Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Съвети за торене!

Re: Съвети за торене!

Мнениеот RADO » 31 Юли 2012, 12:44

само мастарблент...............по добра тор няма.От 10г. я ползвам.
Аватар
RADO
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Апр 2011, 18:40

Re: Съвети за торене!

Мнениеот Phanagoria632 » 25 Май 2013, 16:57

Изчетох цялата тема. Порових се доста с търсачката из форума. Така или иначе не открих това което ме вълнува.
За това и пиша тук. Да попитам за оборската тор. Как трябва да изглежда и мирише добре прегоряла оборска тор? Как се отразява тя на цветята които отглеждаме в саксии (и в дворовете)? Какви съотношения, колко пъти в годината и има ли необходимост от други торове след торене с оборска?
И един малко по конкретизиран въпрос. В тенекия от сирене с посадени два корена домати какво количество оборска тор трябва да сложа?

Също така се чудя в огромна кашпа 300ммХ2000мм и височина 700мм с четири корена рози в нея мога ли да сложа оборска тор и по кое време ще е подходящо?
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Съвети за торене!

Мнениеот cvetar » 25 Май 2013, 17:41

Phanagoria632 написа:Изчетох цялата тема. Порових се доста с търсачката из форума. Така или иначе не открих това което ме вълнува.
За това и пиша тук. Да попитам за оборската тор. Как трябва да изглежда и мирише добре прегоряла оборска тор? Как се отразява тя на цветята които отглеждаме в саксии (и в дворовете)? Какви съотношения, колко пъти в годината и има ли необходимост от други торове след торене с оборска?
И един малко по конкретизиран въпрос. В тенекия от сирене с посадени два корена домати какво количество оборска тор трябва да сложа?

Също така се чудя в огромна кашпа 300ммХ2000мм и височина 700мм с четири корена рози в нея мога ли да сложа оборска тор и по кое време ще е подходящо?


Ако е наистина добре прегоряла,не мирише смущаващо...Миризмата основно идва от отделящия се амоняк и ако има такава миризма - не е добре прегоряла.А си изглежда като почва,особено ако е овча.Ако има видимо едри части от стъбла на слама - не е добре прегоряла.
На цветята в саксии се отразява много добре,тя си е пълноценен тор с всички елементи.Може да се слага на порции по малко през лятото и да се разбърква почвата.
А може и да се сложи такава тор в отрязана 3 - 5 л бутилка от вода - примерно 3-4 шепи и да се добави вода.Разбърква се добре и с тази торна вода се поливат цветята,вместо да се торят с купуван промишлено произведен тор.
Ако вече са посадени доматите в тенекията,просто ги поливай с торна вода веднъж на 10-тина дни.А ако сега ще садиш - смеси по равно градинска почва,оборска тор и листовка,ако имаш.
Цветя основно се торят през активния сезон - така че въпросът колко пъти в годината ми е малко неуместен.Тори се от изнасянето им до прибирането им наесен,тоест през периода на вегетация.А прибраните вече за зимата не се торят или много по-рядко отколкото през лятото - все пак зависи дали ги приспиваш като хипеаструмите примерно или розите... или все пак нещо расте - примерно хибискусите продължават да си растат в топло помещение.Зависи от цветето и няма обща рецепта.
В тази връзка ще ти отговоря и за дъждовните червеи в саксията - дали са вредни...Те се хранят само с гниеща органична материя

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1% ... 0%B5%D0%B8

и няма как и с какво да погълнат корен на живо растение.Нямат такива органи просто...
Представи си да те затворя сама в стая само с една чиния с две тухли вътре и вилица - това ще ти е храната... Е ? Ама ти не можеш да ядеш тухли...и твоята храносмилателна система не мели тухли...и няма как да ги отхапеш....
Ами същото е и с червеите - те се хранят по определен начин с гниеща материя и отхапването или откъсването на корен или стъбло не виждам как ще стане....
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Съвети за торене!

Мнениеот Phanagoria632 » 25 Май 2013, 18:08

След като прочетох начина на торене с такъв продукт съм съгласна че въпросът "колко пъти" става излишен. Отговора ти ми е изключелно много полезен. :pp4 :pp7
След като направих сверка в чувала ... на аромат си мирише като току що прекопана земя с много лек аромат но не на амоняк което означава че сравнително добре съм се справила. Като външен вид ... има доста прясна слама, предполагам че от балата сено до купчината. Видимо си личи че тази слама не е преминавала през ничий стомах :)
Много благодаря за отговора и съветите по приложението на оборската тор :pp7 :pp7 :pp7
Само още един въпрос... сега видях, че съм пропуснала. Забелязах разни живинки извътре ... разни "трамвайчета", щипалки и такива които не знам как им се казва. До колко ще навредят на растенията в случай, че тази тор се използва като смес с почва, а не като разтвор (както си обяснил по-горе)?
За този сезон възнамерявам да използвам разтвор, но следващия ще смесвам почва с тор и за това питам.
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Съвети за торене!

Мнениеот cvetar » 25 Май 2013, 20:16

На последния ти въпрос не мога да отговоря с точност,колкото и да искам да го направя.И причината не е в мен ...
Вредителите в някаква почва не могат да се коментират предварително какви може да са.Можем само да предполагаме и тъкмо това ни е в помощ.Просто за да се презастраховаш и да не си навредиш на цветята,може профилактично да обработиш почвата с препарат,който да изтреби повечето възможни неприятели по растенията.
Предварителната обработка на неизвестна почва ти спестява нерви,пари и ...време.Аз бих напръскал предполагаемото за употреба количество оборска тор с Нуреле според инструкцията на опаковката му.Това с нищо няма да навреди на цветята ти,но би унищожило онези нежелани твари,за които пишеш.Особено опасни са поповите прасета - ако са и снесли яйца и не знаеш кога ще плъзнат възрастните да папкат и прегризват...всичко по пътя си.
Та така.
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Съвети за торене!

Мнениеот Phanagoria632 » 25 Май 2013, 21:20

Значи ще помисля по въпроса. До догодина има достатъчно време за да изнамеря някаква информация по въпроса. Къде из нета къде от старите хора .... все някой ще знае. Трудността ще дойде от това че аз съм си типично градско чедо и никога не съм си имала село където по всяка вероятност щях да съм научила много от нещата за които сега задавам глупави въпроси. Искам да кажа че няма кой да питам освен случайно ако в процеса наботата ми попадна на такива хора.
Но успея ли да науча нещо ново веднага ще го споделя тук понеже това е продукт който е много полезен особено ако плодовете и зеленчуците са предназначени за консумация. :pp7
Аватар
Phanagoria632
Малко цвете
 
Мнения: 53
Регистриран на: 22 Май 2013, 19:27
Местоположение: София

Re: Съвети за торене!

Мнениеот ivanina » 29 Май 2018, 16:30

Здравейте!
Имам една опаковка зелен кристалон.
Искам да я ползвам за листно подхранване на доматите- четох някъде че може да се пръска с него.
Само , че не зная как да приготвя разтвора за 10л. пръскачка.
Бихте ли ми помогнали , ако знаете нещо по въпроса! :pp2
ivanina
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2013, 15:45

Re: Съвети за торене!

Мнениеот cvetar » 30 Май 2018, 17:13

За листното торене препоръчителната доза е 1 г на литър. И значи - за 10 л са нужни 10 г от кристалона.Ето откъде е инфото
https://totex.net/produkt/kristalon-zelen/
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Съвети за торене!

Мнениеот ivanina » 30 Май 2018, 23:15

Благодаря, cvetar за отговора!
Но, това с грамовете и везните ми идва малко сложно- нямам такава везна.
Може ли , някак си по-разбираемо да изкажем мярката - като например кафяна, чаена или пък супена лъжица ще представляват тия 10 гр. :pp1
ivanina
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2013, 15:45

Re: Съвети за торене!

Мнениеот ivanina » 30 Май 2018, 23:15

Благодаря, cvetar за отговора!
Но, това с грамовете и везните ми идва малко сложно- нямам такава везна.
Може ли , някак си по-разбираемо да изкажем мярката - като например кафяна, чаена или пък супена лъжица ще представляват тия 10 гр. :pp1
ivanina
Малко цвете
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Апр 2013, 15:45

ПредишнаСледваща


Подобни теми


Назад към ОЗЕЛЕНЯВАНЕ И ПОДДРЪЖКА

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron