Форум за цветя. Можете да получите всякакви съвети за отглеждането на цветя. Енциклопедия цветя - форум


   РАЗМЯНА НА ЦВЕТЯ 

Големи кактуси

200.00 лева
от kateto0404

билка

6.00 лева
от Румяна Горанова

Калатея

6.00 лева
от Румяна Горанова

Дифенбахия

20.00 лева
от Румяна Горанова

Мушки

5.00 лева
от Румяна Горанова

Ендрише

4.00 лева
от Румяна Горанова

кактус

6.00 лева
от Румяна Горанова

Бенджамин

12.00 лева
от Румяна Горанова

Столетник

15.00 лева
от Румяна Горанова

Китайска роза

15.00 лева
от Румяна Горанова

Помощ - Лобода.

раздел билки

Помощ - Лобода.

Мнениеот mirokloze » 13 Ное 2008, 15:25

Може ли някой да ми даде повечко информация за лободата или поне да ми каже от къде мога да намеря. Имам да представям презентация, а никъде нищо не намирам. Благодаря предварително!
Аватар
mirokloze
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Ное 2008, 15:23

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот Gradinar » 13 Ное 2008, 16:33

Единственото което знам за Лободата е че Кадънката се храни с това. Съжелявам аз поне не знам. Cvetar знаеш ли нещо по въпроса?
Аватар
Gradinar
Administrator
 
Мнения: 644
Регистриран на: 21 Окт 2008, 11:50

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот cvetar » 13 Ное 2008, 17:06

mirokloze написа:Може ли някой да ми даде повечко информация за лободата или поне да ми каже от къде мога да намеря. Имам да представям презентация, а никъде нищо не намирам. Благодаря предварително!

Търси си повече за Chenopodium - ето ти нещо
http://www.pharmacy-bg.com/docs/botanik ... llales.pdf
Добрия човек ще познаеш по огъня.Злите хора оставят след себе си пожарища,добрият човек оставя подире си огнище.
http://cvetar.snimka.bg/?user,albums
Аватар
cvetar
Първи модератор
 
Мнения: 1452
Регистриран на: 23 Окт 2008, 16:39
Местоположение: Варна

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот mera1970 » 29 Ное 2008, 21:11

Аз съм яла разтението лобода наричат го още див чесън обитава редки гори .Знам че има и в Айтошкия балкан.Представлява нещо подобно като листата на лапада.Освен да е нещо друго ида нма съвпадение на името.
Аватар
mera1970
Малко цвете
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Ное 2008, 16:18

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот mama Dani » 10 Дек 2008, 18:32

Не знам дали вече не е късно за презентацията, но ако искаш още информация- мога да дам някаква. Билките са ми слабост, но лободата не е точно билка, а по-скоро плънка в различни ястия и зеления за разни други вкусотии, макар, че вероятни си има своите, освен вкусови - и ценни за организма неща. Дивия чесън хората в нашия край наричат "левурда", има нежни тъмнозелени листа със светла жилка по средата, с фин восъчен слой е отгоре, расте на сянка, цъфти с прекрасни бели съцветия и много лесно се отглежда от семена и издънки. Ползва се като подправка, за салати и невероятни миниатюрни сармички! Панацея е за холестерола и сърдечния тонус, приготвен като настойка с червено вино и мед, призната природна виагра е !!! :D но всъщност навсякъде растенията имат различни народни наименования. Лобода казват на е едно, лапад пък на съвсем друго...нямам снимки, но напролет ще ги фотна в Бр-во.
Аватар
mama Dani
Експерт
 
Мнения: 568
Регистриран на: 07 Дек 2008, 13:17
Местоположение: Пловдив - Брацигово - Пещера

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот zamakat » 28 Яну 2011, 15:02

Това не е ли още един от бурените в градината от които не мога да се отърва,От баща си знам че се яде и била полезна, но листата му не приличат на лапада.Сега нали съм въодушевена на тема-" бурените в градината", че се сетих,че тя е също едновременно и бурен и билка - Градинската лобода (Atriplex hortensis) е едногодишно растение.

Стъблото на градинската лобода е право, разклонено, високо до 2 м.

Листата са триъгълни, целокрайни или със слабо назъбени краища, различни по краска - жълтозелени, зелени, червени, пъстри.

За храна се използват листата на младите разклонения, а понякога и върховете на стъблото и разклоненията. Листата са богати на витамин С (93,6 мг %), на рутин (113 мг %), на белтъчни вещества и минерални соли. Използват се, както спаначените листа.

В медицината лободата е известна като лечебно средство срещу някои стомашни заболявания.

Лобода
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Класификация
царство: Plantae Растения
отдел: Magnoliophyta Покритосеменни
клас: Magnoliopsida Двусемеделни
разред: Caryophyllales
семейство: Amaranthaceae Amaranthaceae
род: Atriplex Лобода
Научно наименование
Уикивидове Atriplex
Карл Линей
Видове
Около 100 - 200

Лобода (Atriplex) - род едногодишни треви и полухрасти от сем. лободови. Съществуват около 230 вида в умерените области, в България - 7 вида. Повечета са рудерални растения, плевели, някои фуражни. Градинската лобода се култивира като зеленчуково (заради листата) или декоративно растение.

Спанак, лапад, лобода, киселец и коприва.По съдържание на хранителни вещества и особено на минерални соли и витамини те са на едно от първите места сред зеленчуците.

Честно да си кажа -скубя го само и не съм го опитвала, но на лято ще го пробвам.
Ама тя каква стана , ще трябва да оставя май всичките си бурени :) , и като дойдете да не се чудите защо има: бурен ,китка, бурен ,китка :)

http://zajenata.ogosta.com/index.php?op ... Itemid=193
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот Mira_MB » 29 Яну 2011, 21:56

За лободата мога да напиша следното:майка ми я отглежда в градината имаме два вида червена и зелена.Перфектни супи става от нея и е много полезна.В супата се слага лук,моркови,картофки,кисели сливи(зелени),лобода,доматки и фиде или ориз.Подправки черен пипер,магданоз,чубрица и девисил.МММММ....много я обичам.Ако някой се престраши да си направи:Да му е сладко!
Аватар
Mira_MB
Малко цвете
 
Мнения: 63
Регистриран на: 15 Яну 2011, 22:45

Re: Помощ - Лобода.

Мнениеот zamakat » 31 Яну 2011, 14:03

Непременно ще направя вашата рецепта, много благодаря, оттази с по- сребристите листа има като плевел в градината, но само в нета сега видях и с червените листа.Много интересно.
Аватар
zamakat
Експерт
 
Мнения: 1061
Регистриран на: 29 Ное 2008, 21:39



Подобни теми


Назад към БИЛКИ

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 0 регистрирани


cron