Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Олеандър/Nerium oleander L/

раздел храстовидни

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот ilimili » 15 Фев 2009, 16:58

Знам си аз,че няма нищо случайно на тоя свят,ама...Наистина съм била наблизо :-D 8-18 август???Познато ли ти звучи? :f
mama Dani написа:
ilimili написа:Нели,имам подобни спомени от Грузия и за флората и за пустите шашлъци. :D Дани,имам чувството,че сме почивали на едно и също място в Гърция това лято. :D Снимката прилича на моите от Неа Врасна.


Това е снимка от старо рибарско селище - Керамоти се казва, но навярно и ти си била някъде наоколо... :da
Аватар
ilimili
Средно цветенце
 
Мнения: 213
Регистриран на: 16 Яну 2009, 19:39

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот КалиД » 16 Фев 2009, 00:56

Баба ми гледаше олеандри,дакато беше жива.От тогава,може би е останала любовта ми към тях.В момента си захванах жълт и бананов цвят.Имам бял и розови.Мисля,че най-лесно пускат корени лятото.Или,моите бебоци са на слънчево място.Имам двугодишни,които стоят на хладно и по-сенчесто масто,а старите на студено.По принцип зимуват на студено,за да не хващат акари и въшки.Ако някой има червен,ще помоля за клонче,когато ги подрязва. :f
Аватар
КалиД
Експерт
 
Мнения: 92
Регистриран на: 21 Дек 2008, 22:22
Местоположение: гр.Девня

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот cvetar » 02 Авг 2009, 13:58

Моят олеандър това лято вече стана по-висок от мен,а цветовете му още ме радват...Ето ви малко снимки...

Изображение

Изображение

Изображение
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот Areka » 02 Авг 2009, 14:50

Ето и от моите Закум (Зокум) (Nerium oleander)
Изображение
Изображение
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот stela75 » 03 Авг 2009, 14:19

Арека,Цветар много са ви красиви закумите!Утре ще ми донесат резници от 2 - 3вида но не знам дали ще успея да ги вкореня.Толкова инфо изчетох за тази процедура че съвсем се обърках - едни казват на сянка други на слънце....Ще видим какво ще стане.
Аватар
stela75
Средно цветенце
 
Мнения: 104
Регистриран на: 15 Май 2009, 23:27
Местоположение: Славяново общ.Плевен

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот DarinaN » 05 Авг 2009, 22:50

чудесни са ви цветята / хрестчетата/, Ари и Цветар :D
майка ми имаше много години по нашенски зокум / олеандър/ . вярно че листчетата ме боцкаха като не успявах да взема завоя :) , но пък миришеше невероятно. все още не се въздържам като мина покрай цъфнал зокум да му награбя цветовете и да си пъхна носа в тях / проверявайте винаги за пчели и др. насекоми / :)
дори съм си кършила клончета, но така и не успях ...
все пак не е лошо да си имаш едно резервно отровно растение под ръка :D
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот Areka » 06 Авг 2009, 13:06

stela75 написа:Арека,Цветар много са ви красиви закумите!Утре ще ми донесат резници от 2 - 3вида но не знам дали ще успея да ги вкореня.Толкова инфо изчетох за тази процедура че съвсем се обърках - едни казват на сянка други на слънце....Ще видим какво ще стане.

Стели, относно вкореняването най добре е да стане в стъклен съд. Ако искаш да ти дава цветове добре е да го поставиш на слънчево място. Обича пряка слънчева светлина и обилно поливане, най-добре с престояла 24 часа открита вода.

DarinaN написа:чудесни са ви цветята / хрестчетата/, Ари и Цветар :D

Мерси! :D

DarinaN написа:все пак не е лошо да си имаш едно резервно отровно растение под ръка :D

Отровно действително, запозната съм с това и поради тази причина не го държа в близост до място, където се спи, или където щъкат дечицата.
При присаждане дори ползвам ръкавици. :D

За тези, които не са запознати-освен зокум, или олеандър, третото му название е лян.
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот victory_ » 06 Авг 2009, 14:21

Здравейте много съм впечатлена от различните видове закуми.
Голяма почитателка съм на тези разкошни храстчета/дръвчета да не кажа че направо съм влюбена в тях.
Но да ви се оплача тука където живея е по хладък климата и това цвете не е толкова разпространено и немога да си намеря резници за да си го захвана.
Ще съм ви много благодарна ,ако някой от тези колеги цветари който имат различни цветове да се свържат от с мен на лично и да ми пратят резници за да си го захвана и аз.
Аватар
victory_
Малко цвете
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Фев 2009, 20:18
Местоположение: Костинброд

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот stela75 » 06 Авг 2009, 15:04

Арека мила ти вкоренявала ли си?В стъклен съд ама навън или в помещение на по-хладно?Бавно ли става - да се настроя че не съм от наи-търпеливите :-D Хубави корени ли да чакам да направят или като избият точки зачатъци да ги садя?Май много станаха въпросите - извинявай. :-p
Аватар
stela75
Средно цветенце
 
Мнения: 104
Регистриран на: 15 Май 2009, 23:27
Местоположение: Славяново общ.Плевен

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

Мнениеот Areka » 06 Авг 2009, 16:59

stela75 написа:Стели, относно вкореняването най добре е да стане в стъклен съд. Ако искаш да ти дава цветове добре е да го поставиш на слънчево място. Обича пряка слънчева светлина и обилно поливане, най-добре с престояла 24 часа открита вода.
Арека мила ти вкоренявала ли си?В стъклен съд ама навън или в помещение на по-хладно?Бавно ли става - да се настроя че не съм от наи-търпеливите :-D Хубави корени ли да чакам да направят или като избият точки зачатъци да ги садя?Май много станаха въпросите - извинявай. :-p


Вкоренявала съм, разбира се резултатите ми са налице по-горе.:D
Казвам ти това от опит, освен че съм обръщала нета за още информация, която никога не е излишна, за да се ограмотявам допълнително. :D
При мен се получи, като бях поставила резниците в стъклен съд навън, на слънце през юни-юли беше(средата на лятото). През този период най-бързо се захващат. Местоположението, където се намират сега в градината ми е южно, свикнаха от съвсем мънички и така си вървят не сменям мястото им. Зимно време само ги премествам в парника, който също е с южно изложение. Казваш, че не си от най-търпеливите, но може би ще се наложи да почакаш. През периода сега август-септември ми се струва, че по-бавно ще се развиват, ще им е нужно повече време, за да пуснат коренчета. По добре изчакай докато се оформят напълно коренчетата, за да не се овредят при засаждането така и ти ще си по-спокойна, че вървят. Оптималната температура, която е нужна и дават по-опитните е около 18 - 20oС. Води се издръжливо растение така, че не се притеснявай след процедурите на засяване ще имаш удовлетворителен резултат.
Пожелавам ти успех!
Това, като допълнително инфо : ако след време имаш напаст от гадинки по растението(въшки, акари...) недай си Боже! Някъде из нета четох че, ако се засадят латинки в саксията на олеандъра, предпазвали растението от въшки. Аз още не съм пробвала този метод, но смятам, ако се наложи.

Попаднах на това според мен е полезно да се знае.
Любопитно
Изобилието от прелестни цветове, предлагани в разнообразни багри, както и възхитителният им аромат, правят олеандрите едни от любимите декоративни растения. Но зокумът притежава коварна красота. Животни и птици, имали неблагоразумието да вкусят листата му, умират. Загиват и насекомите, привлечени от нежното и чувствено ухание. Растението е отровно и за хората. Трябва много да се внимава да не попадне сок в очите, устните и нежните части на тялото. След допир или резитби и пресаждане е наложително ръцете да се измиват с вода и сапун. Опасно е да се престоява дълго в близост до цъфнал олеандър. В никакъв случай не го отглеждайте в помещенията, в които спите. Особено чувствителни към аромата му са децата - не ги допускайте до растението.

Но колкото и опасен да изглежда има и своите добри качества: viewtopic.php?f=17&t=482&start=10
Areka
Средно цветенце
 
Мнения: 227
Регистриран на: 07 Юни 2009, 02:36

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ХРАСТОВИДНИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани