раздел храстовидни
Добави отговор

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 22:10

Оооо мила знам че са отровни - за това изчаках малкия да стане на 3 год и да спре да пасе :)
По повод това за латинките да предпазват от въшки не е вярно.Аз тази година посадих латинки в кошчетата с каните и се събраха толкова много въшки по латинките че направо ги изядоха.
Много ти благодаря за инфото.Иаз изчетох доста но друго си е да ти го каже препатил човек. :-p Запазвам си правото за нови въпроси ако изникне нещо. :P :-D

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 23:15

stela75 написа:Оооо мила знам че са отровни - за това изчаках малкия да стане на 3 год и да спре да пасе :)
По повод това за латинките да предпазват от въшки не е вярно.Аз тази година посадих латинки в кошчетата с каните и се събраха толкова много въшки по латинките че направо ги изядоха.
Много ти благодаря за инфото.Иаз изчетох доста но друго си е да ти го каже препатил човек. :-p Запазвам си правото за нови въпроси ако изникне нещо. :P :-D


За латинките разбирам, изпитан метод от твоя страна, ще го имам впредвид. Но ставаше дума за това, че латинки предпазват зокума от напастта..., поне така разбрах от прочетените материали. Комбинацията м/у цветя наистина има някакво значение. :D А ти когато имаш нужда разбира се, че ще се допитваш. Без помощ няма да останеш, винаги ще се намери, кой да е насреща.:D

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

07 Авг 2009, 19:05

stela75 написа:В стъклен съд ама навън или в помещение на по-хладно?Бавно ли става - да се настроя че не съм от наи-търпеливите :-D Хубави корени ли да чакам да направят или като избият точки зачатъци да ги садя?Май много станаха въпросите - извинявай. :-p


Това лято вкорених за проба 2 резника от розов олеандър по различно време - през юни единия и през юли другия - за еднакво време - около месец, си пуснаха хубави корени.Използвай високо стъклено бурканче от лютеница.Изчакай да си пуснат хубави корени,не бързай да сееш ...Моите бяха в стая на полутъмно,зад щорите на прозореца на стаята.
За латинките - да ви кажа,те са от любимите лакомства на въшките...Почти не съм виждал латинки без въшки...Така че,този,който е писал,че предпазват - сигурно е имал предвид това,че от двете растения - пазеното и латинките - въшките ще предпочетат да се съберат на угощение по латинките,а няма да отидат на пазеното растение....Сигурното решение за въшки от всякакъв вид е да се пръска с препарат.Ако решие да се възползвате от моя личен опит - Нуреле Дурсбан е това,което ви трябва...Безотказно действие за дълъг период - 28 дни.

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

07 Авг 2009, 20:05

cvetar написа:Сигурното решение за въшки от всякакъв вид е да се пръска с препарат.Ако решие да се възползвате от моя личен опит - Нуреле Дурсбан е това,което ви трябва...Безотказно действие за дълъг период - 28 дни.


cvetar, ще имам впредвид препарата, който предлагаш. Но да питам това концентрат ли се води, и ако е такъв има ли възможност за смесване, като допълнение с друг продукт, и какъв?
Мойта работа стана две в едно(за въпросите). :b
Благодаря предварително!

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

07 Авг 2009, 23:36

Много ви благодаря за съветите.Въоръжила съм се с търпение и до 15 септември няма да ги садя.А да ви питам в какви саксии да ги посадя като им дойде времето.В малки ли?

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

08 Авг 2009, 00:30

Според мен е добре да имат пространство. Саксията им да не е много малка, нека да имат ширинка и да могат да се развиват и дишат спокойно. :D

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

08 Авг 2009, 00:41

Дай някакъв премерен размер че и идея си нямам.Не в разсадни предполагам а в тези средните.Мисля в тях да ги сложа че нали няма да се пресаждат чак до пролетта да не им е тясно.

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

08 Авг 2009, 02:15

stela75 написа:Дай някакъв премерен размер че и идея си нямам.Не в разсадни предполагам а в тези средните.Мисля в тях да ги сложа че нали няма да се пресаждат чак до пролетта да не им е тясно.


Засега в средни, а в последствие вече в по-големи, (моите са в тенекии от сирене) :) и виреят нормално, но оказва влияние и местоположението. Още нещо, понеже е издръжливо растение и непретенциозно може да се сее и директно в земята, или в пясък. Ако нямаш тази възможност и пространство си избираш подходяща саксия спрямо клонката, но не прекалено голяма. При прехвърлянето после от една в друга саксия трябва да се увериш, че са със стабилни корени (по-твърди), за да не се пречупят при засаждането. Като поотрасне резваш върха ,за да се разклони и да пуска цвят.
Наскоро четох някъде, че най-бързо резниците пускат корени, ако се поставят във вода, и към водата се прибави късче дървен въглен. По-опитните съветват, че е добре резниците, пуснали корени, да се засаждат в саксии с почвена смеска от листовка, парникова пръст или чимовка и пясък в съотношение 1:1:1 (това, като допълнение).
За моите ползвам парникова пръст и смятам да опитам да бучна една бройка в земята, та да видя дали и там ръката ми ще е лека. :D
На теб Стели пожелавам успех!

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

08 Авг 2009, 09:04

/ дано не прозвучи като спам / . вчера видях олеандър , не кичест , но много носитено тъмно розов - е, тези пояснения за добиване бегла представа за цвета/ имате ли такъв ? или да атакувам ? :-p / лошо, че не е далече :l / цвета беше уникален - не съм виждала на снимки тук

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

08 Авг 2009, 10:48

Предполагам, че такъв имаш впредвид: Изображение или греша?

С такава разцветка нямам, розовият ми е по-блед в сравнение с този по-горе. Единственото общо, е че не е кичест. Така, че атакувай... :) :-D :da
Добави отговор