие карамболите имат голям хъс за живот и пак се върнаха от оня свят.Това е моят едногодишен опит с тях/забравих да пиша,че навън са на шарена сянка,не на пряко слънце/.Сега чакам да се повишат температурите и разликата през деня и нощта да е по-малка и пак ще ги изнеса на двора/отглеждам ги в Ахтопол/.Много интересно е ,че при допир свиват надолу листата, като мимозата.Забравих да пиша,че и белокрилката ги обича.Имам и папая.Поникна доста бавно,до зимата оживяха няколко папаи.Обичат топлина,а зимата не трябва да се преполиват-загниват корените им и умират-акарите и белокрилката са им основни врагове.На моите им окапаха листата-акарите са причина.Сега,тъй-като на някои им изсъхна върха,изкарват листа отстрани на стъблото.Дано да оживеят.По същия начин си купих плод на страстта,южноафриканска краставица,питахая/драконов плод/,гренадила.Сега имам страхотни растения от тях.Питахаята е кактус-плода ми хареса много,развива се чудесно,но иска светлина и вода.Та това е в общи линии моят опит с тези екзотични плодове.Дано съм ти била полезна!
Аватар
azalia
Малко цвете
 
Мнения: 12
Регистриран на: 07 Яну 2010, 14:55

Re: Карамбол

Мнениеот janislav » 22 Май 2011, 22:50

azalia, можеш ли да се сетиш за марката на препарата п-в акари, който им понася на карамболчетата ?
Аватар
janislav
Малко цвете
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Апр 2011, 12:41

Re: Карамбол

Мнениеот DarinaN » 24 Май 2011, 08:47

как така са се разболяли ? аз имам от две години / което ме подсеща да ги преместя в по - големи съдове / , отглеждам си и белокрилка най - редовно, но гадини по тях на съм виждала. да не би нещо .... в почвата да е имало ?
azalia , сложи една снимчица , моля . явно аз нещо не ги гледам както трябва , защото растат като костенурки :(
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив



Подобни теми


Назад към ХРАСТОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Google Adsense [Bot]