Switch to full style
раздел храстовидни
Добави отговор

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

15 Фев 2009, 16:58

Знам си аз,че няма нищо случайно на тоя свят,ама...Наистина съм била наблизо :-D 8-18 август???Познато ли ти звучи? :f
mama Dani написа:
ilimili написа:Нели,имам подобни спомени от Грузия и за флората и за пустите шашлъци. :D Дани,имам чувството,че сме почивали на едно и също място в Гърция това лято. :D Снимката прилича на моите от Неа Врасна.


Това е снимка от старо рибарско селище - Керамоти се казва, но навярно и ти си била някъде наоколо... :da

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

16 Фев 2009, 00:56

Баба ми гледаше олеандри,дакато беше жива.От тогава,може би е останала любовта ми към тях.В момента си захванах жълт и бананов цвят.Имам бял и розови.Мисля,че най-лесно пускат корени лятото.Или,моите бебоци са на слънчево място.Имам двугодишни,които стоят на хладно и по-сенчесто масто,а старите на студено.По принцип зимуват на студено,за да не хващат акари и въшки.Ако някой има червен,ще помоля за клонче,когато ги подрязва. :f

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

02 Авг 2009, 13:58

Моят олеандър това лято вече стана по-висок от мен,а цветовете му още ме радват...Ето ви малко снимки...

Изображение

Изображение

Изображение

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

02 Авг 2009, 14:50

Ето и от моите Закум (Зокум) (Nerium oleander)
Изображение
Изображение

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

03 Авг 2009, 14:19

Арека,Цветар много са ви красиви закумите!Утре ще ми донесат резници от 2 - 3вида но не знам дали ще успея да ги вкореня.Толкова инфо изчетох за тази процедура че съвсем се обърках - едни казват на сянка други на слънце....Ще видим какво ще стане.

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

05 Авг 2009, 22:50

чудесни са ви цветята / хрестчетата/, Ари и Цветар :D
майка ми имаше много години по нашенски зокум / олеандър/ . вярно че листчетата ме боцкаха като не успявах да взема завоя :) , но пък миришеше невероятно. все още не се въздържам като мина покрай цъфнал зокум да му награбя цветовете и да си пъхна носа в тях / проверявайте винаги за пчели и др. насекоми / :)
дори съм си кършила клончета, но така и не успях ...
все пак не е лошо да си имаш едно резервно отровно растение под ръка :D

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 13:06

stela75 написа:Арека,Цветар много са ви красиви закумите!Утре ще ми донесат резници от 2 - 3вида но не знам дали ще успея да ги вкореня.Толкова инфо изчетох за тази процедура че съвсем се обърках - едни казват на сянка други на слънце....Ще видим какво ще стане.

Стели, относно вкореняването най добре е да стане в стъклен съд. Ако искаш да ти дава цветове добре е да го поставиш на слънчево място. Обича пряка слънчева светлина и обилно поливане, най-добре с престояла 24 часа открита вода.

DarinaN написа:чудесни са ви цветята / хрестчетата/, Ари и Цветар :D

Мерси! :D

DarinaN написа:все пак не е лошо да си имаш едно резервно отровно растение под ръка :D

Отровно действително, запозната съм с това и поради тази причина не го държа в близост до място, където се спи, или където щъкат дечицата.
При присаждане дори ползвам ръкавици. :D

За тези, които не са запознати-освен зокум, или олеандър, третото му название е лян.

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 14:21

Здравейте много съм впечатлена от различните видове закуми.
Голяма почитателка съм на тези разкошни храстчета/дръвчета да не кажа че направо съм влюбена в тях.
Но да ви се оплача тука където живея е по хладък климата и това цвете не е толкова разпространено и немога да си намеря резници за да си го захвана.
Ще съм ви много благодарна ,ако някой от тези колеги цветари който имат различни цветове да се свържат от с мен на лично и да ми пратят резници за да си го захвана и аз.

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 15:04

Арека мила ти вкоренявала ли си?В стъклен съд ама навън или в помещение на по-хладно?Бавно ли става - да се настроя че не съм от наи-търпеливите :-D Хубави корени ли да чакам да направят или като избият точки зачатъци да ги садя?Май много станаха въпросите - извинявай. :-p

Re: Олеандър/Nerium oleander L/

06 Авг 2009, 16:59

stela75 написа:Стели, относно вкореняването най добре е да стане в стъклен съд. Ако искаш да ти дава цветове добре е да го поставиш на слънчево място. Обича пряка слънчева светлина и обилно поливане, най-добре с престояла 24 часа открита вода.
Арека мила ти вкоренявала ли си?В стъклен съд ама навън или в помещение на по-хладно?Бавно ли става - да се настроя че не съм от наи-търпеливите :-D Хубави корени ли да чакам да направят или като избият точки зачатъци да ги садя?Май много станаха въпросите - извинявай. :-p


Вкоренявала съм, разбира се резултатите ми са налице по-горе.:D
Казвам ти това от опит, освен че съм обръщала нета за още информация, която никога не е излишна, за да се ограмотявам допълнително. :D
При мен се получи, като бях поставила резниците в стъклен съд навън, на слънце през юни-юли беше(средата на лятото). През този период най-бързо се захващат. Местоположението, където се намират сега в градината ми е южно, свикнаха от съвсем мънички и така си вървят не сменям мястото им. Зимно време само ги премествам в парника, който също е с южно изложение. Казваш, че не си от най-търпеливите, но може би ще се наложи да почакаш. През периода сега август-септември ми се струва, че по-бавно ще се развиват, ще им е нужно повече време, за да пуснат коренчета. По добре изчакай докато се оформят напълно коренчетата, за да не се овредят при засаждането така и ти ще си по-спокойна, че вървят. Оптималната температура, която е нужна и дават по-опитните е около 18 - 20oС. Води се издръжливо растение така, че не се притеснявай след процедурите на засяване ще имаш удовлетворителен резултат.
Пожелавам ти успех!
Това, като допълнително инфо : ако след време имаш напаст от гадинки по растението(въшки, акари...) недай си Боже! Някъде из нета четох че, ако се засадят латинки в саксията на олеандъра, предпазвали растението от въшки. Аз още не съм пробвала този метод, но смятам, ако се наложи.

Попаднах на това според мен е полезно да се знае.
Любопитно
Изобилието от прелестни цветове, предлагани в разнообразни багри, както и възхитителният им аромат, правят олеандрите едни от любимите декоративни растения. Но зокумът притежава коварна красота. Животни и птици, имали неблагоразумието да вкусят листата му, умират. Загиват и насекомите, привлечени от нежното и чувствено ухание. Растението е отровно и за хората. Трябва много да се внимава да не попадне сок в очите, устните и нежните части на тялото. След допир или резитби и пресаждане е наложително ръцете да се измиват с вода и сапун. Опасно е да се престоява дълго в близост до цъфнал олеандър. В никакъв случай не го отглеждайте в помещенията, в които спите. Особено чувствителни към аромата му са децата - не ги допускайте до растението.

Но колкото и опасен да изглежда има и своите добри качества: viewtopic.php?f=17&t=482&start=10
Добави отговор