Switch to full style
раздел билки
Добави отговор

Градински чай - Salvia Officinalis

31 Окт 2008, 13:10

Полухраст със силно разклонени, гъсто облистени, четириръбести, сивозелени стъбла, високи 20—50 см. Листата са срещуположни, с дръжки, най-горните приседнали, продъл¬говати или ланцетни, 3—8 см, дълги, с грапава повърхност, отдолу със силно изпъкнали жилки. Цве¬товете са събрани по 6—10 в прешлени на върха на клонките и образуват рехави класовидни съцветия. Венчето е синьовиолетово, двуустно, 20—25 мм дълго. Тичинките са 2, скрити под горната устна. Плодът е съставен от 4 тъмнокафяви или черни, почти кълбовидни орехчета. Цъфти юни—юли.

Съставки: Съдържа 1—2,5% етерично масло с главни компоненти туйон (около 50%), цинеол — 15%, други терпени (борнеол, камфора, пинен, цедрен) — 15%, и около 15% сесквитерпени. В листата освен това се съдържат горчивият двутерпенов лактон карнозол, тритерпеновите урзолова и олеанолова киселина, около 8% катехинови дъбилни вещества, флавоноиди (производни на лутеолина и апигенина), β-ситостерол, витамини (В1 и С), каротен, фумарова и никотинова киселина.

Градинският чай притежава противовъзпалително, дезинфекционно и противокашлично действие.

Употребява се при гърлобол, ларингит, трахеобронхит, кашлица от различен произход. Успокоява стомашни болки и действува благоприятно при възпаление на стомаха и червата, при стомашна язва, диария, чернодробни и жлъч­ни заболявания.

Външно като запарка за компреси се прилага за лечение на гнойни рани, а за бани — при кожни обриви. Под формата на гаргара се препоръчва при ангина, зъбобол, възпаления на устната лигавица. Етеричното масло от градинския чай се използува за инхалации.

Начин на употреба - Запарка от 1 супена лъжица билка на 1/2 л вряща вода се използува за гаргара и за лечение на гнойни рани. За вътрешна употреба се приготвя запарка от 1 супена лъжица дрога и 250 см3 вряща вода.

Отглежда се доста често из градините като декоративно и лечебно растение. Много рядко подивява. Произхожда от Средиземноморската област.

Re: Градински чай - Salvia Officinalis

23 Мар 2009, 10:50

Успях да си намеря и размножа салвия с пъстри листа-не съм я виждала другаде,аромата е същия като на другата,но в билкова градина стои по-интересно.



Gradinar написа:Полухраст със силно разклонени, гъсто облистени, четириръбести, сивозелени стъбла, високи 20—50 см. Листата са срещуположни, с дръжки, най-горните приседнали, продъл¬говати или ланцетни, 3—8 см, дълги, с грапава повърхност, отдолу със силно изпъкнали жилки. Цве¬товете са събрани по 6—10 в прешлени на върха на клонките и образуват рехави класовидни съцветия. Венчето е синьовиолетово, двуустно, 20—25 мм дълго. Тичинките са 2, скрити под горната устна. Плодът е съставен от 4 тъмнокафяви или черни, почти кълбовидни орехчета. Цъфти юни—юли.

Съставки: Съдържа 1—2,5% етерично масло с главни компоненти туйон (около 50%), цинеол — 15%, други терпени (борнеол, камфора, пинен, цедрен) — 15%, и около 15% сесквитерпени. В листата освен това се съдържат горчивият двутерпенов лактон карнозол, тритерпеновите урзолова и олеанолова киселина, около 8% катехинови дъбилни вещества, флавоноиди (производни на лутеолина и апигенина), β-ситостерол, витамини (В1 и С), каротен, фумарова и никотинова киселина.

Градинският чай притежава противовъзпалително, дезинфекционно и противокашлично действие.

Употребява се при гърлобол, ларингит, трахеобронхит, кашлица от различен произход. Успокоява стомашни болки и действува благоприятно при възпаление на стомаха и червата, при стомашна язва, диария, чернодробни и жлъч­ни заболявания.

Външно като запарка за компреси се прилага за лечение на гнойни рани, а за бани — при кожни обриви. Под формата на гаргара се препоръчва при ангина, зъбобол, възпаления на устната лигавица. Етеричното масло от градинския чай се използува за инхалации.

Начин на употреба - Запарка от 1 супена лъжица билка на 1/2 л вряща вода се използува за гаргара и за лечение на гнойни рани. За вътрешна употреба се приготвя запарка от 1 супена лъжица дрога и 250 см3 вряща вода.

Отглежда се доста често из градините като декоративно и лечебно растение. Много рядко подивява. Произхожда от Средиземноморската област.

Re: Градински чай - Salvia Officinalis

23 Мар 2009, 10:58

Потвърждавам от личен опит, че е много ефективен при проблеми с устната кухина. Детето ми получи афти, като беше малко. С дни я мазахме с какво ли не, прилагахме локални антибиотици, но все не и минаваше. Тогава спрях другите лекарства и направих силна отвара от градински чай. Буквално през 15 минути си плакнеше устната кухина с нея. Само за един ден проблемът бе решен. Ако нямате възможност да си варите чай, набирате си свежи листа и дъвчете едно по едно максимално продължително през час-два да речем. Има същият укрепващ, антисептичен и заздравяващ ефект.

Re: Градински чай - Salvia Officinalis

23 Мар 2009, 11:56

Да допълня и аз нещичко http://bulherbs.hit.bg/bul/hurbslist_2.htm

Re: Градински чай - Salvia Officinalis

23 Мар 2009, 12:03

От пъстролистната и аз размножих и имам за размяна

Re: Градински чай - Salvia Officinalis

23 Мар 2009, 12:31

zamakat написа:От пъстролистната и аз размножих и имам за размяна

:D аМА ТИ ПЪК Ани какво ли нямаш??????Трябва да приемаш студенти по ботаника на практикуми при тебе-хем и ще ти помогнат в по-грубата работа!
Добави отговор