Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Познаваме ли билките в природата/

раздел билки

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 22 Фев 2009, 10:02

Правила съм и невена, но понеже е свързан с пържене и със свинска мас, се отказах от него. Предполагам, обаче, че може да се приготви и по студен начин по подобие на тоя с кантариона. Всъщност методът се използва за всички жълто-червено обагрени цветове и извлича бета-каротина от тях. А масленият извлек от кантарион се прави, като се оберат само цветовете и веднага се залеят с чист зехтин. Оставя се на слънце за 3 седмици, при което извлекът става червен на цвят. После се прецежда. Предимството му е, че може да се ползва не само външно, но и вътрешно - при язва, колит и пр. болести на стомашния тракт. Мой познат, комбинирайки извлека от черен оман и масления извлек от кантарион си излекува кървяща язва на стомаха. А баща ми имаше незаздравяваща язвичка, за която му правиха изследване даже за злокачественост, и пак мазане първо с черен оман, а после с кантарион му помогна. Признавам, че билките и бабините илачи са ми слабост, но познанията са ми много оскъдни, все още.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 12:06

На мен също са ми слабост, знам доста неща, но рецептите които си дала са абсолюто точни и много силни като ефективност. Откъде намирате пресни корени на черен оман, защото аз го търся из балкана, но не мога да намеря, намирам три вида бял /цъфти в жълто/ - германски, и още не знам какви, но не и черен. Корените му са наистина много ефективни, не напразно народът го е нарекъл "Зарастличе" - т.е. зарастват раните от него. :f
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 22 Фев 2009, 12:31

Черният оман расте там, където живея, като плевел. По синурите на иначе обработваеми земи. По същия начин е и полският хвощ - неизтребими са. Живея в една част на Софийското поле с високи подпочвени води - явно необходимо условие за съществуването и на хвоща, и на черния оман. Трябва да го търсиш по влажни ливади. Коренът е доста дълбок и дори след като се извади, остават части от него и той се развива наново. Цъфти в лилаво. Освен да се опитам да ти събера семена лятото и да ти изпратя. Или ако идваш към София, мога да ти извадя корени.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот mama Dani » 22 Фев 2009, 13:37

Да, и при нас хвоща е ужас....там където е влажно, но пустия оман го няма...Иначе знам как изглежда, защото в зора да го намеря съм гледала всички снимки из нета, но го няма просто, за разлика от други билки, които хората търсят къде ли не - пък тук ми растат "под носа" буквално...
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот svetlozelen » 05 Мар 2009, 14:19

Аз пък да попитам-за какво се използва бръшляна-листа?Гледам,в събота и неделя "тъмнорусите"братя нападнали и него-берат та се късат,изкупували го по 0,80лв.И що пък точно сега,по това време?
Аватар
svetlozelen
Експерт
 
Мнения: 107
Регистриран на: 02 Фев 2009, 12:53

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот HobGoblin » 05 Мар 2009, 15:04

svetlozelen написа:Аз пък да попитам-за какво се използва бръшляна-листа?Гледам,в събота и неделя "тъмнорусите"братя нападнали и него-берат та се късат,изкупували го по 0,80лв.И що пък точно сега,по това време?


лекове за кашлица и то в много малки дози, иначе си е отровен - имаше някакви таблетки/ проспан? / които са с екстракт от бръшлян
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот Алпина » 05 Мар 2009, 16:05

В този сезон друго няма, иначе "пчеличките" всичко берат. На липата и окършат клоните и после си седнат на сянка да си ги оберат
HobGoblin написа:
svetlozelen написа:Аз пък да попитам-за какво се използва бръшляна-листа?Гледам,в събота и неделя "тъмнорусите"братя нападнали и него-берат та се късат,изкупували го по 0,80лв.И що пък точно сега,по това време?


лекове за кашлица и то в много малки дози, иначе си е отровен - имаше някакви таблетки/ проспан? / които са с екстракт от бръшлян
. А кантариона за по-бързо първо го оскубят, и после - пак на сянка.
Аватар
Алпина
Експерт
 
Мнения: 57
Регистриран на: 11 Яну 2009, 13:24

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот HobGoblin » 05 Мар 2009, 16:49

Алпина написа:В този сезон друго няма, иначе "пчеличките" всичко берат. На липата и окършат клоните и после си седнат на сянка да си ги оберат
HobGoblin написа:
svetlozelen написа:Аз пък да попитам-за какво се използва бръшляна-листа?Гледам,в събота и неделя "тъмнорусите"братя нападнали и него-берат та се късат,изкупували го по 0,80лв.И що пък точно сега,по това време?


лекове за кашлица и то в много малки дози, иначе си е отровен - имаше някакви таблетки/ проспан? / които са с екстракт от бръшлян
. А кантариона за по-бързо първо го оскубят, и после - пак на сянка.


Което е най-гнусното в тази цялата история. Така не остава нищо след тях и дори не се сещат че ако го оставят може другата година пак да наберат от там :(
ако не можеш да намериш истината там където си, къде другаде мислиш да я търсиш
http://www.facebook.com/h0bg0bl1n
Аватар
HobGoblin
Експерт
 
Мнения: 346
Регистриран на: 21 Фев 2009, 00:33
Местоположение: София

Re: Познаваме ли билките в природата/

Мнениеот zamakat » 05 Мар 2009, 17:32

Те ако начупят клоните на липата пак добре, ами аз видях :? да събират липовия цвят като го метат отдолу под дървото по улицата на града . Представяте ли да си купите такъв липов цвят -сметен . :l
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Предишна


Подобни теми


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: etiwoyuxah, Google [Bot]