Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

раздел билки

Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Gradinar » 31 Окт 2008, 13:12

Високи до 25—30 м дървета, разклонени, с гъста корона. Листата са последователни, с неправилно сърцевидна форма, назъбени покрая, с дълги дръжки, с прилистници в основата. Листата на дребнолистната липа отгоре са тъмнозелени, отдолу — синкавозелени, при едролистната липа те са еднакво зелени от двете страни, а при сребролистната — отгоре са зелени, а отдолу бели, покрити с власинки. Цветовете са събрани в полусенник, чиято дръжка е сраснала с главната жилка на присъцветника. който е ланцетен, целокраен, кожест, с мрежесто жилкуване. Присъцветникът на дребно­листната липа е гол, на едролистната — покрит със звездовидни власинки, а при сребролистната — с белезникави власинки. Съцветията на дребнолистната и сребролистната липа са дребни, обикновено са от 5 до 7, дори до 15 цветчета, а на едролистната — от 2 до 5, най-често 3 едри цветчета. Чашката на всички е петлистна, венчето е светложълто, петлистно. Тичинките са многобройни. Плодът е едносеменно меко орехче при дребнолистната липа и с твърда, вдървена обвивка при останалите два вида. Дребнолистната липа цъфти най-късно към средата на лятото — след едролистната и сребролистната.

Съставки: Цветовете съдържат около 0,06% етерично масло с главна съставка алкохола фарнезол; флавоноидния гликозид тилирозид (производно на кемпферола и р-кумарова киселина) и флавоноиди, производни на кверцетина. В прицветниците се съдържат слузно вещество, танини, про¬изводни на β-амирина, аскорбинова киселина и др.

Цветовете на липата (липов цвят) притежават потогонно, леко де­зинфекционно (противомикробно), противоспастично, противовъзпалително и диуретично действие.

Използва се под формата на чай при остри катари на горните дихателни пътища (ларингити, трахеобронхити) и други температурни състояния. Като леко диуретично средство липовият цвят намира приложение за лечение на някои заболявания на пикочните пътища.

Под формата на запарка или отвара липовият цвят се използува още и външно за гаргара при възпалителни заболявания на гърлото и устната кухина.

В народната медицина се препоръчва отвара от липов цвят под формата на бани при изгаряния, кожни обриви, възпалени хемороидални възли, ставни болки.

Начин на употреба - Приготвя се запарка от 1 супена лъжица ситно нарязан липов цвят на 250 см3 вряща вода. След около 20 мин запарката се прецежда и се пие гореща. За външна употреба се приготвя отвара от 100 г липов цвят и 2 л вода. За гаргара се приготвя отвара от 20 г липов цвят на 250 см3 вряща вода, като в топлата отвара може да се прибави и 1 чаена лъжичка сода бикарбонат.
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Дънди » 05 Ное 2008, 17:02

Е това е нещо класическо :) Любимия ми чай от липа :)
Аватар
Дънди
Малко цвете
 
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Окт 2008, 14:49

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 25 Фев 2009, 17:21

Полезна информация, както всяка дадена от Градинар. Бих си позволила само да допълня латинските наименования на различните видове липа: дребнолистна липа - Tilia cordata (по ъглите на главните жилки листата са снабдени с кичурче ръждивочервени власинки; тази липа расте в смесени широколистни гори), едролистна липа - T. platiphyllos (среща се рядко във всички плaнини, без Странджа), сребролистна липа - T. tomentosa (среща се в смесени широколистни гори), червена липа - T. rubra (зъбчетата на листата са снабдени с осилче; среща се в Странджа, Средна Стара планина, Витоша и Люлин; защитено растение).

На мен липовият чай също ми е любимият. Пия го, откакто се помня и съм приемала най-много именно чист липов чай (т. е. приготвен само от липов цвят). :D Прекрасен аромат. Аз мисля, че е и полезен. Изпълва детството ми със спомени за зимни закуски - препечени филийки, намазани с масло, сирене, липов чай, подсладен с домашен мед (от един мой чичо) и филийка, намазана с мед за десерт. Ммммм!!! :D
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Алпина » 26 Фев 2009, 11:32

Най-ароматна от всичките наши липи е сребролистната липа (Tilia argentea).
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 26 Фев 2009, 12:50

За латинските наименования на едролистната липа с Градинар малко се разминаваме, но вероятно е въпрос на стара и нова номенклатура. Предполагам, че едно от имената вече не е актуално. Засега не бих изказала предположение дали това е моето или неговото. С Алпина също се разминаваме за сребролистната липа, но мисля, че в този случай става въпрос за синоними. Това се среща се и при други растителни видове, а и не само растителни. А може и за едролистната да са синоними, не знам ...
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Алпина » 26 Фев 2009, 17:07

Да, става наистина въпрос за синоними, но кой от тях е най-меродавен не е от значение: А ето и синонимите:
1. Tilia tomentosa , syn. Tilia argentea, Tilia alba - сребролистна липа
2. Tilia cordata, syn. Tilia microphylla, Tilia parviflora, Tilia ulmifolia -дребнолистна
3. Tilia grandiflolia, syn. Tilia platyphyllos - широколистна липа
4. Tilia rubra syn. Tilia caucasica - червена (кавказка) липа
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Липа - Tilia cordata Mill. (T. parvifolia Ehrh.)

Мнениеот Pavlina Nikolova » 26 Фев 2009, 17:22

Алпина, признавам, че даде най-пълна информация за латинските наименования. Смятам, че постът ти е много полезен. :da1
Аватар
Pavlina Nikolova
Напредващи
 
Мнения: 421
Регистриран на: 23 Фев 2009, 19:06
Местоположение: Добрич-Русе-София



Подобни теми


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: amasudapin


cron