Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот cvetar » 13 Ное 2008, 21:10

За разлика от облагородяването,където имаме корени на подложката и целта е да принудим една пъпка да се развие и даде начало на друг вид,при въздушния отвод целта е да създадем условия на клонче от самото културно растение да си пусне корени,но без да е отделено от майчиното растение и хранещо се от него,докато пуска корените си.При това вкореняване не се реже клонче да се топи във вода.Избира се клонче от вида,за предпочитане да има 2-годишна дървесина и с дължина около 25 - 30 см.Обелва му се от кората едно пръстенче с ширина 1 см,но само кората,с остро ножче.Около обеленото място се вкарва прозрачна пластмасова чашка от бира,разрязана по дължина така,че и дъното да е срязано до половината,за да влезе дотам обеленото клонче.Чашката се завързва здраво с медна тел или здрав конец.Пълни се с рохкава почва,която се поддържа винаги влажна в периода на вкореняване.Ако е нужно,се привързва допълнително към друго по-дебело клонче или колче,за да не провисне от тежестта на чашката и да се счупи.След около месец - говорим си за летния период от юни до август - клончето пуска корени точно от обеленото място,които ще може да се видят и от вас,ако сте употребили прозрачна чашка,както вече писах.Следва да отрежем клончето под чашката,да го пренесем на желаното за постоянно място за засаждане и да го засеем,като внимателно отстраним вече ненужната чашка...Не е сложно,нали...но пък е гарантиран метод,който никога не ме е подвеждал в моята практика.
Забележете,че постоянно трябва се да навлажнява почвата в чашката,а и да се наглежда дали не са се появили коренчета.
При вкореняването с въздушен отвод клончето е свързано с майчиното растение,не линее,не му жълтеят листата,продължава да се храни и да нараства,и след отделянето му за засаждане не боледува,по-бързо се развива в сранение с резник,пуснал корени във вода.
Вижте сами в Гугъла какво правят руснаците...много видове размножават по този начин - уверете се сами в това. Напишете в полето за търсене " воздушная отводка" и си вземете питие докато разглеждате картинките - има какво да видите.Аз имам опит със следните видове - хибискуси,фикуси,дрян,смокиня,лоза,клематис,дива лоза,лоницера,разбира се с цитрусови...
Ето и сайтове с картинки за да видите за какво става дума...
http://mybonsai.narod.ru/ficuc_aer.htm
http://myfl.ru/blog/careflowers/vozdushnaya-otvodka
http://www.bonsaiforum.ru/forum/index.p ... st&id=5306
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот DarinaN » 15 Юни 2009, 11:58

Вчера и аз реших да опитам този метод за размножаване. Стриктно спазвах указанията на cvetar. Но не точно на типичен цитрус. Ще видим дали ще се получи и за колко време.
Аватар
DarinaN
Напредващи
 
Мнения: 418
Регистриран на: 11 Май 2009, 15:17
Местоположение: Пловдив

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот SuN » 03 Авг 2009, 21:11

Имам въпрос ,този месец подходящ ли е за размножаване с въздушен отвод? И после като вече се вкорени и отдели от майчиното/ което е облагородено /,трябва ли и новото вече растение да се облагородява?
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот cvetar » 04 Авг 2009, 13:46

SuN написа:Имам въпрос ,този месец подходящ ли е за размножаване с въздушен отвод? И после като вече се вкорени и отдели от майчиното/ което е облагородено /,трябва ли и новото вече растение да се облагородява?

Не пишеш какво ще размножаваш...но все още не е късно за такова размножаване.Получената вкоренена клонка се засява след отрязване от майчиното растение и няма нужда от облагородяване.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот SuN » 04 Авг 2009, 19:55

Благодаря ти cvetar :D точно на твоя отговор разчитах :-p За размножаване на лимон и портокал става въпрос .
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот cvetar » 05 Авг 2009, 14:20

SuN написа:Благодаря ти cvetar :D точно на твоя отговор разчитах :-p За размножаване на лимон и портокал става въпрос .

Щом уточняваш - нека и аз да добавя,че почвената смес в чашката около клончето за цитрусите е хубаво да включва и промит по-фин пясък заедно с градинска пръст...Не тори с никакъв тор по време на вкореняване,а често навлажнявай и следи за поява на коренчета - поне 1 месец им е нужен.Внимателно обели и отстрани кората на клончето без да нараниш стъблото,а ако е тъничко и има опасност от счупване - превържи кофичката с тел или превръзка от найлонов чорап към колче или по-дебело друго клонче.И не оставяй листа по стъблото там,където то се намира в кофичката - отстрани ги.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот stela75 » 08 Авг 2009, 14:01

Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.
Аватар
stela75
Средно цветенце
 
Мнения: 104
Регистриран на: 15 Май 2009, 23:27
Местоположение: Славяново общ.Плевен

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот cvetar » 08 Авг 2009, 17:16

stela75 написа:Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.

Може да питаш... :) а може и да пробваш.Но клончето,избрано за вкореняване,да е миналогодишно - вдървесинено вече,а не зелено от този сезон.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот SuN » 08 Авг 2009, 17:19

cvetar написа:
stela75 написа:Може ли да попитам този метод дали е удачен за нар.Съседката има цял храст висок 2метра и аз искам да си захвана.

Може да питаш... :) а може и да пробваш.Но клончето,избрано за вкореняване,да е миналогодишно - вдървесинено вече,а не зелено от този сезон.

Чакай малко сега ,значи аз нищо не направих :( така ли ?Моите клончета са зелени :)
Аватар
SuN
Средно цветенце
 
Мнения: 100
Регистриран на: 21 Мар 2009, 18:04

Re: Размножаване чрез въздушен отвод /Air layering/

Мнениеот cvetar » 08 Авг 2009, 17:40

cvetar написа:За разлика от облагородяването,където имаме корени на подложката и целта е да принудим една пъпка да се развие и даде начало на друг вид,при въздушния отвод целта е да създадем условия на клонче от самото културно растение да си пусне корени,но без да е отделено от майчиното растение и хранещо се от него,докато пуска корените си.При това вкореняване не се реже клонче да се топи във вода.Избира се клонче от вида,за предпочитане да има 2-годишна дървесина и с дължина около 25 - 30 см.

Е за пореден път се уверявам - не четете бе,хора... :( Писах,обяснявах...За кого правя тези теми ....като не си правите труда да прочетете поне ! Остави ги така сега,да видиш дали нещо ще стане...
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Следваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Majestic-12 [Bot]


cron